Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Hodnotenie

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Hodnotenie

Asus ZenBook 14 UX425JA-BM040R ma veľmi milo prekvapil. Už pri predstavení ma oslovil dizajnom a špecifikáciami, no z papierových parametrov si človek celkovú mienku nespraví. Po čase strávenom so ZenBook 14 však môžem povedať, že sa naozaj vydaril. Chválim kvalitu spracovania a kompaktné, ľahké ale napriek tomu veľmi pevné telo, ktoré ponúka tú najvyššiu kvalitu. Excelentná je portová výbava s mojimi obľúbenými portami Thunderbolt 3, ale aj plnohodnotnými HDMI a USB. IR kamera je skvelá na rýchle odomykanie a funguje naozaj rýchlo a spoľahlivo. Displej, hoci nie v najvyššej konfigurácii, ponúka skvelé farby, uniformitu a moderný bezrámikový dizajn. Touchpad s numerickou podsvietenou časťou je tiež zaujímavá funkcia, ktorú len tak neuvidíte. No a nesmieme zabudnúť ani na 67 Wh batériu, ktorá je najväčšia v triede, čo potvrdilo aj víťazstvo v teste výdrže.

Samozrejme, nájdu sa aj negatíva. Osobne mi veľmi nesvedčí rozloženie klávesnice. V testoch sa tiež ukázalo, že UX425 je v priemere druhý najpomalší i7-1065G7 v teste. Yoga C940 aj XPS 13 2-in-1 dosahovali štandardne vyššie skóre. Pri analýze priebehu výkonu sa však ukázalo prečo. ZenBook je konfigurovaný na 15 W a nie 25 W ako napríklad XPS a teda je jeho výkon v dlhších testoch limitovaný. Nehodí sa teda veľmi na hranie hier ani dlhé renderovanie videí a pod. Nezabúdajte však, že hovorím o 1 kg ultrabooku a nie o pracovnej stanici. Zaujímavé však je, že v testoch single-core okamžitého výkonu porážal všetku konkurenciu. Na to, na čo je určený, preto poslúži veľmi dobre. Ak by ste však chceli ešte o niečo viac výkonu, môžete siahnuť po AMD verzii s označením Asus UM425IA-AM020T.

Dva týždne so ZenBook 14 UX425 boli veľmi príjemné a negatíva sa mi hľadajú len veľmi ťažko. Po dlhej dobe ide o produkt, ktorý nemá nijakú výraznú slabinu a hoci sme tu mali skvelé mašiny s vysokým výkonom či unikátnym dizajnom, často ich cena nebola dostupná pre väčšinu používateľov. To však nie je prípad UX425. Za 1259 eur ide o veľmi zaujímavú voľbu, hlavne keď porovnávame s inými Ice Lake v teste, ktoré siahali aj cez 2000 eurovú hranicu. Ešte lacnejšia je AMD verzia s cenou pod 1000 eur, čo pokladám za naozaj skvelú ponuku. Po zvážení všetkých vyššie uvedených dôvodov som sa preto rozhodol ZenBook 14 UX425 udeliť redakčné ocenenie Go for it!.

Asus ZenBook 14


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *