Začal rok ventilátorov: Na konci 2023 ich bude v porovnaní 70

Poďakovanie, zákulisná retrospektíva a pohľad do budúcna

Minuloročná bilancia otestovaných ventilátorov končí na 34 modeloch. Na akom čísle sa to v priebehu rokov raz zastaví nevieme, ale plán na nasledujúcich dvanásť mesiacov rok máme jednoznačný: Intenzívne zatlačiť na ventilátorové témy. Nielen doplnením rekordného množstva ventilátorov, ale i populárnym vzdelávaním v oblasti fyziky, ktorá je nevyhnutná na správne porozumenie toho, ako presne ventilátory fungujú.

V prvom rade by sme radi poďakovali všetkým našim čitateľov. Považujeme Vás za „výber z výberu“. Prvý výber s týka tematického sita (to, že sa vôbec zaujímate o počítačový hardvér  a zvlášť o ventilátory) a ten druhý výber, druhé sito, tým už prechádza naozaj málokto. Na svete je iba veľmi malý počet ľudí, ktorí dokážu oceniť a pochopiť tie naše obsiahle rozbory a zároveň vedia, aké kritéria majú spĺňať kompletné odborné testy.

Špeciálna vďaka patrí tým z vás, ktorí na naše testy z celého sveta vhodne odkazujete v diskusiách na zahraničných fórach. Veľmi to pomáha dostať sa k čitateľom so záujmom o ventilátory, ale bez vedomia, že existuje niečo ako HWCooling. Takých je stále veľmi veľa a aby sme sa mohli ventilátorom dlhodobo venovať naplno, potrebujeme postupne získať všetkých tematicky zanietených. Takže v tejto publicite určite neprestávajte. 🙂

Prvý rok testov ventilátorov na HWC mal dve úlohy:

 1. Vybudovať základnú porovnávaciu databázu 120 mm ventilátorov a teda akýsi rozptyl od podpriemerných ventilátorov po špičkové, čo sa podarilo.
 2. Dostať sa na „mapu“, teda do zorného poľa používateľom, ktorí sa o počítačové ventilátory zaujímajú, ale aj ich výrobcom. S nimi nielen v kontexte verejných, ale aj interných testov. V rámci nich sme už tento rok testovali nejaké prototypy a radi v tomto smere budeme užitoční aj do budúcna. Takže  kto usúdi, že merania ACMA 210 sú príliš drahé (a teraz si trochu rypneme) a/alebo zároveň ďalej od reality, než naše merania, email máte: info@hwcooling.net.

Spolupráce s firmami na vývoji ich ventilátorov vidíme do budúcna ako hlavný zdroj financovania verejných testov, pre čitateľov. Nevýhoda odborných testov je v tom, že ich výsledky sú často v nesúlade s očakávaniami výrobcov.

Drvivá väčšina ventilátorov síce zle nevychádza (a takmer vždy nejaký dôvod, na základe ktorého je určitý ventilátor z nejakého dôvodu atraktívny), ale všetky „najlepšie“ prirodzene byť nemôžu. A aj preto sa niektoré firmy sa sústredia na iný typ publicity, na iné testy, a nám sa snažia vyhýbať. Tých je výrazne menej než tých, čo si našu prácu vážia i skrz poukázanie na niektoré nedostatky, na ktoré kompletné podrobné analýzy vždy poukážu.

Náčrt budúcnosti? Tento rok (2023) bude z pohľadu ventilátorov na HWC najsilnejší. Jednak pribudne najväčší počet otestovaných ventilátorov s tým, že pokryjeme drvivú väčšinu modelov, o ktorých sa na fórach diskutuje (vrátane Phanteks T30, Arctic P12 A-RGB či Noctua NF-S12A) s tým, že takto o rok buďeme na čísle 70. V priebehu roka začneme k 120 mm zapracovávať aj väčšie, 140 mm modely a nebude to iba o vydávaní jedného testu za druhým.

Aby ste výsledkom testov čo najlepšie rozumeli a vedeli ich vhodne aplikovať do praxe, máme naplánovaný aj seriál vzdelávacích článkov. Tie budú veľmi podrobné, ale písané populárnou formou (tak, aby všetkému každý rozumel aj bez potreby odborného vzdelania v danej oblasti) javy, s ktorými sa pri ventilátoroch stretávate. Nakoniec by z toho mohol byť možno aj nejakú elektronickú knižku. Uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať. Čím viac bude svetu jasnejšie, že to s ventilátormi myslíme naozaj vážne, tým rýchlejšie môžeme napredovať. Zápal a odhodlanie je jedna vec, ale k tomu potrebujeme aj dostatočné zdroje krytia, finančné prostriedky, a tie nám permanentne chýbajú (a v tomto smere je to trochu trápenie, tu krvácame…).

Na záver všetkým čitateľom (súčasným aj tých, čo na HWC natrafia až neskôr) prajeme do nového roka veľa úspechov a hardvérových radostí! 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Ľubo, rovnako všetko najlepšie do Nového roku 2023, hlavne veľa času aj fyzickej výdrže dosiahnuť na to ohromné množstvo strán testov všetkého toho hardvéru odsúdeného na tortúru zvanú testovanie u Ľuba Samáka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *