SilentiumPC Fera 3 RGB – Barevná evoluce prověřené klasiky

Klíčové vlastnosti

Nedávno testovaný chladič SilentiumPC Fera 3 nedopadl v našich testech špatně, byl však poněkud hlučnější. Dnes se podíváme na zoubek chladiči ze stejné rodiny, tedy SilentiumPC Fera 3 RGB. Jak je patrné z názvu, tak tento chladič nabízí RGB podsvícení. Celý pasiv je navíc o několik milimetrů nižší a také je použitý odlišný ventilátor. Jen doufám, že se tyto rozdíly neprojeví negativně při zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je SilentiumPC Fera 3 RGB velice podobný svému bratříčkovi bez RGB. Stejně jako u non-RGB varianty, tak i zde je chladič založen okolo čtveřice měděných heatpipes, protínajících svazek hliníkových žeber. Heatpipes využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru, což SilentiumPC označuje příponou HE (high efficiency) v úplném názvu chladiče. Celý pasiv je pak ochlazován jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem s RGB LED.

Celková šířka i hloubka svazku žeber zůstaly stejné, liší se pouze celková výška chladiče o několik málo milimetrů. Fera 3 RGB tak spadá do kategorie chladičů s výškou pod 150 mm, což zvyšuje počet kompatibilních skříní. Sám jsem jej onehdy použil pro SFF PC ve skříni Streacom DA2, kam padl jako ulitý. Kde se také Fera 3 RGB liší od svého staršího typu, je provedení horní plochy chladiče. Horní žebro a konce heatpipes kryje mléčně bílý difuzér, pod kterým jsou ukryté RGB LED. Na tomto difuzéru je pak umístěn černý kryt s výřezem loga výrobce a několik dalších estetických prvků, které dovolují prosvítání RGB LED.

Celek působí vizuálně velmi atraktivně a je celkem škoda, že tento způsob podsvícení nepoužívá více výrobců. Kabely pro podsvícení umožňují sériové zapojení, což eliminuje nutnost rozbočovačů a usnadňuje vedení kabeláže. Uchycení ventilátoru je řešeno stejně jako u Fera 3, tedy pomocí kovových spon, které se zachytí do drážek v žebrech po stranách pasivu.

   
   
   

Příslušenství chladiče neskrývá žádné překvapení. Najdete zde univerzální montážní systém pro procesorové patice Intelu i AMD a také další sadu spon pro druhý ventilátor, pokud byste chtěli využít push-pull konfiguraci. Malé balení pasty (Pactum PT-2) a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži také nechybí. Navíc zde najdete Nano-reset RGB ovladač, pokud byste nechtěli nebo nemohli zapojit 4 pin kabel od RGB podsvícení do vaší základní desky. Tento ovladač jednoduše zapojíte pomocí 2 pin kabelu od tlačítka Reset ve vaší skříni. Tlačítkem Reset poté přepínáte režimy RGB podsvícení bez jakéhokoliv software.

Montážní systém chladiče je identický s nepodsvícenou verzí. Veškeré výhrady, které jsem zmínil v recenzi u SilentiumPC Fera 3 tedy stále platí. Tedy absence integrovaných šroubků s pružinou pro uchycení pasivu k montážnímu systému. Dvojice použitých šroubků je totiž vcelku krátká. Není tak jednoduché přidržovat pasiv v pozici a zároveň utahovat šroubek, na který musíte vyvinout větší tlak, aby k závitu vůbec dosáhl. Stále tedy doporučuji provádět montáž tohoto chladiče ideálně mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

      

Parametry chladiče a ventilátoru

SilentiumPC Fera 3 RGB je rozměrově velmi podobná non-RGB verzi, liší se pouze celkovou výškou. Fera 3 RGB tak bude se svojí výškou pod 150 mm kompatibilní s většinou běžných ATX skříní. A stejně jako non-RGB varianta, tak i tento chladič nabízí odsazenou konstrukci. Nedochází tedy ke konfliktu s vysokými pasivy na modulech operační paměti. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory, samozřejmě vyjma TR4/sTR4 patice.

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC poskytuje jen minimum informací. Jedná se o 120 mm ventilátor standardní šířky 25 mm s PWM regulací. RGB podsvícení je zprostředkováno standardním čtyřpinovým konektorem, žádné proprietární nepříjemnosti zde nenajdete.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur

Oficiálnu správu o vydaní „NH-P1“ Noctua médiám ešte neposlala, no tento dlho očakávaný chladič sa prekvapivo objavil v ponuke obchodu Newegg. A údajne je skladom. Okrem ceny a označenia je pozoruhodný i popis. Ten je síce zatiaľ nekompletný, ale nejaké nové informácie odkrýva, najmä smerom ku kompatibilite. Na zozname podporovaných je i platforma Intel LGA 2066 pre procesory s vysokou spotrebou. Celý článok „Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu. Celý článok „Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *