Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Rendering a Geekbench

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Rendering, Geekbench

Legion 5 je len druhým notebookom s herným Ryzenom u nás na teste a vôbec prvým v 45 W konfigurácii. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa mu bude dariť v záplave Intelov a v porovnaní s Ryzen 9 4900HS v Zephyrus G14. Vzhľadom na cenu zariadenia ho však budeme primárne porovnávať so staršími modelmi a aj počítačom v približnej hodnote.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Vidíme, že 4800H v Legione ponúka single core výkon vo vyššej polovici nameraných výsledkov a so 191 bodmi poráža Zephyrus G14 aj ostatné porovnávané modely. V porovnaní s Intel procesormi sa pohybujeme na úrovni Core i7-10750H. Multicore je už iná rozprávka. Tu budgetový Legion 5 dosahuje tretí najlepší výsledok a poráža všetky notebooky, aj tie s Core i9, a dokonca aj desktopy, ako naposledy testovaný HAL3000 Alfa Gamer Pro s Ryzen 5 5600X. Zephyrus G14 zaostáva o 20 % a modely v porovnateľnej cenovej kategórií sú dvakrát pomalšie.



Novší Cinebench R20 ukazuje ešte vyššie umiestnenie v single core výkone, a to až na úroveň Core i9-10980HK. V multicore opäť vidíme tretiu priečku a podobný, 23 % rozdiel oproti Zephyrus G14. Zarážajúci je predovšetkým vyšší výkon než ponúkajú najvyššie 8-jadrové Core i9 a i7, napríklad v Zephyrus Duo 15 a Legion 7i.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, postupne sa nám však tabuľka napĺňa. Vidíme, že single-core výkon je o niečo slabší ako pri nových Tiger Lake procesoroch 11. generácie, no rozdiel oproti porovnateľnej 10. generácii procesorov H je až 80 %. V multi-core opäť Legion kraľuje, a to dokonca aj nad desktopom.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú podobne dobré výsledky vďaka vysokému viacjadrovému výkonu. V POV-Ray tak Legion obsadil druhé miesto a G14 nadelil 19 %. Intel notebooky zaostávajú o 14–70 %. V Blenderi sa dokonca strata G14 ešte zväčšila a to až na 29 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 tiež ukazujú veľmi dobré výsledky mobilného Ryzenu a stabilný 2 % náskok pred G14 vo všetkých testoch. Multi-core opakuje už videný cca 20 % rozdiel od G14, konkrétne rozdiely sú 23/17/14 % v prospech Legionu.

Compute test grafiky ukazujú opačný trend so stratou 31 a 48 % na G14, čo je vzhľadom na použitie GTX 1650 Ti logické. Očakávať teda môžeme aj podobné výsledky v hrách.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu. Celý článok „Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Ahoj, idem si oči vyočiť, ale nikde ten preklep v článku nevidím, môžeš ma prosím nasmerovať? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *