Asus Zenbook UX431F – Comet Lake pre masy

Rendering a Geekbench

V posledných testoch notebookov sme sa zamerali na konfigurácie s Ice Lake, ktoré sme otestovali vo vyhotoveniach od Dell, Lenovo a Acer. Vo všetkých troch prípadoch išlo o najmodernejšie procesory Intelu postavené už na 10 nm architektúre. Avšak v rámci rovnakej 10. generácie sú obsiahnuté i označované CPU Comet Lake, čo je i prípad tohto ultrabooku? Ako bude profitovať z ostrieľaných 14 nm?

Rendering, Geekbench




I5-10210U vychádza z predchádzajúcich modelov a viac menej ide o dúfajme poslednú iteráciu SkyLake. V Cinebench sa vyrovná i7 8. generácie 8550U, čo je rozhodne pre Ci5 pozitívna správa. Pre porovnanie môžete vidieť aj Ci5-8250U v Nvisen mini PC. Zatiaľ čo nová i5 a stará i7 sa líšia len o pár percent v single core aj multi core, rozdiel medzi obomi i5 je už výrazne väčší. V single core je to 21 – 25 % a v multi core 48 – 58 %.



Tento trend pokračuje aj v testoch renderingu, kde ZenBook 14 s novou i5 poráža starú i7 o 9 % ale aj zaostáva o 6 %. Starej i5 nadelil až vyše 50 %. V renderoch sa tak bavíme o ušetrení niekoľkých minút.









Ďalšie syntetické testy Geekbench už také veľké rozdiely nevykazujú, ale stále sú merateľné. Stará i7 niekedy vyhráva o 4 %, inokedy prehráva. Hlavne v novších testoch zberá nová i5 viac víťazstiev. Viac menej sú ale tieto procesory na rovnakej úrovni v testovaných zariadeniach. Rovnako minimálne rozdiely vidieť aj v Compute testoch, teda v teste GPU.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. „RAM je na doske rovnako ako CPU a GPU, čo býva pri notebookoch zvykom.“ Tak to si nezvykej! 🙂

    1. Ahoj, bohužiaľ je to tak. Apple s tým začal už dávno, nedávno testovaný Dell tiež nemal žiadne vymeniteľné časti a osobne si myslím, že tento „trend“ bude čím ďalej častejší a možnosť vylepšiť si úložisko alebo ram úplne zanikne, minimálne teda v tenký ultrabookoch.

      1. Ideálem výrobců je patrně schopnost projít běžnou skartovačkou. Uvidíme, co na to zákazník v nynější, nastalé situaci 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *