Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Parametre a detaily

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Základné parametre


Detaily

Balenie UX425 je podobné ako u predchodcu UX431F , a teda na škatuli môžete vidieť typický ErgoLift a zlaté akcenty spájané práve so sériou ZenBook.

   

Obsah balenia je stále minimalistický. Kartónová škatuľa, dokumentácia a nabíjačka. Tentokrát však v balení nájdete aj redukciu z USB-C na 3,5 mm audio, o ktorom si viac povieme neskôr.

Nový ZenBook 14 UX425 prichádza s výrazným redizajnom oproti minulej generácií UX431F a UX433. Hlavnou doménou sú ultra tenké rámčeky okolo displeja, nízka hmotnosť a kompaktné rozmery. Napriek tomu dostal do vienka procesor Intel Ice Lake, dvojicu konektorov Thunderbolt 3, numerickú klávesnicu v touchpade či 3D IR kameru na rozpoznanie tváre a odomykanie cez Windows Hello. Spomínaná nízka hmotnosť je v prípade testovaného kusu 1198 gramov, čo je menej ako mal taký Acer Swift 3 s 1214 gramami, a výrazne menej ako Lenovo Yoga C940 s 1369 gramami a Dell XPS 13 2-in-1 s 1321 g (posledné dva sú konvertibilné). Už spomínaný predchodca UX431 mal dokonca 1505 gramov. Jediný ľahší konkurent je Acer Swift 5, ktorý má pod kilo, konkrétne 969 gramov. UX425 je teda ľahší ako Swift 3, ktorý nepôsobil veľmi prémiovo, skôr tak trochu plastovo. ZenBook má celokovové telo a je pevný ako skala. Neviem ako sa to výrobcovi podarilo ale UX425 je extrémne ľahký, napriek tomu pôsobí veľmi solídnym, hodnotným dojmom, rovnako ako XPS. Takže v tejto oblasti je novinka naozaj špičková a v porovnaní s konkurenciou má navrch.

   

ZenBook 14 si môžete zaobstarať v dvoch verziách a to Intel a AMD. Intel je označený UX425 a AMD UM425. Ako ste si už určite všimli, my testujeme verziu Intel, ktorá má Core i7-1065G7 s grafikou Iris Plus, 16 GB LPDDR4X RAM a 512 GB PCIe 3.0 ×4 SSD. Ice Lake už máme viackrát otestovaný a budeme tak môcť výkon dobre porovnať. Nižšie konfigurácie dostali i5-1035G1 a i3-1005G1, 8 GB RAM a 256 GB SSD. Naopak, vyšší model môže mať až 32 GB RAM  a 2 TB SSD. Vďaka testu Swift 3 už vieme, že AMD Ryzen 7 4700U je beštia a nečudoval by som sa preto, že mnohí z vás by radšej siahli po UM425, kde je tento procesor dostupný. K nemu dostanete ale maximálne 16 GB RAM a 1 TB SSD. Nižšia konfigurácia má zase Ryzen 5 4500U. Rozdiel medzi Intel a AMD je aj v rýchlosti RAM. Modrý tím dostal 3200 MHz, červený až 3733 MHz. V oboch prípadoch sme však už videli aj použitie rýchlejších pamätí. Výrobca však odôvodňuje, že nižšia rýchlosť RAM bola úmyselne vybraná pri dizajne notebooku či už kvôli spotrebe, teplotám ale určite aj cene. Dedikovanú grafickú kartu, napr. Nvidia MX350/450, v tomto modeli nenájdete.

   

Spracovanie notebooku som už pochválil, no musím sa pri tom ešte raz zastaviť. Asus si na tejto oblasti naozaj dal záležať a je to veľmi cítiť. Základňa sa neprehýba a rovnako ani displej pri chytení za rohy. Nie je problém chytiť notebook jednou rukou za roh základne. Nič nevŕzga ani nepraská. Dokonca ani pri úmyselnom prehýbaní displeja nie je vidieť nadmerný flex. Ide tak o jeden z najlepšie spracovaných notebookov, aký som videl a prirovnanie tejto novinky k Apple teda nie je utópia. Naozaj klobúk dole, Asus.

Portová výbava a dnešné ultrabooky veľmi nejde k sebe. Dôkazom bolo napríklad spomínané XPS, kde boli len dva porty USB-C a čítačka SD kariet. Žiadne klasické USB typu A ani video výstup ako HDMI. Na druhej strane Swift 3/5 aj UX431F mali USB 2.0, čo je v dnešnej dobe naozaj nepochopiteľné. Práve takéto veci dokážu znepríjemniť dennodenné používanie a to hlavne na cestách. Ja osobne som už naplno prijal život s USB-C, ale klamal by som, keby som tvrdil, že je to ľahké. Samozrejme že všade so sebou nosím redukcie a adaptéry, ináč sa fungovať nedá. Doma a v práci mám Thunderbolt 3 doky, takže používanie je naozaj pohodlné. S pripojením jedného kábla získam X ďalších USB, monitor, LAN, myš a klávesnicu za pár sekúnd. No toto nie je riešenie pre prezentácie na stretnutia, v škole, či na kolene v hoteli alebo aute. Tam sa bez redukcii nezaobídete. Preto pokladám za veľmi dôležité a užitočné, keď sa výrobcovia pýtajú používateľov čo potrebujú a čo preferujú pri výbere notebooku.

Niekoľko posledných prezentácií na nás Asus chŕlila čísla a percentá o tom, koľko ľudí si želá takú či onakú funkciu, takže zjavne naozaj takéto prieskumy robia, čomu len tlieskam, výsledky je totiž hneď vidieť. ZenBook 14 UX425 je toho dôkazom. Poďme teda po poriadku. Dvojica portov USB-C, v prípade verzie Intel 40 Gb Thunderbolt 3, u AMD modelov 10 Gb USB 3.2 gen 2. Plnohodnotné 5 Gb USB typ A, čítačka microSD kariet a plnohodnotné HDMI 2.0. Naozaj skvelá výbava, ktorú môžu závidieť aj oveľa drahšie notebooky. Naozaj tu nemám čo kritizovať. Áno, možno plnohodnotná čítačka SD kariet by bola pre dizajnérov a fotografov lepším riešením, ale vzhľadom na rozmery to nezazlievam. Osobne som rád aj za microSD, ktoré sa mi osvedčilo pri prezeraní záznamov z auto kamier.

Ešte viac ma teší prítomnosť Thunderbolt 3, ktorý používam od 2015 a bez tohto portu si notebook nekúpim. Jeho absenciu preto často kritizujem. HDMI 2.0 zase oceňujem pre použitie so 4K monitormi, ktoré už tiež veľmi dlho používam a väčšina mojich predchádzajúcich notebookov ako Lenovo X1 Carbon 5/6 mali len HDMI 1.4, čo znamenalo len 30 Hz v 4K, teda trhaný obraz.

Azda jediným portom, ktorý by ste mohli na notebooku očakávať je 3,5 mm audio jack. Ten sa žiaľ podľa výrobcu už kvôli tenkému telu a vnútorným komponentom nevošiel. Preto v balení nájdete redukciu z USB-C na 3,5 mm. Podľa prieskumov výrobcu však už väčšina ľudí používa bezdrôtové slúchadlá a absencia jacku sa preto dá chápať ako rozumný kompromis.

Na prednej a zadnej strane už žiadne porty ani iné prvky nenájdete. Hrana je mierne skosená a vďaka tomu sa ľahko otvára. Chýba tu klasický výrez, ale vôbec to nevadí. Displej dokážete otvoriť aj jednou rukou, čo chválim. Opäť istá podobnosť s Apple. Vzadu vidno len vetranie chladenia a nápis ZenBook.

   

Pohľad zhora nám opäť ukazuje veko, ktoré má typickú štruktúru „sústredných“ kružníc, ktorú nájdete na všetkých ZenBookoch. Zospodu je vidieť vetranie a gumové nožičky.

   

Spodné veko sa dá pomerne ľahko odmontovať, aby ste sa dostali ku komponentom.

Potrebné je však odlepiť dvojicu gumených nožičiek, pod ktorými sú schované skrutky.

Po ich odskrutkovaní a odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Môžete tu vidieť batériu, jeden ventilátor, ktorý chladí CPU. Hore je prekryté SSD M.2 a karta WiFi je hneď vedľa ventilátora napravo.

Možnosti konfigurácie sme si spomínali už pár riadkov vyššie. Len pre zopakovanie, v testovanom kuse je Intel Core i7-1065G7, 16 GB LPDDR4X 3200 MHz RAM a 512 GB NVMe PCIe 3.0 SSD od Intelu. Pre mňa osobne by bola veľkým lákadlom konfigurácia s Ryzen 7 4700U, pri ktorej by som však prišiel o Thunderbolt 3 a možnosť až 32 GB RAM a 2 TB SSD. Výmena SSD je však najmenšia starosť, no RAM a Thunderbolt si už svojpomocne nenainštalujete. Chválim použitie novej karty WiFi Intel AX201 WiFi, ktorá podporuje nový štandard WiFi 6 ax, o ktorom si môžete prečítať viac v našich  testoch WiFi 6 a systémov Mesh. Testovaná konfigurácia stojí približne 1269 eur, čím sa nehýbeme veľmi ďaleko od Swift 3, ktorá stála cca 1200 eur. Jej konfigurácia s Intel Core i7-1065G7 a MX350 stojí 1300 eur. Má však má 3:2 displej s rozlíšením 2256 × 1504 px, ktorý je však lesklý. Taktiež ponúka aj Thunderbolt 3, ktorý pri Ryzenoch nenájdete. Ostatné porovnávané notebooky sú výrazne drahšie. Yoga C940 atakovala cenu 2000 eur a XPS dokonca 2300 eur. ZenBook tak napriek drahšej konfigurácii Intel ponúka viac než konkurencieschopnú cenovku. Pre zaujímavosť Asus UM425IA-AM020T, teda AMD Ryzen 7 4700U model stojí pod 1000 eur, konkrétne 959 eur. To je naozaj skvelá cena, hlavne v porovnaní s Acer Swift 3.

   

Po oboch stranách batérie môžete vidieť reproduktory, ktoré hrajú prekvapivo dobre, na to že sú len dva. Samozrejme maximálna hlasitosť nie je taká vysoká ako pri hrubších zariadeniach s viacerými reproduktormi a povedzme subwooferom, ale na tieto rozmery a hmotnosť hrá UX425 naozaj dobre.

Pri otváraní veka si môžete všimnúť jemné zdvihnutie základne. Ide o typickú vlastnosť, ktorú výrobca volá ErgoLift. Jednak sa vďaka tomu pohodlnejšie píše, ale vzniká aj priestor pre lepšiu ventiláciu vzduchu chladenia. Musím však povedať, že na UX425 je zdvihnutie základne veľmi malé, len 2,5 stupňa, a na iných notebookoch som už videl väčšie. Otvorenie do priameho uhla vzhľadom na logiku otváranie nie je možné. Maximálny možný uhol medzi základňou a displejom je 150 stupňov.

Klávesnica prešla výrazným redizajnom. Chváli sa Edge-to-edge dizajnom a naozaj aj v praxi vypĺňa celú šírku základne. Na pravom boku tak vznikol rad tlačidiel Home, End, PgUp a PgDn spolu s tlačidlom napájania. Osobne tomuto layoutu veľmi nefandím. Očakávam, že úplne na pravom okraji nájdem Enter, Backspace a Delete. Našťastie je tlačidlo Power tuhšie, teda ťažšie sa stláča ako ostatné a nemali by ste si teda neustále vypínať počítač, keď budete chcieť stlačiť Delete. Bude to však chcieť trochu praxe a zvyku, o tom niet pochýb. Takisto nie som veľkým fanúšikom jednoriadkového Enteru a klávesy ň nad ním. Takto býva väčšinou usporiadaný US layout. Ja preferujem dvojriadkový Enter a teda medzinárodný anglický layout či bežný SK/CZ, kde je tiež Enter na dva riadky. Horný rad funkčných klávesov ponúka všetko potrebné ako ovládanie hlasitosti, jasu, podsvietenia klávesnice, zdieľanie obrazovky, vypnutie touchpadu a kamery či snímku obrazovky a spustenie aplikácie Asus.

Rovnako dôležitým vstupným zariadením ako klávesnica je na notebookoch aj touchpad. Ten sa na UX425 veľmi podaril. Je sklenený a nadpriemerne veľký. Výborne reaguje na gestá aj bežné sledovanie pohybov prsta. Určite ide o jeden z najlepších touchpadov na notebooku s Windows, aké som mal možnosť vyskúšať. Na Apple to ešte nemá, ale 99 % ľudí s ním bude nadmieru spokojných. Ukrýva ešte jednu zaujímavú funkciu, ktorou je Asus NumberPad 2.0, teda numerická časť. Tá sa aktivuje pomocou ikonky klávesnice v pravom hornom rohu touchpadu.

Kamera s rozlíšením 720p predstavuje bežný štandard medzi notebookmi a kvalitou sa nijako nevymyká. Na núdzové videohovory to stačí, ale váš mobil má určite lepšiu prednú kameru. V čom však spočíva pridaná hodnota je prítomnosť 3D IR kamery pre rozpoznanie tváre. Následne prepojenie s Windows Hello umožňuje rýchle a pohodlné prihlasovanie. Funguje to naozaj skvelo. Keď otvárate zatvorený notebook, kamera sa hneď aktivuje a než stihnete položiť ruku na stôl už ste autorizovaný a prihlásený. Osobne to považujem za ešte lepšie riešenie ako čítačku odtlačkov prstov.

Ďalšie prekvapenie ukrýva nový ZenBook vo svojom vnútri a tým je batéria. Má kapacitu 67 Wh, čo je asi najlepšia hodnota v tejto kategórii notebookov. Zvyčajne mávajú ultrabooky okolo 50 Wh, tie lepšie vybavené sa blížia k 60 Wh. UX425 však atakuje 70 Wh, čo pokladám za malý zázrak. Výrobca udáva výdrž až 22 hodín, čo je však len marketingový údaj a reálna hodnota bude záležať od konfigurácie a predovšetkým používania. V tejto oblasti predpokladám, že AMD verzie budú mať navrch, no uvidíme ako sa s našim náročným testom popasuje verzia s Ice Lake.

Niekoľko posledných notebookov som kritizoval za nepoužitie USB-C na nabíjanie, teda mali nejaký vlastný formát kruhového konektora, alebo za menej výkonné nabíjačky – 45 W a pod. Nič také u ZenBook 14 nehrozí. V balení nájdete USB-C 65 W nabíjačku, ako sa na moderné zariadenie patrí. Chválim rýchle nabíjanie, ktoré nabije notebook z vybitia za 1 hodinu na 70 %. Celkové nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny. Unikátnou vlastnosťou je možnosť nabíjania 5 – 20 V cez USB-C, čo v praxi znamená, že notebook môžete nabíjať aj klasickou nabíjačkou zo smartfónu. Vtedy však ide len o 4,5 W nabíjanie, čo znamená výrazne predĺženie času nabíjania. Lepší nápad je nosiť so sebou nabíjačku z notebooku a to používať aj na nabíjanie smartfónu či tabletu.

Už pri pohľade na komponenty ste si mohli všimnúť veľkú 67 Wh batériu. To je výrazný nárast oproti 48 Wh v Swift 3, ktorý je doterajším kráľom nášho testu výdrže na YouTube. A veru už aj bývalým kráľom, nakoľko ho ZenBook 14 poráža s hodnotou 9 hodín a 5 minút, čo je nový rekord. Výrobca udáva výdrž až 22 hodín, avšak pri použití 1 W displeja a v teste MobileMark. Pri kancelárskej práci by však nemal byť problém prekročiť 10 hodín. Zaujímavé by bolo určite porovnanie s AMD Ryzen modelov, skúsim sa niekedy v budúcnosti k nim dopracovať.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *