Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

Detaily Phanteks PH-F120T30

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť.

Zadanie pre ventilátor Phanteks PH-F120T30 (ďalej len Phanteks T30 alebo iba T30) znelo „zostrojiť najefektívnejší 120 mm ventilátor“. To je celkom jednoznačné, Phanteks si ani po dvoch rokoch od vydania T30 nič iné nepripúšťa a takto nejako si to v priebehu času osvojili aj používatelia. A nejde o mýlku.

T30 má oproti zvyšku špičkových, ale bežne naformátovaných 120 mm ventilátorov nespornú výhodu v hrúbke väčšej o 5 mm. Namiesto 25 mm je Phanteks T30 hrubý 30 mm. Toho rozšírenie sa nedotýka iba rámčeka (alebo, že by takto vyčnievali antivibračné rohy), ale hlbší je i samotný rotor, teda kľúčový prvok. Napriek tomu, že vás čaká vyčerpávajúci rozbor, tak sa z neho nedozviete, do akej miery je plus 5 mm prospešných, pretože nejde iba o ne. Phanteks T30 používa unikátny rotor, ktorý je oproti hlavným konkurentom, ako sú Noctua NF-A12x25 (PWM), Silent Wings Pro 4, Lian Li UNI Fan P28 či Thermaltake Toughfan 12 Pro iný hlavne v tom, že má menej lopatiek, iba sedem. V tomto je T30 konštrukčne na polceste k Arctic P12. Tie majú ešte o dve lopatky menej.

Jeden z dôvodov, prečo je rotor s menším počtom lopatiek atraktívny je ten, že má menej nábežných hrán, ktoré sekajú vzduch a vytvárajú hluk. Samozrejme, aby nedošlo k poklesu statického tlaku, tak pri takýchto návrhoch musí byť kompenzácia vo väčšej šírke lopatiek. Tieto veci boli zrejmé už dávno aj Arcticu pri 5-lopatkových dizajnoch, ale Phanteks to technicky posunul na vyššiu úroveň. Ako dobre viete, tak najväčší nedostatok ventilátorov Arctic P12 je vo vibráciách, pre ktoré je pri zvolenej konštrukcii chod ventilátora sprevádzaný vysokou hlučnosťou na nízkych, dunivých frekvenciách. Tie Arctic v neskoršej fáze potlačil implementáciou obruče (najprv v P12 PWM PST A-RGB a porom i P12 Max), ktorá kompenzuje použitie materiál s nižšou pevnosťou a spevňuje špičky lopatiek. Phanteks to pri T30 vyriešil použitím LCP, teda materiálu, ktorý má pri rovnakej hrúbke podstatne väčšiu pevnosť v ohybe ako PBT (Arctic) a nižšia je takisto jeho tepelná rozťažnosť.

V kozmetických detailoch však T30 rozhodne nepredstavuje majstrovské dielo typu Noctua NF-A12x25. Napríklad nábežné hrany sú nechcene zubatejšie, to i v dôsledku ich vysokej ostrosti, pri ktorej je ťažšie dosiahnuť peknú hladkú hranu ako v podstate u v tomto smere „tupých“ ventilátorov, akým je aj sterroxová Noctua. Viac-menej by sa ale nemalo jednať o nič, čo by výrazne zhoršovalo (obzvlášť pri takto ťažkom rotore) kvalitu vyváženia. Na čo najvyššiu presnosť má Phanteks vnútri rozbočovača dva krúžky s rôznym polomerom, v ktorých segmentoch je prídavný, vyvažovací materiál. Architektúru tohto riešenia zachytáva aj dostupná ilustrácia prierezu rozbočovača.

Phanteks T30 je teda 7-lopatkový ventilátor s konštrukciou, ktorá má zjavné predispozície k tomu, aby pri porovnateľnej rýchlosti dosahovala okrem nižšej hlučnosti aj vyšší prietok a statický tlak.

Pre vysoký prietok je dôležitá veľká „aktívna“ plocha z celkového prierezu, ktorá je dosahovaná aj pre menšie množstvo medzier medzi lopatkami a relatívne menšia je takisto plocha rozbočovača (v porovnaní s Noctua NF-A12x25 PWM o 20,1 %). Tým vzniká väčší priestor pre lopatky, ktoré sú iba cca 0,5 mm od rámčeka, respektíve statorového tunela. Pri ňom treba ešte zdôrazniť to, že i on samotný má zľahka nadštandardný prierez, takže rotor je na pomery 120 mm ventilátorov naozaj veľký.

   

Spomínaná úzka medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom má vplyv na vyšší statický tlak, ktorý je oproti iným ventilátorom vyšší ale hlavne pre väčšiu hrúbku profilu. Lopatky sú tu naozaj široké, čo sa významne podieľa aj na znižovaní pružnosti, s čím klesajú aj vibrácie. Tie potom na konci, na rámčeku, tlmia ešte tradične mäkšie gumené podložky v rohoch ventilátora.

Použitý je 6-polový motor s trojfázovým krútiacim momentom stojaci na šiestich cievkach a magnetoch. Výhoda takéhoto dizajnu je hladšom chode, na prekonanie jednotlivých pólov stačí menšia sila. Eventuálne nižšie (ako u 4-pólových motoroch) tak môžu byť minimálne otáčky, vibrácie i spotreba. A pri ventilátoroch s nadštandardne robustným rotorom, aký Phanteks T30 má, to môže byť naozaj užitočné.

Dôležitou súčasťou výbavy ventilátora je aj trojstupňový prepínač, ktorý obmedzuje vrchnú hranicu intenzity PWM. Inak by bol pri 100 %/12,00 V s rozsahom končiacim na cca 2984 ot./min (v polohe „Advanced“) chod veľmi hlučný.

V továrenských nastaveniach je T30 nastavená do režimu „Performance“, kde maximálna rýchlosť nepresahuje 2000 ot./min (my sme v priemere troch vzoriek namerali priemerných 1993 ot./min). A nakoniec, v spodnej polohe „Hybrid“, je maximum cca 1212 ot./min. Je zvláštne, že v tomto režime je najvyššia minimálna rýchlosť, približne 489 ot./min. V ostatných dvoch režimoch (Performance a Hybrid) je spodná rýchlostná hranica na cca 294 ot./min.

Väčšia hrúbka ventilátora prirodzene znamená aj potrebu dlhších skrutiek na  montáž na radiátory kvapalinových chladičov. Jedna pekná súprava je aj štandardnou súčasťou príslušenstva, dokonca v počte 8 kusov (takže sa počíta s obojstrannou montážou ventilátorov). Tu však treba upozorniť, že skrutky majú palcové závity (UNC 6-32) a  mnohé radiátory počítajú s metrickými. Tie si musíte potom dokúpiť zvlášť.

Na toto si dajte pozor, pretože sa môže jednoducho stať, že ventilátory na svoj radiátor skrátka nenainštalujete. Niekedy sa 35-milimetrové skrutky s M3 závitom dodávajú spolu s radiátorom, ale pravidlo to nebýva. Vhodné skrutky (M3x35) je ale možné pohodlne kúpiť aj samostatne, v ponuke ich má viacero obchodov s príslušenstvom ku kvapalinovým okruhom.

Káble, ktorý je k ventilátoru prispájkovaný, je kratší (145 mm), ale s možnosťou predĺženia. To pribaľovaným adaptérom na konečných pri 665 mm. Konektory má T30 dva – jeden teda na vlastné pripojenie a druhý na reťazenie ďalším ventilátorom do série. Jednotlivé vodiče sú inak v zdieľanej sieťke s hustým výpletom, ktorý má po stranách spoľahlivo nasadené sťahovacie bužírky.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“. Celý článok „Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. > Phanteks T30 používa unikátny rotor, ktorý je oproti hlavným konkurentom […] iný hlavne v tom, že má výrazne menej lopatiek, iba šesť.

    Tak, a končím s pivem, zřejmě už to na mně nechává následky. Lopatek totiž vidím 7.

        1. Doplnená, díky. Ďalšie textové chyby radšej e-mailom (ale snáď ich tam už veľa nebude). 🙂

          Na testy T30 sme sa pripravovali naozaj dlho a nakoniec ich znehodnocujú takéto kraviny, sakra. :/

  2. Ano, budu případné korektury posílat emailem. Jde o drobné chybky, které (jako vždy) precizně provedené testy neznehodnotí. 💯

  3. Ďakujem za extrémne precíznu recenziu T30tky, čakanie sa vyplatilo, viac menej sa potvrdili všetky moje doterajšie praktické pozorovania v súvislosti s týmto ventilátorom. Recenziu som zdieľal aj na firemnom FB 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *