Poďakovanie, zákulisná retrospektíva a pohľad do budúcna
Minuloročná bilancia otestovaných ventilátorov končí na 34 modeloch. Na akom čísle sa to v priebehu rokov raz zastaví nevieme, ale plán na nasledujúcich dvanásť mesiacov rok máme jednoznačný: Intenzívne zatlačiť na ventilátorové témy. Nielen doplnením rekordného množstva ventilátorov, ale i populárnym vzdelávaním v oblasti fyziky, ktorá je nevyhnutná na správne porozumenie toho, ako presne ventilátory fungujú.
V prvom rade by sme radi poďakovali všetkým našim čitateľov. Považujeme Vás za „výber z výberu“. Prvý výber s týka tematického sita (to, že sa vôbec zaujímate o počítačový hardvér a zvlášť o ventilátory) a ten druhý výber, druhé sito, tým už prechádza naozaj málokto. Na svete je iba veľmi malý počet ľudí, ktorí dokážu oceniť a pochopiť tie naše obsiahle rozbory a zároveň vedia, aké kritéria majú spĺňať kompletné odborné testy.
Špeciálna vďaka patrí tým z vás, ktorí na naše testy z celého sveta vhodne odkazujete v diskusiách na zahraničných fórach. Veľmi to pomáha dostať sa k čitateľom so záujmom o ventilátory, ale bez vedomia, že existuje niečo ako HWCooling. Takých je stále veľmi veľa a aby sme sa mohli ventilátorom dlhodobo venovať naplno, potrebujeme postupne získať všetkých tematicky zanietených. Takže v tejto publicite určite neprestávajte. 🙂
Prvý rok testov ventilátorov na HWC mal dve úlohy:
- Vybudovať základnú porovnávaciu databázu 120 mm ventilátorov a teda akýsi rozptyl od podpriemerných ventilátorov po špičkové, čo sa podarilo.
- Dostať sa na „mapu“, teda do zorného poľa používateľom, ktorí sa o počítačové ventilátory zaujímajú, ale aj ich výrobcom. S nimi nielen v kontexte verejných, ale aj interných testov. V rámci nich sme už tento rok testovali nejaké prototypy a radi v tomto smere budeme užitoční aj do budúcna. Takže kto usúdi, že merania ACMA 210 sú príliš drahé (a teraz si trochu rypneme) a/alebo zároveň ďalej od reality, než naše merania, email máte: info@hwcooling.net.
Spolupráce s firmami na vývoji ich ventilátorov vidíme do budúcna ako hlavný zdroj financovania verejných testov, pre čitateľov. Nevýhoda odborných testov je v tom, že ich výsledky sú často v nesúlade s očakávaniami výrobcov.
Drvivá väčšina ventilátorov síce zle nevychádza (a takmer vždy nejaký dôvod, na základe ktorého je určitý ventilátor z nejakého dôvodu atraktívny), ale všetky „najlepšie“ prirodzene byť nemôžu. A aj preto sa niektoré firmy sa sústredia na iný typ publicity, na iné testy, a nám sa snažia vyhýbať. Tých je výrazne menej než tých, čo si našu prácu vážia i skrz poukázanie na niektoré nedostatky, na ktoré kompletné podrobné analýzy vždy poukážu.
Náčrt budúcnosti? Tento rok (2023) bude z pohľadu ventilátorov na HWC najsilnejší. Jednak pribudne najväčší počet otestovaných ventilátorov s tým, že pokryjeme drvivú väčšinu modelov, o ktorých sa na fórach diskutuje (vrátane Phanteks T30, Arctic P12 A-RGB či Noctua NF-S12A) s tým, že takto o rok buďeme na čísle 70. V priebehu roka začneme k 120 mm zapracovávať aj väčšie, 140 mm modely a nebude to iba o vydávaní jedného testu za druhým.
Aby ste výsledkom testov čo najlepšie rozumeli a vedeli ich vhodne aplikovať do praxe, máme naplánovaný aj seriál vzdelávacích článkov. Tie budú veľmi podrobné, ale písané populárnou formou (tak, aby všetkému každý rozumel aj bez potreby odborného vzdelania v danej oblasti) javy, s ktorými sa pri ventilátoroch stretávate. Nakoniec by z toho mohol byť možno aj nejakú elektronickú knižku. Uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať. Čím viac bude svetu jasnejšie, že to s ventilátormi myslíme naozaj vážne, tým rýchlejšie môžeme napredovať. Zápal a odhodlanie je jedna vec, ale k tomu potrebujeme aj dostatočné zdroje krytia, finančné prostriedky, a tie nám permanentne chýbajú (a v tomto smere je to trochu trápenie, tu krvácame…).
Na záver všetkým čitateľom (súčasným aj tých, čo na HWC natrafia až neskôr) prajeme do nového roka veľa úspechov a hardvérových radostí! 🙂
Ľubo, rovnako všetko najlepšie do Nového roku 2023, hlavne veľa času aj fyzickej výdrže dosiahnuť na to ohromné množstvo strán testov všetkého toho hardvéru odsúdeného na tortúru zvanú testovanie u Ľuba Samáka 🙂