Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením

Výkonné PCIe 4.0 SSD od Gigabyte bude volitelně nabízet velký pasivní chladič s heatpipe

Ze začátku nebyla NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 úplně jasně lepší než špička disků generace PCIe 3.0. Ale v druhé polovině loňského roku přišla výrazně rychlejší druhá generace a PCIe 4.0 už brzo poběží i na Intelu. Gigabyte teď vydává NVMe SSD Aorus Gen4 7000s, jehož název odkazuje na to, že dosahuje rychlosti až 7 GB/s. Zároveň má toto SSD ale také hodně zajímavě řešené chlazení.

Aorus Gen4 7000 je modul M.2 založený na 3D NAND typu TLC, délka modulu by se neměla vymykat ze standardních 80 mm (provedení 2280). Ovšem podobně jako většina podobných SSD je opatřený chladičem a vyšší spotřeba znamená, že je určený do desktopu, ne do notebooku. Gigabyte bude nabízet verze s kapacitou 1 TB a 2 TB.

Použitý je osmikanálový řadič Phison E18 vyráběný na 12nm procesu, který už patří do oné vylepšené výkonnější generace, která využívá velkou část potenciálu rozhraní PCI Express 4.0 (první generace ještě měla řadič Phison E16, jenž měl výkon poměrně omezený). Modul dosahuje rychlost čtení až 7000 MB/s a rychlost zápisu není o moc nižší, až 6850 MB/s.

Toto je rychlost při zápisu do pseudo-SLC cache, kterou SSD jako téměř všechna dnešní používá. Jaký je trvale udržitelný výkon při zápisu v režimu TLC, není uvedeno. Modul je také osazen mezipamětí DDR4 s kapacitou 1 nebo 2 GB (podle kapacity SSD).

Výkon v náhodném přístupu je uveden až 700 000 IOPS při zápisu a až 650 000 IOPS při čtení pro 2TB model. Pozor na to, že 1TB model má výkon nižší, ve čtení jen 350 000 IOPS. V této disciplíně jsou hodnoty nižší, než co slibuje SSD 980 Pro od Samsungu (tam je uváděno až 1 000 000 IOPS), nicméně Aorus Gen4 7000 a podobné disky s Phisonem E18 mají zase vyšší rychlost sekvenčního zápisu, alespoň do SLC cache.

Moduly budou mít poměrně vysokou spotřebu při aktivitě – zátěž při čtení odebírá až 7,6 W, při zápisu 8,4 W, takže chlazení, o kterém se budeme bavit za chvíli, je na místě. Ovšem pozor – modul netrpí častou nectností desktopových NVMe SSD, totiž tím, že má vysokou spotřebu konstantně. Měly by být správně implementované úsporné režimy, protože Gigabyte uvádí, že spotřeba v klidu je pod 30 mW, čili prakticky zanedbatelná, podobně jakou u modulů, u nichž se počítá s použitím v noteboocích. Toto chválíme.

Záruka těchto modulů je pětiletá, což je v tomto cenovém segmentu standard. Zápis je garantován minimálně 700 přepisovacích cyklů – tedy celkových 700 TB pro 1TB model a 144 TB pro 2TB verzi.

Chlazení: dva druhy chladiče

Samotné chlazení je zde kapitola sama pro sebe. V běžné výchozí verzi mají tyto moduly hliníkový pasivní chladič s žebrováním, které působí poměrně funkčně (i když je částečně zakryté, což může pomoct, pokud je vzduch hnán dovnitř zboku, ale naopak při ofukování seshora to bude překážka). Pasiv je oboustranný – i ze spodní strany PCB modulu je tenčí hliníkové krytí. Podle Gigabyte je profil pasivu akorát takový, aby se vešel pod grafickou kartu na deskách, kde je slot M.2 vražený mezi sloty PCIe.

Výchozí chladič modulů Gigabyte Aorus Gen4 7000s

Také údajně jsou použité nadstandardní teplovodivé podložky, které prý poskytují o 30 % lepší schopnost odvádět teplo než „běžné“. Pasiv zase má mít „nanokarbonovou“ povrchovou úpravu.

Rozměry výchozího chladiče Gigabyte Aorus Gen4 7000s

Alternativní věžák

Vedle toho ale má Gigabyte také alternativní chladič pro případy, kdy slot není blokovaný a pasiv se může rozmáchnout do výšky. Bohužel nemáme kvalitnější fotku a ani informace o přesných rozměrech, ale tento chladič má žebrovaný pasiv značné výšky, který k rozvodu tepla ze samotného modulu používá dvě tlusté heatpipe. Jak žebra, tak trubice mají opět tu nanokarbonovou úpravu.

Amternativní vyšší chladič modulu Gigabyte Aorus Gen4 7000s

Díky výšce by tento chladič už měl docela úspěšně využívat průvan ve skříni a účinně moduly chladit i při 7–8W spotřebě, kterou v plné aktivitě má dosahovat. Chlazení by tedy mělo být poměrně účinné, aniž by byl třeba speciální ventilátor.

Verze opatřená tímto větším chladičem se bude zřejmě prodávat zvlášť. Základní verze je vybavena jen standardním nízkým pasivem a zatím má Gigabyte na svém webu jen tu. Není tedy jasné, zda budou „výškové“ verze dostupné ve stejný čas se standardními. Ceny ani pro jeden druh ještě také neznáme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej

Gigabyte predstavil novú sériu kvapalinových chladičov. WaterForce X majú kvalitatívne posunúť starších AIO vodníkov s prozaickým označením „Liquid Cooler“. Okrem sľubovanej vyššej účinnosti sa práce dotkli aj vstavaného displeja, ktorý okrem monitoringu voliteľných funkcií zvláda zobrazovať aj obrázky z micro SD karty, pre ktorú má vlastnú čítačku. Cena sa pritom navršovala iba symbolicky. Celý článok „AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte RTX 3060 Ti Aorus Master bude mať až šesť výstupov

Grafické kary GeForce RTX 3060 Ti vychádzajú až 2. decembra, ale výrobcovia tretích strán sa ani tentoraz neubránili predčasným únikom. Odtajňuje sa jeden model za druhým a obzvlášť atraktívna grafika je Aorus Master. Okrem prvotriedneho vyhotovenia má oproti konkurenčným kartám k dobru dva videovýstupy. Takáto extra porcia konektorov je v niektorých situáciách na nezaplatenie. Celý článok „Gigabyte RTX 3060 Ti Aorus Master bude mať až šesť výstupov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akú X370 za 175 eur: Asus ROG Strix alebo Gigabyte Gaming 5?

Dve dosky pod Ryzen za rovnakú cenu, v istých veciach sa ale viac či menej rozchádzajú. Po prebrázdení kľúčových prvkov layoutu a skúšok možností regulácie ventilátorov sa môžete v recenzii tešiť na veľkú porciu výsledkov zahrievania. Popri nich nechýbajú ani presné porovnania spotreby. Otázkou už len zostáva, ktorá z týchto fošní má bližšie k vášmu ideálu. Celý článok „Akú X370 za 175 eur: Asus ROG Strix alebo Gigabyte Gaming 5?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Ve slotech situovaných nad grafiku může být takto vysoký chladič do značné míry kontraproduktivní. Od backplate grafiky přejme o to více tepla, které prostor výkonu trubic chladiče (potažmo disku) výrazně omezí. Bude pálit zejména s široce používanými věžovými chladiči procesorů.

  1. Na druhou stranu si neumím představit scénář, kdy by se naplno rozpálila grafika i disk. Během nahrávání nějakého levelu ve hře se takový disk ani nezapotí.
   Možná při nějakém zpracovávání videa grafikou a k tomu ještě kopírování jiného velkého množství dat z disku na jiný superrychlý disk. Těch možných scénářů moc není.

   1. Kumulace tepla je ten problém. Lépe (imo) bude upřednostnit pozici pod grafikou v provedení s nízkým chladičem. A kolizní je předpoklad, že o disk bude těžiště zájmu zastoupeno tím, kdo jej neplánuje intenzivně využívat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *