MSI Modern 14: tichý, ľahký, ale výkonnostne slabší

Parametre a detaily

Rok 2020 nám začal pomerne netradične, či už pre rôzne udalosti vo svete alebo aktuálnu situáciu okolo pandémie koronavírusu. Intenzívny boj sa však odohráva aj na poli výrobcov notebookov, kde momentálne zúri bitka medzi 10. generáciou Intel procesorov a Ryzen 4000 Renoir. Než nám dorazia prvé kúsky s procesormi AMD, pozrite sa ešte na kúsok MSI s Comet Lake.

Základné parametre


Detaily

Netradičná biela škatuľa s logom MSI ukrýva pomerne tradičné a strohé balenie s dokumentáciou, napájacím adaptérom a samotným notebookom.

   

Modern 14 je priamym konkurentom pre Asus ZenBook 14 UX431, ktorý sme nedávno testovali. Hoci zdieľajú podobné komponenty, ich prevedenie je veľmi rozdielne. Modern útočí nízkou hmotnosťou a tenkým telom. Hmotnosť má iba 1163 gramov, čo je oproti Asus s 1505 gramami výrazný rozdiel. Nie je síce taký ľahký ako Swift 5, ktorý mal len 969 gramov, no Acer má výrazne vyššiu cenovku. MSI teda zaujme hneď po vybalení a prvom chytení do rúk. Ako je na tom však spracovanie? To býva pri ľahkých notebookoch často problém. Modern 14 žiaľ v tejto oblasti spadá presne do tejto kategórie. Konštrukcia má pomerne veľa vôle, prehýba sa ba aj vŕzga. Rovnako aj veko displeja je nadmerne ohybné, teda aspoň v porovnaní s predchádzajúcimi testovanými notebookmi.

   

Telo je celohliníkové a veko displeja je na pohľad pekné vďaka brúsenému dizajnu. Iné časti už tak dobre spracované nie sú a na testovanom kuse je vidieť odlupovanie farby na viacerých miestach. Samozrejme, testovaná vzorka už prešla viacerými redakciami a možno aj tvrdším zaobchádzaním, no to platí aj pre iné notebooky, ktoré testujeme. Dizajnová stránka nijako nevyčnieva. Sivá farba je nenápadná a pôsobí decentne.

   

Notebook zaujme pomerne bohatou konektivitou, ktorá ponúka čítačku kariet SD, dvojicu portov USB typu A aj C, výstupom HDMI 1.4 či 3,5 mm jackom. Množstvo portov je teda nadpriemerné. Ich konfigurácia však nie je ideálna. Všetky USB sú len 5 Gb a konektory USB-C teda nemôžete využiť na nabíjanie či videovýstup. HDMI je typu 1.4, čo znamená, že podporuje len 4K pri 30 Hz. Podobne ako pri Asus, čítačka kariet SD je príjemným prekvapením, nakoľko na notebookoch ju už tak často nevídame.

Vpredu vidíte mierny výstupok na jednoduchšie uchopenie pri otváraní. Vzadu je na ľavom boku vidieť vetranie. Otvorenie je možné aj jednou rukou, hoci sa základňa notebooku nadvihne. Treba tak notebook otvárať pomaly a plynulým pohybom.

   

Vrchná časť notebooku má už spomínaný dizajn brúseného hliníka, ktorý pôsobí pomerne decentne. Logo MSI je pri istých uhloch neviditeľné, neznalé oko tak ani nebude vedieť, že ide o notebook od herného výrobcu.

   

Prístup do vnútra notebooku je prekvapivo jednoduchý, stačí odskrutkovať 12 krížových skrutiek a potom jemne odpojiť spodné veko od tela. Už sme videli aj jednoduchšie riešenie, no vďaka použitiu krížových skrutiek patrí Modern medzi nadpriemer. Zvyčajne totiž pri ultrabookoch nájdete skrutky s hlavičkami T5.

Ako to dobre začalo, tak rýchlo to aj skončilo. Po odstránení spodného krytu sa totiž dostávate ku komponentom, ktoré nemajú tradičné rozloženie. Základná doska je invertovaná a žiadne podstatné komponenty tak nie sú hneď dostupné. V takomto stave máte prístup len ku karte WiFi. Slot na SSD aj RAM je z opačnej strany, pod klávesnicou. To znamená, že ak by ste sa k ním chceli dostať, musíte celú základnú dosku odpojiť a vybrať. Rozhodne to nie je jednoduchý ani bežný úkon pre bežného zákazníka a dá sa tak povedať, že notebook neponúka možnosti vylepšenia. Pre zručnejších používateľov by to problém nemal byť, no pozor na záruku. Ak totiž pri tomto úkone niečo poškodíte, dá sa predpokladať, že výrobca vám odmietne záručný servis.

Okrem invertovanej základnej dosky tu vidíte veľkú batériu, ktorá zaberá celú spodnú časť. Po oboch jej stranách sú reproduktory a napravo je aj už spomínaná karta WiFi. Miernym prekvapením je veľká diera na druhý ventilátor, ktorý v tejto konfigurácii chýba. Ten by slúžil na chladenie voliteľnej dedikovanej grafiky Nvidia MX250. Testovaná konfigurácia obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i5-10210U z modelového radu Comet Lake. Ide o 14 nm procesor a so starou známou grafikou Intel UHD. Ďalej tu nájdete 8 GB 2666 MHz DDR4 RAM a 512 GB NVMe SSD.

   

Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu nájdeme staršiu WiFi Intel 9560, ktorá podporuje len štandard 802.11ac. Môžete ju však ľahko vymeniť za novú Intel AX200, ktorá ako už názov napovedá podporuje 802.11ax, teda novú WiFi 6. Získate tak viacero výhod, ktoré sme popísali v našich našich testoch WiFi 6 a systémov Mesh od Asus.

Príjemne ma prekvapili pánty displeja, ktoré sa dokážu otvoriť až do priameho uhla, teda 180°. Na toto som zvyknutý z dlhodobého používania notebookov Lenovo a väčšinou mi to na notebookoch chýba. Modern však toto umožňuje a môžem ho tak len pochváliť.

Klávesnica má niekoľko silných ale aj slabých stránok. Páči sa mi veľkosť aj odozva klávesov. Písanie na klávesnici je bezproblémové a nemám k nemu výhrady. Čo sa mi ale nepozdáva, je layout. Jednak samotné fyzické rozloženie ale aj umiestnenie skratiek. V prvom rade je to rad klávesov na pravom boku, kde je Home, PgUp, PgDn a End. Na toto si budete musieť rozhodne zvyknúť. Rovnako aj na Enter, ktorý nie je plnohodnotný ale len jednoriadkový, ako býva zvykom na americkom rozložení. Doslova bordel je aj v multimediálnych klávesoch, ktoré z nejakého nejasného dôvodu nie sú hore na Function tlačidlách, ale vpravo dole na šípkach, End, PgDn či PgUp. Niektoré ale predsa len zostali v hornom rade na F2, F3 či F6. Umiestnenie je tak nekonzistentné a chaotické.

Touchpad ma neočaril povrchom ani okrajmi, ktoré sú nepríjemne ostré. Tlačidlá sú tiež akési ťažkopádne a treba ich silnejšie stláčať. Trackovanie pohybu prsta aj gestá fungujú ale celkový zážitok z používania nie je úplne ideálny. Spomedzi notebookov s 10. generáciou, ktoré som skúšal, ide rozhodne o najhorší touchpad. Nenájdeme tu žiadne biometrické zabezpečenie ako čítačku odtlačkov, čo je rozhodne veľké mínus.

Po viacerých notebookoch s netradičnými farebnými prevedeniami klávesov tu máme konečne klasické riešenie. Biely font na tmavom podklade spolu s bielym podsvietením. Klávesy sa tak dobre čítajú z akéhokoľvek uhla aj pri akýchkoľvek svetelných podmienkach, čo bol napríklad pri Asus alebo Lenovo problém.

Predná kamera má klasické rozlíšenie HD a nie práve najlepšie umiestnenie pod displejom. Pri písaní budete mať blízky záber na prsty a čo je horšie, uhol záberu kamery smeruje na váš nos. Kvalita je rovnaká ako všade inde, teda horšia, než ponúkajú dnešné smartfóny.

Výrobca do notebooku osadil 50 Wh batériu, teda mierne väčšiu, než sme našli v ZenBook 14. 50 Wh by som označil ako priemer a nevidím tak dôvod na kritiku. Uvidíme, ako obstojí v teste výdrže.

MSI si na rozdiel od Asus zaslúži pochvalu za použitie 65 W nabíjačky. Napriek tomu nepatrí nabíjanie medzi najrýchlejšie. Po hodine budete na 54 % a celkové nabitie trvá 2 hodiny a 35 minút, čo je len o pár minút menej ako ZenBook 14 so 45 W nabíjačkou. Stále ma však trápi, že toto je už tretí notebook po sebe, ktorý má nejakú formu okrúhleho konektoru pre nabíjanie a nie USB-C. Naozaj som od roku 2015 žil v ilúzii? Od toho roku som mal totiž výlučne notebooky s nabíjaním USB-C a ani mi nenapadlo, že sa ešte stretnem s niečím iným. Mám na mysli ultrabooky, pri herných notebookoch s viac ako 100 W nabíjačkami tomu chápem.

Vzhľadom na mierne väčšiu kapacitu batérie oproti konkurečnému Asus by sa dala očakávať o niečo väčšia výdrž. To sa potvrdilo aj v našom YouTube teste, kde MSI Modern 14 vydržal 6 hodín a 16 minút, teda o zhruba štvrťhodiny viac ako Asus. Patrí tak medzi najlepšie notebooky v tomto teste.

Notebook ponúka aj tzv. Creator Center, kde si môžete prispôsobiť niektoré funkcie notebooku či upraviť režimy nabíjania a výkonu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *