MSI Modern 14: tichý, ľahký, ale výkonnostne slabší

Hodnotenie

Rok 2020 nám začal pomerne netradične, či už pre rôzne udalosti vo svete alebo aktuálnu situáciu okolo pandémie koronavírusu. Intenzívny boj sa však odohráva aj na poli výrobcov notebookov, kde momentálne zúri bitka medzi 10. generáciou Intel procesorov a Ryzen 4000 Renoir. Než nám dorazia prvé kúsky s procesormi AMD, pozrite sa ešte na kúsok MSI s Comet Lake.

Hodnotenie

MSI Modern 14 A10M zaujme predovšetkým tenkou a ľahkou konštrukciou, ktorá atakuje 1,1 kg, čo je v porovnaní s inými notebookmi naozaj skvelá hodnota, hlavne pri pohľade na cenovku. Chválim matný displej, dobre čitateľné klávesy, prekvapivo veľa portov či tichý chod notebooku. Príjemne prekvapila aj rýchlosť SSD či nadpriemerná výdrž na jedno nabitie. Toto sú hlavné výhody oproti Asus ZenBook 14 UX431, ktorý nesie podobnú cenovku a testovali sme ho len nedávno.

Hoci tu nenájdete USB 2.0 ako na Asus či Acer v posledných testoch, nepoteší ale fakt, že sa tu nenachádza ani jeden 10 Gb USB, všetky sú len klasické 5 Gb. Preto ani jedno z USB-C nemôžete použiť na nabíjanie a musíte si vystačiť s okrúhlym konektorom a pomerne pomalým nabíjaním. Neoslovil ma layout klávesnice so zvláštnym usporiadaním a chaotickým umiestneným multimediálnych klávesov. Touchpad je azda najhorší spomedzi posledných testovaných notebookov. Nepoteší ani umiestnenie kamery či vŕzgajúce a prehýbajúce sa telo. Asi najväčším negatívom je však invertovaná základná doska, ktorá výrazne zťažuje prístup ku komponentom a pre väčšinu ľudí robím notebook neupgradeovateľným. Ak si však na to trúfate, je tu jeden slot na M.2 SSD a jeden SO-DIMM na RAM. Aspoň kartu WiFi si môžete jednoducho vymeniť za novšiu s podporou WiFi 6 802.11ax. S cenovkou okolo 750 eur je MSI Modern 14 priamym konkurentom ZenBook 14 UX431, pričom každý má svoje plusy aj mínusy a je na vás, čo viac preferujete.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 19 989 Kč/736 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *