ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Hodnotenie

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Hodnotenie

Strix SCAR 17 je v mojom ponímaní a aj vždy bol čiernym koňom hernej línie ROG. Napriek tomu, že nenesie meno Zephyrus, ktoré majú všetky top modely, ponúka špičkovú výbavu v ešte povedzme znesiteľnej cenovej kategórii. Hlavne ak porovnávame s takým Zephyrus Duo… 17-palcová verzia je tiež už tak trochu jednorožec, keďže väčšinu trhu tvoria 15-palcové notebooky, hoci sám poznám ľudí, ktorí práve väčšie modely vyhľadávajú. Výrobcovi väčšie rozmery umožňujú použiť lepší chladiaci systém a viac „žravé“ komponenty ako pri predchodcovi so 150 W RTX 2080 Super. Tentokrát však SCAR dostal „len“ 115 W verziu. Práve TDP nových grafík bude túto generáciu zohrávať veľkú rolu a na celkové hodnotenie pri prvej vzorke je ešte priskoro. Namerané výsledky však hovoria o tom, že SCAR si polepšil o cca 10-15 % pri CPU a GPU 10-30 % v závislosti od využitia. Spoločne ide teda o solídny nárast výkonu a príchod nových generácií oboch kľúčových komponentov naraz sa javí ako ideálny čas na upgrade.

SCAR 17 ponúka veľa pozitív ako rýchly displej, zaujímavú opticko-mechanickú klávesnicu, veľký touchpad, dostatok portov, netradičné dizajnové prvky s vymeniteľnými či priehľadnými časťami a RGB podsvietenie, za ktoré by sa nehanbil ani vianočný stromček. Chválim tiež aplikácie na ovládanie nastavení, funkčné režimy výkonu s reálnym dopadom na fungovanie, či zaujímavý prvok v podobe kľúčenky Keystone. Celkovo ponúka nový SCAR množstvo vylepšení, či už ide o chladenie, nabíjanie, batériu alebo menšie vonkajšie rozmery oproti predchodcovi.

Aby som však len nechválil, sú tu samozrejme aj oblasti, v ktorých by sa dal notebook ešte vylepšiť. Hlavným bodom je asi biometrické zabezpečenie, ktoré už napríklad Zephyrus G14 mala, ale novinka nie. Rovnako v dnešnej dobe je webkamera skoro nevyhnutnosť a aj keď síce v balení nájdete perfektnú externú kameru s lepším obrazom než ponúkne akýkoľvek iný notebook, stále by bola lepšia integrovaná. Pod displejom je kopec miesta a keby sa celý displej posunul v tele smerom nadol, určite by sa zmestila na horný okraj kamera, či dokonca 3D IR verzia s rozpoznaním tváre, akú majú ZenBooky. Potom by už ani čítačka odtlačkov nebola potrebná.

Moje osobné preferencie rozloženia klávesnice sú trochu v rozpore s tým, čo SCAR ponúka, no čo je objektívne je, že čierna oblasť okolo klávesnice a touchpadu sa veľmi špiní. Je príjemná na dotyk, no neustále čistenie od odtlačkov vás určite bude obťažovať. Neviem, či to teda bol najvhodnejší výber materiálu. Všetko toto sú však len také drobnosti a na funkčnej stránke nič nemenia. Pre záujemcov o 17-palcový herný notebook je tak nový SCAR 17 rozhodne zaujímavá voľba.


Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *