Raijintek vydal Eleos RBW. Menší tower s ARGB a CDC

Vychádza 140 mm chladič s adresovateľným 5 V RGB a štyrmi heatpipe

Ponuka nižších vežovitých chladičov s 92-milimetrovými ventilátormi je pomerne úzka. Možno až neobvykle, keďže na stredné a nižšie rady procesorov chladiacim výkonom obvykle stačia. Zrejme i preto sa Raijintek angažoval a vydáva Eleos s výškou 140 mm. Ten sa pýši hlavne ventilátorom s adresovateľným osvetlením RGB a základňou s priamym dotykom teplovodivých trubíc.

Firma Raijintek je známa produkciou chladičov s priaznivým pomerom cena/výkon. Uvidíme, či v týchto šľapajam pôjde aj nový Eleos, ktorého cena je zatiaľ zahalená rúškom tajomstva. V každom prípade tento chladič bude vypĺńať medzeru medzi naozaj lacnými Sparťanmi SilentiumPC a Noctua NH-U9S. Výkonnostne by pritom mohol mať bližšie k Noctue, ale pri podstatne nižšej cene a s efektnejším vyhotovením s RGB LED.

Marketing výrobcu tvrdí, že ide o prvý chladič s 92 mm ventilátorom ARGB. Evidentne tak prehliadli Jonsbo CR1200, ktorý má takisto ventilátor s 5 V RGB. Toto progresívne osvetlenie má aj o 6 milimetrov nižší SilentiumPC Spartan 4 Evo ARGB alebo naopak o 3 mm vyšší Spartan 4 Max Evo ARGB. Je ale pravda, že tieto dva chladiče od SilentiumPC majú už o chlp väčší, 100-milimetrový ventilátor. Výrok Raijinteku tak už nepopierajú. Pri pohľade na súčasnú konkurenciu by však najväčší ťahák Eleosu mohol spočívať v niečom úplne inom, než je trendové osvetlenie. A síce v tom, že má až štyri heatpipe. To je o jednu viac aj v porovnaní s väčším z dvojice SPC Spartan 4. Pri efektívnom návrhu priechodov rebrovaním by tak potenciálne mohol dosahovať vyšší chladiaci výkon a to by už mohlo byť v tejto kategórii atraktívne.

Rajintek upozorňuje aj funkčné vlastnosti. Základňa má tzv. úpravu CDC. Nemýľte si to však s Continuous Direct Contact, čo charakterizovalo Cooler Master Hyper 212 Evo bez výplňového materiálu medzi trubicami. V tomto prípade skratka znamená CPU Direct Contact.

To je vlastne to isté ako DTH (direct touch heatpipe) a všetky ostatné techniky priameho kontaktu s procesorovým IHS. Pohľad na základňu Eleosu prezrádza viacero vecí. Jednak (asi hliníkové) výplne medzi heatpipe, jednak to, že k pätici AMD AM4 sa bude pripínať najrýchlejším možným spôsobom cez predinštalovanú priečnu sponu. Vlastný backplate má až k Intel LGA 1200/115x. Montážny materiál sa bude dodávať aj k LGA 2066, čo stojí za pozornosť a vzbudzuje dojem slušného chladiaceho výkonu aj napriek menším rozmerom (výšku 140 mm sme si už uviedli, hĺbku má chladič uvádzanú 96 mm a hĺbku spolu s ventilátorom 75 mm).

TDP je minimálne zatiaľ neznáme a Raijintek ani neuvádza, na aké procesory Intel HEDT (LGA 2066) zvládne a aké už nie. Na Core i9 bude už zrejme prikrátky aj pri maximálnych 2000 otáčkach. Spodnú prevádzkovú rýchlosť ventilátora je špecifikovaná na 800 ot./min.

Ventilátor má inak hydraulické ložiská, životnosť uvádzanú na 40 000 hodín a potom sú tu ešte informácie o maximálnom prietoku (52 CFM) a statickom tlaku (1,9 mm H2O). Celková hmotnosť má byť pritom 580 g, čo je v porovnaní s NH-U9 menej iba o 40 gramov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *