Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Phanteks D30-140

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“.

Produktový rad ventilátor D30 už v ponuke Phanteksu nejaký čas je, ale iba vo formáte 120 mm (D30-120), v ktorom panuje veľmi veľká konkurencia. O poznanie menšia je medzi väčšími, 140-milimetrovými modelmi, kde na nejaký poriadny, dominantný ventilátor stále čakáme. A možno taký prišiel, minimálne pokiaľ ide o segment s ARGB LED, kde sa na efektivitu hľadí ešte o trochu menej ako u špičkových ventilátorov bez osvetlenia.

Phanteks D30 majú podobne ako T30 hrúbku 30 mm, ale výhodou 140 mm variantov bude predsa len väčší prierez. D30-140 geometricky vychádzajú z T30, lopatky sú tu v rovnakom počte (7) a veľmi podobný je aj ich tvar. Na výrobu sa už ale nepoužilo LCP, ale pružnejší materiál a s ohľadom na to, že sú pomerne dlhé, tak možno očakávať vyššie vibrácie a eventuálne a z nich vychádzajúce aj agresívnejšie tónové špičky, ale nepredbiehajme. Tie sa v pracovnom spektre otáčok vôbec nemusia byť vôbec agresívne a možno sa nepríjemné rezonančné frekvencie Phanteksu podarilo obísť, uvidíme v testoch.

Tieto nové ventilátory (D30-140) existujú v štyroch vyhotoveniach. S čiernym aj s bielym rámčekom (rotor je vždy biely, aby dobre viedol svetlo, keďže sa jedná o osvetlené ventilátory) je okrem bežného aj variant s otočeným rotorom tak, aby ste spredu nikdy nevideli na „nevzhľadné“ statorové lamely s káblom vedúcim z motorčeka.

   

Geometria lopatiek sa pritom nezmenila a tomu zodpovedajú aj porovnateľné výkonnostné charakteristiky. Rozdiel v prietoku vzduchu variantmi je podľa oficiálnych špecifikácií iba okolo 0,2 % (122,2 m3/h – regular vs. 121,9 m3/h – reversed), pri statickom tlaku to je už relatívne viac, cca 7 % (3,32 vs. 3,08 mm H2O). Ten je ale závislý aj od orientácie, v ktorej boli ventilátory merané.  Predpokladáme, že zatiaľ čo u variantu regular sa hodnoty statického tlaku vzťahujú na orientáciu „tlač“ a u reversed zase na „ťahaj“.

Pokiaľ tejto ventilátory naozaj dosahujú prietok na úrovni inzerovanej hodnoty pri takto vysokom statickom tlaku bude jeho úbytok cez prekážku (napríklad radiátor) pomerne malý a v rebríčku efektivity sa D30-140 môžu umiestniť naozaj vysoko.

   

Hlučnejší pri maximálnej rýchlosti (1800 ot./min) má byť vždy variant reversed (32,1 vs. 29.5 dBA). To poukazuje hlavne na to, že statorové lamely pred rotorom zvyšujú hlučnosť (dvíhaním tónovej špičky na rezonančnej frekvencii) viac, ako keď sú za ním.

Jednou z kľúčových vlastností je aj možnosť jednoduchého reťazenia viacerých ventilátorov prostredníctvom kontaktov v rámčeku. To je trend, na ktorý bude na uľahčenie inštalácie a zároveň podporu „čistého interiéru“ s čo najmenším počtom káblov výhľadovo naskakovať väčšina výrobcov.

Ventilátory D30-140 sa predávajú kusovo, ale aj ako trojbalenie. Bez ohľadu na variant (čierna/biela, regular/reversed) je odporúčaná cena výrobcu za jeden ventilátor 30 eur/cca 733 Kč. Pri trojbalení by ste potom mali 5 eur//cca 122 Kč ušetriť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť. Celý článok „Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice“ »

  •  
  •  
  •  

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Tohle vypadá hodně zajímavě a nadějně. Ta bílá obruč v prostřední třetině hloubky tunelu je tam napevno a je tam jen kvůli LEDkám, anebo je to zpevňující obruč, která spojuje lopatky?

    1. Povedal by som, že sa jedná bude zvýrazňujúci prvok s vyšším jasom na jednotku plochy ako je na lopatkách. Teda vec čisto na podporu „atraktívnejšieho“ vzhľadu. Mimochodom, dobre to vidieť to aj na titulnej fotke.

      Obruč, ktorá by spevňovala lopatky, by v tomto prípade na škodu asi nebola. Ale ktovie, vyššie vibrácie na lopatkách nemusia automaticky znamenať aj vysoké tónové špičky, a to isté platí aj opačne (nepríjemné tónové špičky môžu byť aj pri nižších vibráciách, čo potvrdzuje aj kusová analýza ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM).

      A áno, tiež verím, že D30-140 môže na pomery 140 mm ventilátorov dosahovať pôsobivú efektivitu. Najmä na prekážkach. Je možné, že napríklad oproti BeQuiet! Silent Wings Pro 4 alebo Thermalake Toughfan 14 Pro ho bude znevýhodňovať predsa len menší prierez tak ako väčšinu ventilátorov, ktoré majú ARGB len a kontakty priamo na rámčeku. U nich býva rámček širší, čo je potom na úkor aktívnej plochy. Ale u D30-140 by vďake tej nadštandardnej hrúbke zase malo vplyvom odporu prekážky dochádzať k nižšiemu poklesu prietoku. No, uvidíme. O vzorky na testy sme už Phanteks požiadali.

      1. Děkuji za vyčerpávající odpověď. Na testy se těším, stejně tak na (případné) Thermalake Toughfan 14 Pro. 🙂

        1. * (případné) testy ThermalTake Toughfan 14 Pro.

          Možnost editace příspěvku by se občas hodila 😇. Klidně jen po omezenou dobu od „postnutí“.

          1. K testom Toughfan 14 Pro máme momentálne bližšie ako k D30-140. Ventilátory Thermaltake sú už na ceste do redakcie, Phanteksy vyrazia (snáď) až neskôr.

            Úprava komentárov: Zdá sa, že na to, momentálne, nejde so základnými právami práva ani registrovaným používateľom. Samozrejme nejde o zámer ale o to, že to v tomto smere nemáme dotiahnuté, ale po novom roku by malo dôsjť k nejakým zmenám, ktoré budú zameráne prave na odstranenie súčasných nedostatkov okolo registrácie, úprav príspekov a k tomu máme poznačených ešte zopár vecí. Rád by som hromadne všetkým pozvyšoval práva, ale najbložšia úroveń je taká, že potom môže človek upravovať všetky komentáre, aj cudzie… no, musíme to ošéfovať, aby bolo všetko tak, ako to má byť. 🙂

    1. Vydanie toho ventilátora evidujem (napíšem k nemu správu/komentár, ale až začiatkom budúceho týždńa), ale nemá kovový iba rámček, respektíve kryt rámčeka? V tom prínos veľmi nevidím. Vyššia tvrdosť kovového rámčeka môže naopak viesť k výraznejšiemu prenosu vibrácií na skrinku a eventuálne k vyššiemu sekundárnemu hluku jej rozvibrovaním. Ale jasné, naoko to vyzerá dobre.

      Historicky boli aj ventilátory s kovovým rotorom, medzi ktoré patril napríklad Prolimatech Vortex Silver Wings. Obávam sa ale, že ich výroba je dosť nerentabilná (zhotovenie kovového rotora stojí v porovnaní so vstrekolisovou produkciou o dosť viac). Prolimatech robil veľa vecí, ktoré boli technicky pozoruhodné, ale z obchodného hľadiska „mínusové“ a… aj to ich možno stálo ich to krk. 🙁

      1. Jop, jop ty stare byli celo-kovove. Nejaka slitina hliniku. Vcetne rotoru samozrejme. Pokud to bude jen kovovy ramecek, navic z plechu je to nicem. ten plech muze vibrovat jak rikate.
        uvidime s cim se vytasi.

        Kazdopazdne byste jim mohl napsat o vzorky, myslim ze malokdo na tehle planete ma srovnatelne testovaci zazemi.

        1. O vzorky hliníkových Prolimatech Vortex by som faktže stál, už len pre to „vedecké“ hľadisko. Priebežne po nich pokukujem, ale dostať sa k novým vzorkám je asi nemožné (a používané by prinášali veľa skreslené…). Ale viem, že myslíte vzorky Apex Strealth Metal. S Alphacoolom sme v kontakte, ale aj voči nim máme resty na testoch starších ventilátorov, ktoré by sme mali uzavrieť a až potom pýtať nové… musím ešte poriadne mrknúť do tej roadmapy ventilátorov, ktoré musíme otestovať do konca roka.

          Do sľúbených 70 modelov v porovnaní do konca roka, pokiaľ dobre počítam, ich chýba ešte 13 a možno sa tam nájde nejaký flek aj pre tieto nové Alphacooly. Mali by sme sa ale viac venovať 140 mm, ktorých máme otestovaných stále veľmi málo. Nová generácia 140 mm ventilátorov Noctua sa už blíži a čím väčšiu referenčnú databázu výsledkov do ich vydania nazhromaždíme, tým presnejšie sa budú dať hodnotiť. Tož tak, výhľadovo by asi bolo vhodnejšie 120 mm ventilátory trochu obmedziť a zamerať sa na 140-milimetrové.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *