Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Testy pamätí a disku

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Testy pamätí a disku




Nižšia frekvencia pamätí 3200 MHz sa odrazila na rýchlosti, kde ZenBook zaostáva za Dell a Lenovo o cca 15 %, ktoré majú rýchlejšie 3733 MHz. Zaujímavé ale je, že výsledky sú zhodné, alebo dokonca lepšie ako Swift 3, ktorá má LPDDR4X 4266 MHz RAM. Swift 5 s 2667 MHz zaostáva za ZenBookom až o 20 %. Latencia pri Asuse je takmer zhodná s Dell a Lenovo a výrazne lepšia ako pri oboch Acer.


Ak môžem niečo vyčítať, tak sú to rýchlosti SSD, ktorú si už dlhšie pri Asus produktoch všímam. Ak to nie je nejaký úplný top model, rýchlosti väčšinou bývajú priemerné až podpriemerné. V tomto prípade 1777/976 MB/s nie je nijako katastrofálnych, ale ten zápis by naozaj mohol byť lepší. Dôvodom je použitie Intel 660p SSD, ktoré nepatrí medzi najrýchlejšie SSD na trhu a výkonom je od zvyčajne používaných Samsung pomerne ďaleko. Výmena za rýchlejšie alebo väčšie SSD je však otázkou pár minút. Takisto sa dá predpokladať, že 1 a 2 TB verzie budú mať lepšie rýchlosti.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *