Asus ZenBook 14 UX425 – adept na najlepší ultrabook na trhu

Rendering a Geekbench

Koncom júna Asus ukázal vynovené ZenBooky, ktoré ma hneď zaujali dizajnom, elegantnosťou, ale aj výbavou a kompaktnými rozmermi. Testovali sme totiž predchodcu ZenBook 14 UX431F, ktorý pôsobil trochu neohrabane a okrem ceny ma veľmi nezaujal. Nový UX425 je však úplne iná liga a to nielen na papieri, no takisto v praxi. Trúfne si na titul najlepšieho ultrabooku s 10. generáciou Intel Core, ktorý sme testovali?

Rendering, Geekbench

Ice Lake i7-1065G7 sme už v akcii videl viackrát. Zistili sme však, že výkon veľmi záleží od konkrétneho kusu notebooku a jeho chladenia. ZenBook 14 UX425 je pomerne kompaktný a ľahký, čo môže naznačovať menej výkonné chladenie. O tom sa presvedčíme ale o chvíľu. Hlbšou myšlienkou na zamyslenie je vôbec výhodnosť testovanej verzie vzhľadom na výkon. UM425 ponúka AMD Ryzen 7 4700U, ktorý sme videli v Acer Swift 3 a uvitíte ho aj ako jeden z porovnávaných produktov. Dá sa teda predpokladať, že podobné výsledky ako mal Acer by mala aj AMD verzia ZenBook 14.




Začnime tradične Cinebench pre prvý pohľad na surový výkon procesora. V R15 ZenBook prekvapil najlepším výsledkom v single core z porovnávaných notebookov. Je to síce len o 2 – 3 %, ale predsa. Multicore je už podľa očakávaní plne v rukách 4700U a i7-1065G7 je roztrúsený medzi 350 bodmi. ZenBook je z Intel modelov druhý najlepší, no XPS je stále s 22 % náskokom prekvapením. Rozptyl medzi i7 je naozaj veľký, veď ZenBook má na Swift 5 až 43 % náskok.

Novšia verzia R20 tiež ukazuje vyrovnaný výsledok v single-core. Tentokrát však už Renoir v Swift 3 o pár percent predbehol všetky i7, kde v rozmedzí 2 % vidíme Lenovo, Dell aj testovaný Asus. V multi core je opäť vidieť náskok Swift 3 s AMD a rozptyl medzi i7. ZenBook v tomto prípade už o 11 % zaostáva za Lenovom a 35 % za XPS, no drží si 30 % náskok pred Swift 5. Dá sa očakávať, že podobné výsledky uvidíme aj v ďalších testoch.


Cinebench naznačil, že dlhodobé zaťaženie predstavuje pre ZenBook väčší problém ako krátkodobé výstrely výkonu. Praktické testy Blender a POV-Ray to len potvrdzujú. V Blenderi je UX425 dokonca najpomalšia testovaná Ice Lake i7, hoci len o 3 sekundy od Swift 5. Treba však poznamenať, že ide o priemer a v tomto prípade bol rozdiel medzi dvoma výsledkami značný, vyše minúty a pol. Ryzen v tomto teste ukazuje svoju silu a render Swift 3 trval len polovičný čas ako ZenBooku.

V POV-Ray je situácia podobná, ale nakoľko nejde o tak dlhý test, ZenBooku sa v ňom darilo výrazne lepšie. Na Yogu stráca len 11 % a XPS 43 % ale pred Swift 5 má 50 % náskok. Čiže opäť sa priblížil Yoge a XPS a vzdialil Swiftu na rozdiel od Blenderu. Acer s Renoir AMD si opäť pláva v úplne iných vodách s polovičným časom proti Asus. Toto je presne ten dôvod, prečo by som uvažoval nad AMD modelom ZenBook 14 s označením UM425.








Geekbench sú kratšie testy ako Blender a POV-Ray, dá sa preto očakávať, že ZenBook bude podávať lepšie výsledky. Tento predpoklad sa naplnil a vo všetkých verziách, t.j, 3, 4 aj 5 dosiahol najlepšie skóre v single-core. Porovnanie s konkurenciou v single core je nasledovné: XPS 2/4/2, Yoga 7/6/6, Swift 5 16/30/51 a AMD Swift 3 4/16/10 %. UX425 teda vo všetkých testoch single-core poráža konkurenciu s Intel, ale aj s AMD. Multi core ako už predchádzajúce testy ukázali nie je úplne silnou stránkou novinky. Poráža Acer Swift 5 s rovnakým procesorom o 44/69/84 a takisto aj Yogu o 12/9/9 %. Na XPS už nemá, kde stráca -5/0/-5 %. AMD Renoir verzia Swift 3 je v multicore dominantná, čo potvrdzujú aj výsledky a teda strata ZenBooku o -44/-7/-15.

Grafický výkon Iris Plus by mal byť podobný ako pri ostatných notebookoch Intel. V praxi je ZenBook o 7 – 9 % pomalší ako Lenovo a Dell. Na MX250 v Swift 5 stráca 19 % a Vega v 4700U v Swift 3 má až 20 % náskok. UX425 tak poráža len Swift 5 s rovnakou integrovanou grafikou o 4 %. Novšia verzia Compute v GB5 zmenšila rozdiel od Lenova a Dell na 4 – 5 % a Renoir Swift 3 na 19 %. Naopak, Swift 5 s rovnakým procesorom už stráca 42 % a 3 % pri použití MX250.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *