ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Režimy výkonu

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Armour Crate možnosť vybrať si z režimov výkonu Turbo, Performance a Silent.

Všetky testy boli robené v režime Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Turbo a Performance sa výrazne nelíšia, naopak Silent je vždy o pár stoviek MHz nižšie.

Podobný trend ukazuje aj krivka spotreby, teda Performance a Turbo sú takmer zhodné zatiaľ čo Silent má konštantne nižšiu spotrebu.

Zaujímavý je priebeh teplôt, kde Silent kvôli nižším taktom aj spotrebe dosahuje nižšie teploty, čo je logické. Čo je však zaujímavejšie je rozdiel medzi Turbo a Performance, kde Turbo má lepšie čísla, čo bude zrejme zapríčinené agresívnejšou krivkou ventilátorov.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno, teda až na dve odchýlky pri Silent režime, kde v druhej polovici testu nedosahuje maximálne vyťaženie ako zvyšné dva režimy.

Takty grafiky opäť ukazujú zaujímavé rozdiely medzi jednotlivými režimami. Silent má výrazne nižšie, až polovičné takty oproti zvyšným dvom režimom. Ďalší zaujímavý poznatok je, že Turbo má stále o kúsok vyššie takty ako Performance.

Rovnaká situácia je aj pri spotrebe grafiky, opäť približne polovičná spotreba pri Silent režime a máličko vyššia v Turbo oproti Performance.

Pri teplotách grafiky vidíme podobný scenár ako pri teplotách procesora. Vzhľadom na nižšie takty a spotrebu v Silent režime sú aj teploty nižšie. Turbo ponúka opäť lepšie výsledky ako Performance, za čo bude opäť zrejme zodpovedný profil ventilátorov.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Turbo a performance bude minimálny, naopak Silent bude zaostávať asi aj o polovicu. To sa viac menej potvrdilo aj na výslednom skóre. Iba 3 % rozdiel medzi Turbo a Performance je zanedbateľný, hoci vyššia hlučnosť je odmenou za nižšie teploty. Silent zaostáva dokonca viac, než som očakával a to o 70-75 %.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *