Asus ZenBook 13 UX325E – Tiger s menším telom

Parametre a detaily

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Základné parametre


Detaily

Kartónové balenie sivej farby nesie typickú grafiku ZenBook so sústrednými kružnicami.

   

Do rúk sa nám dostala predprodukčná vzorka, preto nemáme EU nabíjačku. Zvyšok balenia je pomerne bohatý. Nájdete tu redukcia z USB-C na audio jack, ako sme videli už pri ZenBook 14 minulej generácie a taktiež pri Flip S. Okrem toho je tu aj redukcia pre ethernet, a čo je ešte zaujímavejšie, tak aj ochranný obal.

Ide o jednoduché látkové puzdro, ktoré ale určite oceníte na cestách a rozhodne ide o užitočné príslušenstvo, za čo dávam palec hore.

Nová generácia ZenBookov je vlastne evolúciou minuloročných modelov, z ktorým sme testovali väčšiu verziu ZenBook 14. Testovaný kúsok ponúka rovnaký dizajn, akurát v menšom tele a s ešte nižšou hmotnosťou. Kým ZenBook 14 mal takmer 1,2 kg, nová 13 mierne prekračuje hranicu 1,1 kg. Rozdiel je teda pomerne malý a v praxi asi len ťažko postrehnuteľný.

   

Hlavným rozdielom oproti predchádzajúcim modelom je prechod na 11. generáciu Intel Tiger Lake, ktorú sme už videli v modeli Flip S UX371. ZenBook 14 minulej generácie mala Ice Lake Core i7-1065G7, novinka dostala priameho nástupcu Core i7-1165G7, rovnako ako Flip S. Nechýba nová Intel Xe grafika, 16 GB 4267 MHz RAM a 1 TB SSD. AMD verzie sa z ponuky ZenBookov na rozdiel od minulej generácie vytratili, čo je rozhodne škoda. Nižšie konfigurácie ponúknu 512 GB SSD, 8 GB RAM a Core i5-1135G7. Ceny sa pohybujú od 10391309 eur/27 99034 990 Kč.

Na rozdiel od prémiovéh Flip S, „základný“ ZenBook 13 nedostal certifikáciu Intel Evo. napriek tomu ide stále o moderný a rýchly ultrabook, ktorý ponúka všetko podstatné – rýchle prebudenie, rýchle nabíjanie, WiFi 6 a biometrické zabezpečenie. Je preto otázne, v ktorej oblasti vlastne nesplnil potrebné požiadavky na certifikáciu, alebo možno ide čisto len o marketingový a obchodný ťah, kedy Evo dostal len Flip S a nižšie modely už nie. Rovnako môže byť dôvodom aj nejaká finančná stránka, nakoľko predpokladám, že certifikácia a overenie požadovaných parametrov asi nebude bezplatné. To je však len moja úvaha a s touto otázkou sa pokúsime obrátiť na výrobcu.

   

Dizajn novinky je prakticky zhodný s predchodcom. Kovové telo s brúsenými hranami a typické veko s kružnicami už asi nie je prekvapením, no určite ho treba spomenúť. Opäť tiež platí, že tmavé telo ľahko zachytáva odtlačky, čo znamená, že ho budete musieť pomerne často čistiť.

ZenBook 14 som minulý rok pochválil za nadpriemerne dobrú konektivitu a nová 13 pokračuje v jej šľapajach. Ide predsa len o menšiu verziu rovnakého modelu. Pre rekapituláciu tu máme na pravom boku klasické USB typu A s 5 Gb rýchlosťou, čítačku microSD kariet, ktorá na Flip S absentuje. Ľavý bok obsadili HDMI 2.0 s podporou 4K pri 60 Hz a dvojica USB-C. Vďaka novým procesorom 11. generácie ide už o nové Thunderbolt 4 porty, pričom oba podporujú nabíjanie aj video výstup.

V balení sa nachádzajú aj dve spomínané redukcie z USB-C na 3,5 mm audio jack a rovnako aj RJ-45 ethernet pre káblové pripojenie k internetu a lokálnej sieti. Ich prítomnosť je v balení rozhodne vítaná.

Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu je predná hrana notebooku bez výrezu, napriek tomu sa veko displeja dá ľahko nahmatať a otvoriť. Notebook tiež otvoríte použitím jednej ruky, čo nebýva samozrejmosťou, hlavne pri takto ľahkých zariadeniach. Zadná časť ukrýva všetky otvory ventilácie a chladiaceho systému.

   

Pohľad zhora nám znova ukazuje veko s logom Asus a kruhovým dizajnom. Spodná časť má štyri gumové nožičky a mriežku ventilácie v hornej časti.

   

Po odobraní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Na jeho demontáž potrebujete skrutkovač T5. Upozorniť treba na dvojicu skrutiek ukrytých pod gumenými nožičkami.

Rozloženie nijako neprekvapí, zaujme sýto modrá základná doska, podobne ako pri ZenBook 14. Celú spodnú časť zaberá veľká batéria a vedľa nej vidíme ešte reproduktory.

O chladenie sa stará jedna veľká heatpipe vedúca od procesora až k heatsinku, cez ktorý ventilátor fúka vzduch. Na účinnosť tohto chladenia sa pozrieme neskôr v testoch.

Testovaná konfigurácia má 11. generáciu Intel v podobe procesoru Tiger Lake Core i7-1165G7. Výbavu dopĺňa 16 GB LPDDR4X 4266 MHz RAM a 1 TB SSD. V tejto línii viete siahnuť aj po nižšom modeli s i5-1135G7, 8 GB RAM a 512 GB SSD. Dedikovanú grafiku ani procesory AMD v novom ZenBook 13 nenájdete. 11. generácia Intel prináša novinku v podobe integrovaných grafík Iris Xe, ktorými Intel sľubuje výrazne vyšší výkon oproti 10. generácii a zároveň si trúfa aj na Vega grafiky v AMD Renoir. Toto porovnanie bude naozaj zaujímavé a o chvíľu sa naň v testoch pozrieme. Taktiež bude zaujímavé sledovať, aký bude rozdiel medzi ZenBookom 13 a Flip S, ktorý ponúka rovnaký procesor. Minulú generáciu sme totiž videli pomerne veľké rozdiely medzi notebookmi s rovnakými procesormi.

Vymeniteľné je len SSD, RAM aj WiFi sú súčasťou základnej dosky. Dobre tak preto zvážte výber konfigurácie podľa vašich potrieb. Osobne by som privítal, keby sme sa posunuli o krok vyššie a 16 GB RAM by sa stal základom, s možnosťou rozšírenia na 32 GB. Dell napríklad v XPS 13 ponúka aj 32 GB konfiguráciu, po ktorej by som ja osobne určite siahol radšej ako po 16 GB. 32 GB konfiguráciu nájdete na stránke výrobcu, u nás som ju však v ponuke nenašiel. Preverujem preto jej dostupnosť a túto informáciu doplním neskôr.

Ikonická funkcia je pánt ErgoLift, ktorý pri otvorení displeja trochu nahne klávesnicu, aby sa vám na nej ľahšie písalo. Notebook potom zviera s podložkou uhol o veľkosti 3 stupne a klávesnica s displejom sa otvára do maximálne 150 stupňov. Vďaka nadvihnutiu základne tiež notebook benefituje z lepšieho chladenia aj kvality reprodukcie zvuku.

Klávesnica ponúka prakticky zhodné rozloženie so ZenBook 14. Výrobca ju označuje ako Edge-to-edge, teda od hrany po hranu, čo naplno vystihuje, ako klávesnica vypĺňa celú šírku základne. Nakoľko je však 13″ model o 1,5 menší na šírku, ľavý rad ovládacích klávesov je o niečo užší ako pri väčšom súrodencovi. Okrem toho ide prakticky o zhodné rozloženie s tlačidlami Home, End, PgUp a PgDn na pravom boku, oddelenými polovičnými šípkami, jednoriadkovým Enter a tlačidlom napájania v pravom hornom rohu hneď vedľa Delete. Ako ma poznáte, uvítal by som dvojriadkový Enter a tlačidlo napájania na inom mieste, keďže na jeho súčasnej pozícii si ho môžete mýliť práve s Delete, ktoré sa často používa. Navyše som necítil nejaký výrazný rozdiel medzi odporom oboch tlačidiel, čo by aspoň trochu napomohlo pri používaní.

Opäť chválim pomerne veľký touchpad s príjemným skleneným povrchom a integrovaným touchpadom. Rovnaký sme videli aj na ZenBook 14. Taktiež je tu prítomný NumberPad 2.0, teda podsvietená číslená klávesnica intergrovaná do touchpadu, ktorú aktivujete stlačením ikonky v pravom hornom rohu.

Hoci tu nenájdete čítačku odtlačkov prstov, o biometrické zabezpečenie neprídete. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu sa nachádza 3D IR kamera s podporu Windows Hello. Po zosnímaní a uložení tváre stačí notebook len otvoriť a notebook sa hneď odomkne. Osobne si myslím, že je to ešte rýchlejšie a pohodlnejšie ako čítačka odtlačkov prstov. Webkamera má rozlíšenie 720p, tu sa žiadne prekvapenie neudialo.

ZenBook 14 minulej generácie aj nový Flip S dosiahli skvelé výsledky v testoch výdrže. Vďačia za to hlavne 67 Wh batérii, ktorá je v takýchto ultrabookoch nadpriemerne veľká. Zvyčajne sa kapacita batérie pohybuje okolo 50–55 Wh. Rovnakú batériu nájdeme aj v menšej 13 a s novými procesormi má teda našliapnuté na rovnako dobrý výsledok. Menší displej môže byť v tomto prípade výhodu a potenciálne sa tak pozeráme na nového lídra vo výdrži. To si však overíme o chvíľu.

Okrem toho, že v našom testovacom balení nemáme EU verziu nabíjačky, ide prakticky o rovnaký 65 W model s koncovkou USB-C, ako sme videli pri ZenBook 14. Ani tu nechýba rýchle nabíjanie, čo znamená 47 % po pol hodine, 76 % za hodinu a 95 % po hodine a pol. Plné nabitie trvá tradične niečo málo cez 2 hodiny.

Doterajším kráľom testu bol Asus VivoBook S15 s hodnotou 9 hodín a 26 minút. Avšak kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! ZenBook 13 UX325E dosiahol nový rekord v našom náročnom YouTube teste s hodnotou 9 hodín a 37 minút, čím poráža aj staršieho súrodenca ZenBook 14 UX425 s časom 9 hodín a 5 minút. V porovnaní s VivoBook tiež netreba zabudnúť na fakt, že 50 % jas na notebookoch je rozdielny, takže ak by sa dorovnal na rovnakú úroveň mal by nový ZenBook 13 ešte výhodu.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

        1. Vskutku sofistikované řešení. Proč k čertu nemůže být sluchátkový i síťový konektor součástí jednoho „dongle“?! (řečnická)

      1. „integrovany LAN konektor“, to ze je tam pribalena USB sietovka vidim a nechcem…. tolko k mojim poziadavkam, doplnim mam ASUSPRO BU201 no a tak sa pozeram po nastupcovi … kombinacia LAN+SC+FP – u ASUS-u slovom nula – nic vidim to tak, ze vezmem latitude, este si musim prejst lenovo a uvidim….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *