SilentiumPC Fera 3 RGB – Barevná evoluce prověřené klasiky

Klíčové vlastnosti

Nedávno testovaný chladič SilentiumPC Fera 3 nedopadl v našich testech špatně, byl však poněkud hlučnější. Dnes se podíváme na zoubek chladiči ze stejné rodiny, tedy SilentiumPC Fera 3 RGB. Jak je patrné z názvu, tak tento chladič nabízí RGB podsvícení. Celý pasiv je navíc o několik milimetrů nižší a také je použitý odlišný ventilátor. Jen doufám, že se tyto rozdíly neprojeví negativně při zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je SilentiumPC Fera 3 RGB velice podobný svému bratříčkovi bez RGB. Stejně jako u non-RGB varianty, tak i zde je chladič založen okolo čtveřice měděných heatpipes, protínajících svazek hliníkových žeber. Heatpipes využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru, což SilentiumPC označuje příponou HE (high efficiency) v úplném názvu chladiče. Celý pasiv je pak ochlazován jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem s RGB LED.

Celková šířka i hloubka svazku žeber zůstaly stejné, liší se pouze celková výška chladiče o několik málo milimetrů. Fera 3 RGB tak spadá do kategorie chladičů s výškou pod 150 mm, což zvyšuje počet kompatibilních skříní. Sám jsem jej onehdy použil pro SFF PC ve skříni Streacom DA2, kam padl jako ulitý. Kde se také Fera 3 RGB liší od svého staršího typu, je provedení horní plochy chladiče. Horní žebro a konce heatpipes kryje mléčně bílý difuzér, pod kterým jsou ukryté RGB LED. Na tomto difuzéru je pak umístěn černý kryt s výřezem loga výrobce a několik dalších estetických prvků, které dovolují prosvítání RGB LED.

Celek působí vizuálně velmi atraktivně a je celkem škoda, že tento způsob podsvícení nepoužívá více výrobců. Kabely pro podsvícení umožňují sériové zapojení, což eliminuje nutnost rozbočovačů a usnadňuje vedení kabeláže. Uchycení ventilátoru je řešeno stejně jako u Fera 3, tedy pomocí kovových spon, které se zachytí do drážek v žebrech po stranách pasivu.

   
   
   

Příslušenství chladiče neskrývá žádné překvapení. Najdete zde univerzální montážní systém pro procesorové patice Intelu i AMD a také další sadu spon pro druhý ventilátor, pokud byste chtěli využít push-pull konfiguraci. Malé balení pasty (Pactum PT-2) a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži také nechybí. Navíc zde najdete Nano-reset RGB ovladač, pokud byste nechtěli nebo nemohli zapojit 4 pin kabel od RGB podsvícení do vaší základní desky. Tento ovladač jednoduše zapojíte pomocí 2 pin kabelu od tlačítka Reset ve vaší skříni. Tlačítkem Reset poté přepínáte režimy RGB podsvícení bez jakéhokoliv software.

Montážní systém chladiče je identický s nepodsvícenou verzí. Veškeré výhrady, které jsem zmínil v recenzi u SilentiumPC Fera 3 tedy stále platí. Tedy absence integrovaných šroubků s pružinou pro uchycení pasivu k montážnímu systému. Dvojice použitých šroubků je totiž vcelku krátká. Není tak jednoduché přidržovat pasiv v pozici a zároveň utahovat šroubek, na který musíte vyvinout větší tlak, aby k závitu vůbec dosáhl. Stále tedy doporučuji provádět montáž tohoto chladiče ideálně mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

      

Parametry chladiče a ventilátoru

SilentiumPC Fera 3 RGB je rozměrově velmi podobná non-RGB verzi, liší se pouze celkovou výškou. Fera 3 RGB tak bude se svojí výškou pod 150 mm kompatibilní s většinou běžných ATX skříní. A stejně jako non-RGB varianta, tak i tento chladič nabízí odsazenou konstrukci. Nedochází tedy ke konfliktu s vysokými pasivy na modulech operační paměti. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory, samozřejmě vyjma TR4/sTR4 patice.

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC poskytuje jen minimum informací. Jedná se o 120 mm ventilátor standardní šířky 25 mm s PWM regulací. RGB podsvícení je zprostředkováno standardním čtyřpinovým konektorem, žádné proprietární nepříjemnosti zde nenajdete.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *