ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU si pekne drží takty okolo hranice 4 GHz a v čase vidíme len mierny pokles, čo sa nedá povedať o väčšine ostatných notebookov. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vídíme pomalší nábeh ale dosiahnutie rovnakých 4 GHz na krátku chvíľu, než test skončí.  Pri OptiX procesor nie je vyťažený, preto vidíme pohyby okolo základnej 3,2 GHz frekvencie.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie 80 W, bez akýchkoľvek prepadov. CUDA tiež dosiahne hranicu 80 W a potom klesá po ukončení renderu. OptiX sa pohybuje na úrovni 15-17 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách od 90-95 °C, no nijako sa to neprejavuje na taktoch, čo znamená, že sme bez problémov v medziach chladiaceho systému. Pri CUDA vidíme veľký skok k 100 stupňom, ale následne rýchly pokles, keďže test skončil. OptiX neprekročí 70 stupňovú hranicu.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 1860 MHz, čo bude maximum, na akom vie grafika operovať. CUDA režim má takty okolo 1500 MHz vzhľadom na kombinovanú záťaž CPU a GPU.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotreba grafiky, kde OptiX dosahuje okolo 100 W a CUDA až 120 v maximálnom bode. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara od 40 do 49 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 60 stupňov Celzia. Opäť ale vidíme, že v kombinovanom CUDA režime je teplota vyššia, čo zodpovedá aj vyššej spotrebe v predchádzajúcom grafe. V tomto režime sa teda dostávame takmer k 70 °C.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je CPU režim. Doteraz sme najlepší výsledok namerali pri Legion 5 s 4800H, teda predchodcom 5800H, ktorý je v testovanom SCAR 17. Legion mal 209 sekúnd a teda SCAR ho s 201 poráža a je nový kráľom CPU renderu. Pri akcelerázii grafikou dosahujeme najlepšie časy, aké sme v tomto teste namerali. V CUDA režime teda 33 sekúnd a OptiX len 25. Doterazjšie namerané časy bývali okolo 42-47 s v OptiX a okolo 60-65 s v CUDA.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *