Asus Zenbook UX431F – Comet Lake pre masy

Parametre a detaily

V posledných testoch notebookov sme sa zamerali na konfigurácie s Ice Lake, ktoré sme otestovali vo vyhotoveniach od Dell, Lenovo a Acer. Vo všetkých troch prípadoch išlo o najmodernejšie procesory Intelu postavené už na 10 nm architektúre. Avšak v rámci rovnakej 10. generácie sú obsiahnuté i označované CPU Comet Lake, čo je i prípad tohto ultrabooku? Ako bude profitovať z ostrieľaných 14 nm?

Základné parametre


Detaily

Balenie ZenBooku je minimalistické a nič okrem dokumentácie a nabíjačky k notebooku nedostanete.

ZenBook UX431 zaujme kovovým telom s prémiovým dizajnom. Testovaný kus je v striebornej farbe Utopia Blue. Hneď po vybratí zo škatuľe vás prekvapí pomerne vysoká hmotnosť 1505 gramov. Na 14″ notebook je to naozaj veľa. Na porovnanie, nedávno testovaný Dell má 1321 gramov, Lenovo Yoga C940 1369 a posledný Acer len 969 gramov. Asus je tak rozhodne najťažší v tomto porovnaní, čo môže byť negatívum, ak hľadáte ľahký notebook na cesty. Spracovanie a použité materiály sú na prvý pohľad špičkové, no pri manipulácii s notebookom možno počuť vŕzganie a cítiť mierne prehýbanie. Prvé dojmy sú teda zmiešané. Na pohľad a dotyk pôsobí notebook prémiovo, no vysoká hmotnosť a nie 100 % spracovanie mu uberajú na prestíži. Treba však spomenúť, že cenová kategória tohto ZenBooku je inde ako pri spomínanej konkurencii, preto sa mu môžu niektoré chybičky odpustiť.

   

Dizajnový aspekt ZenBooku vychádza z predchádzajúcich modelov a nájdete tu tak zadný panel so sústrednými kružnicami, ako je pri ZenBookoch zvykom. Strieborné prevedenie je štýlové a dopĺňa ho zlaté logo. Na veku displeja sa takmer vôbec nezachytávajú odtlačky, za čo dávam palec hore. Predpokladám však, že na modrej verzii by toto bol problém.

   

Konektory notebooku sú rozumne rozložené a ponúkajú všetko, čo si môžete priať. Na ľavom boku je postupne konektor napájania, HDMI, 5 Gb USB 3.0, 10 Gb USB typu C a dvojica LED. HDMI je typu 1.4, čo znamená, že podporuje len 4K pri 30 Hz. USB-C žiaľ nie je možné využiť na nabíjanie, ako tomu bolo v prípade Swift 5.

Na pravej strane je prekvapivo port USB 2.0, 3,5 mm audio konektor a plnohodnotný slot na SD karty. Naozaj netuším, čo je to za nový trend s tými USB 2.0 a okrúhlymi konektormi na nabíjanie. Už som to pri Acer Swift 5 kritizoval a ono je to tu zase. Úplne déjà vu. Príjemným prekvapením je slot na SD karty, ktorý som už dlho na notebooku nevidel, za to dávam preto pochvalu.

   

Predný výrez na otváranie veka displeja ľahko nahmatáte. Otvorenie je možné jednou rukou a to bez nadvihnutia notebooku. Takže úplne rýchlo a jednoducho viete otvoriť notebook a to aj napriek tomu, že tu je ErgoLift kĺb, ktorý nadvihuje klávesnicu, aby sa vám ľahšie písalo. Na zadnej časti vidíte len logo ZenBook.

   

Vrchná strana notebooku má už spomínané logo a dizajn sústredných kružníc. Na spodnej strane je jeden široký pás na ventiláciu, ktorý je však pomerne úzky. Na oboch bokoch sú zase otvory pre reproduktory. Spodný kryt drží 7 skrutiek typu T5, ktoré sa dajú pomerne rýchlo odskrutkovať a dostanete sa tak ku komponentom. Samozrejme s krížovými skrutkami by to bolo oveľa jednoduchšie.

Rozloženie komponentov ničím neprekvapí a veľmi pripomína naposledy testovaný Swift 5. Dolu je batéria s reproduktormi, po oboch jej stranách. Na základnej doske je sprava SSD, procesor s chladením, karta WiFi, ventilátor a doska s konektormi. Na základnej doske je pekne vidieť, kde je miesto na dedikovanú grafiku, napríklad od Nvidia. Presne na tomto istom mieste ju mal aj Swift 5. Je teda možné, že nejaké časti dosky sú generické a nájdete ich u viacerých výrobcov. Tá testovaná obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i5-10210U z modelového radu Comet Lake. Ide o 14 nm procesor a so starou znánmou grafikou Intel UHD. Ďalej tu nájdete 8 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM a 256 GB NVMe SSD.

Vymeniteľné komponenty sú len SSD a karta WiFi. RAM je na doske rovnako ako CPU a GPU, čo býva pri notebookoch zvykom. Práve karta WiFi si zaslúži upgrade, na čo sa pozrieme nižšie. Ani výmena za väčšie SSD nie je komplikovaná.

   

Chladenie má na starosti jeden ventilátor, ku ktorému vedie len jedna heatpipe. Na Swift 5 boli dve, no tu chýba dedikovaná grafika a druhá heatpipe tak asi nebola potrebná. Hlučnosť chladenia sa nijako nevymiká štandardom. Chladeniu SSD napomáha teplovodivá podložka.

   

UX431 sa vyznačuje použitím pántu ErgoLift, ktorý pri otvorení veka nadvihuje aj klávesnicu, aby mala väčší sklon a pohodlnejšie sa na nej tak písalo. Ako už bolo spomenuté, displej viete otvoriť použitím jednej ruky, čo na windowsových notebookoch nebýva vôbec zvykom, skôr výnimkou. Otvorenie je zhruba v 145-stupňovom uhle, čo zvyčajne nechválim a očakávam 180°, no v tomto prípade to vzhľadom na ErgoLift nie je možné ani to nedáva nijaký význam.

Klávesnica ponúka bežný zážitok z písania, ničím nevyniká ani nie je veľmi čo kritizovať. Klávesy sú dostatočne veľké aj poskytujú dostatočnú odozvu. Napriek CZ/SK layoutu je tu však použitý malý jednoriadkový pravý enter, čoho nie som veľkým fanúšikom, pretože často potom robím preklepy a namiesto enter stlačím ň. Šípky sú dobre rozdelené, no na pravou a ľavou nenájdeme PgUp a PgDn ako na Swift 5 či skvelých klávesniciach na Lenovo ThinkPad. ErgoLift nakloní klávesnicu o 4,5°.

Touchpad nepatrí k tým najväčším, no je dostatočne veľký. Jeho porvrch je hladký, na dotyk reaguje presne a fungujú aj gestá. Čítačka odtlačkov je zapracovaná do touchpadu a má štvorcový tvar. Jej rýchlosť a úspešnosť je lepšia ako na Swift 5, kde bola čítačka obdĺžniková. ZenBook mal úspešnosť 10/10 a určite má na to vplyv práve aj tvar čítačky.

Veľmi nadšený nie som z farby fontu textu a pozadia klávesov. V noci je font dobre viditeľný ale cez deň zlaté písmená na svetlo striebornom pozadí veľmi nevynikajú. Swift 5 s modrou zlatou kombináciou bol oveľa lepšie čitateľný. Naopak Yoga C940 bola horšia ako tento ZenBook.

Predná kamera má klasické rozlíšenie HD a kvalitou sa nijako neodlišuje od konkurencie. Poteší ale dvojica mikrofónov, ktorú najmä teraz v čase home office určite využijete.

Veľkou škodou a nevyužitou príležitosťou je použitie staršej karty WiFi Intel 9560, ktorá podporuje len štandard 802.11ac. Naštastie nie je pripájkovaná na doske a vy si ju tak môžete vymeniť. Ja som mal po ruke Intel AX200, ktorá ako už názov napovedá podporuje 802.11ax, teda novú WiFi 6. Určite si pozrite naše testy WiFi 6 a Mesh systémov od Asus.

Na záver sa pozrite ešte na batériu, nabíjanie a výdrž. Do notebooku výrobca osadil 47 Wh batériu, čo by som označil ako podpriemer. Väčšina výrobcov sa snaží držať nad 50 Wh a dokonca dosiahnuť 60 Wh v ultrabookoch. Dôvodom menšej batérie môžu byť reproduktory, ktoré očividne zaberajú viac miesta ako pri konkurencii.

O nabíjanie sa stará 45 W nabíjačka. Opäť podpriemerný výkon, keď zvykom býva 65W. Rovnako výkonnú nabíjačku mal aj Dell, čiže opäť mi to pripadá ako nejaký nový trend, ktorého cieľom je asi znížiť výrobné náklady. Nižší výkon nabíjačky znamená aj pomalšie nabíjanie. Po hodine máte 56 % a plné nabitie trvá až 2 hodiny a 43 minút. Posledných 10 % ide veľmi pomaly, trvá to asi hodinu.

Opäť tu vidíte použitie akéhosi okrúhleho napájacieho konektoru. Posledných 5 rokov som na ultrabookoch používal výlučne USB-C, preto mi to pripadá ako keby som sa pozeral na muzeálny exponát. Aj nedávno testovaný Acer Swift 5 mal podobný konektor. Podobne ako USB 2.0, ani toto si neviem vysvetliť, teda len ako formu znižovania nákladov. To je nabíjačka USB-C tak výrazne drahšia, aby ultrabook pre rok 2020 musel mať takýto nejaký archaický konektor?

Notebook sa teda nielen pomaly nabíja, ale musíte na to použiť aj starý konektor. Ako je na tom výdrž? Dozvieme sa aspoň tu nejaké dobré správy? Vzhľadom na menšiu kapacitu batérie a fakt, že stále je tu 14 nm procesor som žiadne zázraky neočakával. UX431 v našom teste YouTube vydržal 5 hodín a 37 minút, čo nie je zlá hodnota, ale nejde ani o nič nadpriemerné. Notebooky s Ice Lake dosiahli aj 7 a viac hodín, no všetky mali väčšiu batériu. Na presné porovnanie sa pozrieme v testoch.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. „RAM je na doske rovnako ako CPU a GPU, čo býva pri notebookoch zvykom.“ Tak to si nezvykej! 🙂

    1. Ahoj, bohužiaľ je to tak. Apple s tým začal už dávno, nedávno testovaný Dell tiež nemal žiadne vymeniteľné časti a osobne si myslím, že tento „trend“ bude čím ďalej častejší a možnosť vylepšiť si úložisko alebo ram úplne zanikne, minimálne teda v tenký ultrabookoch.

      1. Ideálem výrobců je patrně schopnost projít běžnou skartovačkou. Uvidíme, co na to zákazník v nynější, nastalé situaci 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *