Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, budeme sa týmto oblastiam venovať aj pri nie herných notebookoch. V tomto prípade nás hlavne zaujíma vizualizácia priebehu výkonu, nakoľko sme z testov zistili, že pri krátkodobej záťaži podáva ZenBook skvelé výsledky, no dlhšie testy mu vôbec nesedia.

Blender je jedným z takých testov. Ako vidíte z čiarového grafu, v úvode sú takty nad 3 GHz, no potom klesajú k hranici 2 GHz, čo sa odráža na dlhšom výslednom čase.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Po znížení výkonu sa spotreba ustáli na 15 W.

Vývoj teploty po vysokej počiatočnej hodnote klesá a drží sa okolo 70 stupňov.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Tu vidíme ako takty klesajú a stúpajú v závislosti od aktuálnej scény.

Výkyvy spotreby sú menšie ako taktov, no opäť smerujú k 15 W.

Teplota sa viac menej odvíja od taktov. Čím sú vyššie, tým viac rastie aj teplota.

Sumarizácia

Po analýze grafov sa dajú urobiť jednoduché závery. ZenBook 14 má procesor konfigurovaný na 15 W, zatiaľ čo iné Ice Lake mávajú aj 25 W. Pri dlhých testoch preto klesajú takty a procesor má tak nižší výkon, hoci teploty sú v norme. Na hranie hier a renderovanie tak nie je úplne vhodný, no pri bežnom používaní ťaží s vysokého okamžitého výkonu, čo sme videli aj v predchádzajúcich testov. Je teda vhodnejší na bežné kancelárske a multimediálne použitie než na hranie a produkčnú záťaž.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *