Vychádza naozaj maličký mini-tower, Raijintek Ophion 7L

Najmenšia skrinka z radu Ophion – 7L je výsledok miniaturizácie Raijinteku

Väčšina skriniek, ktoré sa kategoricky zaraďujú k mini-towerom, má stále pomerne veľké rozmery. Špeciálne v porovnaní so 7-litrovou skrinkou Ophion od Raijinteku. Táto novinka z každej strany tlačí na pílu tak, ako je to len možné. Rozloženie interiéru je už však od pohľadu rozumné s dobrým prístupom ku komponentom a okrem slušnejšieho top-flow chladiča sa zmestíte aj s rozširujúcou kartou.

Nová minimalistická skrinka Ophion 7L v sebe vežovitú konštrukciu nezaprie. Pomer výšky (225 mm) k šírke (101 mm) je viac než 2:1. Dominantným rozmerom je však dĺžka/hĺbka (312 mm). To najmä preto, že pozícia pre napájací je uložená trochu neštandardne vedľa základnej dosky. Podporované sú iba dosky Mini-ITX a zmenšený do formátu SFX musí byť aj zdroj.

Výrobca neuvádza, či sú podporované aj predĺžené varianty zdrojov (SFX-L), no z obrázkov je zrejmé, že rezerva je v tejto osi bohatá. Pod zdrojom je totiž vyhradený aj priestor na úschovu kabeláže. S vedením poza základnou doskou, ako je to je pri bežných skrinkách, nepočítajte. Úzky profil to neumožňuje. Ale zmestíte sa tu s dvoma 2,5″ SSD/HDD, 3,5″ HDD sú nepodporované.

Montážne pozície na 2,5″ SSD/HDD sú z pravej strany. Všimnite si aj veľký výrez za päticou základnej dosky. Vďaka nemu sa pohodlne dostanete k (de)montáži chladiča či SSD M.2

Vidieť, že sa Raijintek pokúšal skrinku sploštiť čo najviac, ale zároveň tak, aby bolo možné použitie výkonnejšieho chladiča. Do podporovaných 70 mm niekoľko modelov konštrukcie top-flow dostanete. Okrem Raijinteku Juno Pro RBW, ktorý vidíte aj na ilustráciách sa do limitu zmestí aj Pallas 120 či NH-L12S alebo Scythe Big Shuriken 3. To už sú chladiče, ktoré majú predpoklady aj na tiché chladenie APU AMD Renoir. Zostavám s takýmito procesormi sa skrinka priam ponúka.

Možnosti rozšírenia o kartu PCIe sú obmedzené na jednu záslepku a polovičnú výšku. So samostatnými grafikami sa tak veľmi nepočíta, aj keď nejaké low-endové GeForce GT 1030 či Quadrá budú vyhovujúce. Hlavne je tu však možnosť doplniť dosku Mini-ITX o rôzne radiče, sieťovú alebo zvukovú kartu.

Raijintek Ophion 7L. Skrinka pre dosku Mini-ITX, zdroj SFX, dva 2,5″ disky a jednoslotovú rozširujúcu kartu s polovičnou výškou záslepky PCI Express

Skrinka sa dodáva bez ventilátorov, ale pripravená je na tri 92 mm. Dva do stropnej pozície a jeden naspodok. Skrinka je pomerne deravá, a značná perforácia je aj na Ľavej bočnici, skrz ktorú vzduch nasáva tak zdroj ako aj chladič CPU. Prachové filtre však nebudú súčasťou dodávky a pri kúpe vlastných treba myslieť na to, že bočné panely sú z hliníku a magnetické filtre na nich držať nebudú. Raijintek inak uvádza, že časti z hliníku (teda bočnice a zrejme čelný panel) majú hrúbku 2 mm a oceľový skelet 0,8 mm. Celková hmotnosť má byť potom 2 kg.

Za zmienku stojí ešte portová výbava s dvoma portami USB 3.2 gen 1. Jeden typu A, druhý typu C. Audiokonektor konektivita nezahŕňa. Farebné varianty povrchu budú dva, čierny a biely.

Ophion 7L má byť dostupná v štvrtom kvartáli tohto roka za odporúčanú koncovú cenu 119,99 USD, čo je trochu viac, než sme očakávali. Najmä, keď zoberiete do úvahy, že kvalitatívne podobná skrinka Metis Plus sa predáva za polovicu. A to má v štandardnej výbave aj ventilátor, ktorý musíte do Ophion 7L dokúpiť. Viac detailov si môžete pozrieť v galérii na webe Raijintek alebo v prezentačnom videu na YouTube.


Mohlo by vás zaujímať:

Projekt HWC: Na výkonný, tichý a plne rozšíriteľný PC stačí 19 l

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch. Celý článok „DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky

Firma DeepCool predstavila výrazne presklenú skrinku s atypickým rozložením systémových ventilátorov (s dôrazom na podtlak) a cenovo dostupné kvapalinové chladiče. Tie budú atraktívne pre používateľov, ktorí neholdujú osvetleným prvkom a prvoradá je čo najvyššia efektivita chladenia, respektíve čo najatraktívnejší pomer cena/výkon. Nové kvapalinové chladiče na procesor od DeepCool majú predpoklady na to, aby v tomto smere bodovali. Celý článok „DeepCool z CES 24: Panoramatická skrinka a temné vodníky“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Roh skříně dole za tuto cenu teda o půlcentimetr posunout mohli, aby se vešla nějaká LP 1*50ka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *