Už je hotový PCI Express 6.0, rychlost až 128 GB/s díky PAM4

Vývoj PCI Expressu 6.0 je dokončen, technologie je připravena k implementaci

Až za měsíc vyjdou procesory Alder Lake, přijde s nimi do PC poprvé také PCI Express 5.0. Toto propojení používaného grafikami, SSD, ale mnoha dalšími rozšiřujícími kartami a řadiči ale už brzo bude mít ještě rychlejší verzi PCI Express 6.0. Konsorcium PCI-SIG, které technologii vyvíjí, totiž nyní uzavřelo technickou část specifikace a vydalo draft verze 0.9. To znamená, že PCIe 6.0 je hotový a může začít příprava hardwaru.

PCI Express 6.0 přinese opět zdvojnásobení rychlosti jedné linky PCIe proti předchozí generaci, což znamená ten teprve přicházející PCI Express 5.0, který zatím nemáme. Proti PCI Expressu 4.0, který máme na platformách AMD X570 a B550 (a WRX80/TRX40 s Threadrippery) a Intel Z590/Z490, bude tato příští generace už rovnou čtyřikrát rychlejší (a osmkrát rychlejší proti PCIe 3.0).

Zatímco PCIe 4.0 má teoretickou přenosovou rychlost 2 GB/s na jednu linku, PCI Express 6.0 to zvýší na rovnou 8 GB/s, což zní skoro neuvěřitelně, když nedávno mělo čtyřlinkové rozhraní PCIe 3.0 ×4 u SSD propustnost 4 GB/s. Ale to je holt škálování rychlosti na dvojnásobek v každé generaci. S technologií PCIe 6.0 budou sloty ×16 pro grafickou kartu mít propustnost 128 GB/s (a to obousměrně), sloty PCIe 6.0 ×4 používané například pro SSD pak 32 GB/s.

Vývoj propustnosti generací PCI Expressu až po 6.0, údaj pro slot PCIe ×16 (šestnáct linek)

A tento PCI Express 6.0 byl nyní dokončen. Není to ještě oficiální uzavření specifikace ve verzi 1.0 a oznámení hotového standardu. Nyní ale PCIe 6.0 dospělo do verze specifikace 0.9, která je již z technického hlediska hotová a uzavřená. Mezi draftem 0.9 a hotovou specifikací 1.0 už bude docházet jenom ve vyjasňování formulací ve specifikacích a dokumentaci a budou vyvíjené testovací a certifikační nástroje. Ale samotná technologie už měněná nebude, z pohledu jejího návrhu je 0.9 finální verze, takže v tuto chvíli je už PCIe 6.0 dokončená věc.

Firmy tedy mohou již proti specifikaci 0.9 vyvíjet své čipy a pokud mají nyní v ruce již prototypy, které zvládají bez nějakých nekompatibilit plně tuto verzi specifikace, mají vlastně již hotové zařízení podporující PCI Express 6.0 – už jen zbývá to otestovat a ověřit a poté certifikovat. Protože ale certifikace ještě není připravená a teprve se budou vyvíjet ověřovací postupy a metodika, zatím tyto prototypy není možné za zařízení podporující PCIe 6.0 oficiálně označit. Na jejich uvedení na trh pod touto značkou se tedy asi ještě bude čekat.

Dvojnásobná rychlost díky PAM4, možná vyšší cena a spotřeba čipů

Po technické stránce bude PCI Express 6.0 docela zajímavý. Navenek totiž vše bude vypadat stejně, ale výrazně se změní elektrický signál. Místo běžné modulace NRZ bude použitá pulzně amplitudová modulace PAM4, kdy v jednom „tiku“ přenosu signálu jsou přenesené dva bity místo jednoho. Díky tomu, že signál rozlišuje čtyři různé úrovně, je to tedy jako MLC záznam proti SLC záznamu u NAND. PAM4 jinak je také jádrem technologie pamětí GDDR6X.

Kódování NRZ a PAM4, které má dvojnásobnou datovou hustotu při stejné reálné frekvenci (Zdroj: Intel)

Zdvojnásobení rychlosti by bez tohoto zlepšováku bylo s měděnými vodiči mnohem obtížnější – dokonce se dříve zvažovalo, že by PCIe přešlo na optiku, což by logicky byla velká komplikace. PAM4 si ale vystačí se zhruba stejnou taktovací frekvencí signálu. Je jen třeba, aby byly vodiče schopné zachovat dostatečně nízké rušení k tomu, aby se daly bezpečně odlišovat ony čtyři úrovně signálu.

Ale přes tuto poměrně velkou změnu bude PCI Express 6.0 nadále kompatibilní s předchozími verzemi PCIe 1.0 až 5.0. Řadiče a rozhraní v klientských zařízeních budou tedy podporovat jak režim komunikace PAM4, tak ten starý, a při připojení dojde k automatickému nastavení vhodného režimu. Staré karty tedy budou fungovat v slotech PCIe 6.0 a naopak karty PCIe 6.0 budou fungovat ve starších slotech – rychlost ale vždy bude jen na úrovni té pomalejší strany.

Vlastnosti technologie PCI Express 6.0

Bude zde jedna nevýhoda. Řadiče a celkově komunikace po PCIe 6.0 mohou jednak asi mít vyšší spotřebu. Ale ta naroste prý méně než rychlost, takže energetická efektivita se asi může i zlepšit, pokud bychom ji počítali jako spotřebované watty potřebné pro určitou propustnost. Komunikace třeba na slotu ×16 by tak mohla s PCIe 6.0 sežrat více, než s PCIe 5.0 ×16. Ale pokud by se třeba PCIe 5.0 ×16 nahradilo za PCIe 6.0 ×8 se stejnou propustností, už by u toho efektivita mohla vyjít lepší.

Toto bude kvůli komplexitě navíc, kterou potřebuje generování a přijímání signálu PAM4 v porovnání s jednodušším NRZ. Bohužel se projeví ještě v jedné věci – řadiče podporující PCIe 6.0 a PAM4 mohou na čipu údajně zabírat významně větší místo, takže také mohou křemík o trošku prodražit. Tyto faktory tak možná opět způsobí, že ne všechna zařízení začnou hned PCIe 6.0 podporovat. Výrobci procesorů například mohou ze začátku implementovat PCIe 6.0 jenom v serverech a s uvedením této technologie do PC a notebooků otálet.

Kdy hodlají Intel a AMD přijít s podporou PCIe 6.0, zatím nevíme, na žádné roadmapě se ještě tato funkce neobjevila. Stejně tak nevíme, kdy by toto rozhraní mohly začít používat GPU, nebo SSD – u těch se ostatně teprve v posledních měsících začíná hovořit o PCIe 5.0, a to hlavně předběžně. Zařízení s touto technologií by se tak asi mohla začít objevovat až od roku 2023…

Zdroje: Tom’s Hardware, PCI-SIG

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska. Celý článok „Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI“ »

  •  
  •  
  •  

Raspberry Pi 5 už je dospělý počítač. Má Cortex-A76 a NVMe SSD

Na svátek svatého Václava v České republice připadla ve světě jedna také potěšující událost: Raspberry Pi dostává novou verzi, a to po více jak čtyřech letech, které poznamenaly zmatky čipové krize a koronaviru. A podobně jako čtyřka „malinu“ hodně pozvedla, nová verze Raspberry 5 je také pro lidový jednodeskový počítač architektury ARM masivní skok a lze říct že se jím zase dostává do vyšších pater PC hardwaru. Celý článok „Raspberry Pi 5 už je dospělý počítač. Má Cortex-A76 a NVMe SSD“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 4060 od Palitu mají fyzicky zkrácený konektor PCIe ×8

Levnější grafické karty mají poslední dobou rozhraní jen PCI Express 4.0 ×8, protože zúžení řadiče na kartě šetří místo na čipu a tato GPU širší rozhraní tolik nevyužijí. Nedávno jsme psali o prototypu karty od Asusu, který se snaží druhých osm linek zachránit pro SSD. Firma Palit přišla s jiným „řešením“ – vyrábí karty, které mají fyzicky jen kratší osmilinkový konektor. Mohly by teoreticky využít sloty, do kterých se dlouhoslotá karta nevejde. Celý článok „GeForce RTX 4060 od Palitu mají fyzicky zkrácený konektor PCIe ×8“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *