Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks Enthoo Pro 2 Server Edition

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov.

Už pôvodná, zhruba tri roky stará skrinka Phanteks Enthoo Pro 2 mala predpoklady na uplatnenie sa v serverových zostavách, ale v mnohých ohľadoch stále pripomínala skôr prípravu pre pracovnú stanicu. Bližšie k potrebám výkonných serverov má až teraz Enthoo Pro 2 Server Edition. V hrubých črtách ide v podstate o rovnakú skrinku s rozmermi 560 × 580 × 240 mm, to sa nezmenilo, stále sa jedná o zhruba 78-litrový full tower.

Rozdiel je v usporiadaní niektorých prvkov a hlavne v zadnej spodnej časti okolo zdroja. Nová „serverová“ skrinka Enthoo Pro 2 nemá veľký tunel na vertikálnu montáž zdroja ATX – tá je už tradičná, horizontálna. Tým vznikol priestor na viac pozícii rozširujúcich kariet PCIe a prirodzene aj na vyššie základné dosky.

Nekončí sa na formáte E-ATX/SSI-EEB (Enthoo Pro 2) a zmestia sa už aj o 40 mm vyššie základné dosky XL-ATX (s 345 mm na výšku). V súvislosti s Enthoo Pro 2 Phanteks v poznámkach nepíše už ani o obmedzení na šírku základnej dosky, pokiaľ ide o využitie priechodiek na káble. To je ale pomerne zvláštne, pretože sa zdá, že ich poloha sa nezmenila. Pravdepodobne tak pôjde o chybu a platí to isté čo pri Enthoo Pro 2 – síce sú podporované dosky zo šírkou 330 mm, ale od 280 mm už PCB prekrýva priechodky a káble musíte viesť inou cestou.

Rovnako ako u Enthoo Pro 2 je možné za čelný panel na výšku nastohovať až osem 3,5″ HDD, z čoho v rámci dodávaného príslušenstva sú k dispozícii šuplíky iba na štyri (zvyšné si musíte dokúpiť). Ak 3,5″ HDD nepoužijete, tak môžete na túto stenu nainštalovať adaptéry na štyri 2,5″ úložiská. Tých je podporovaných celkovo až jedenásť. Tri sa dajú nainštalovať napríklad na podnos základnej dosky zozadu.

Unikátnym príslušenstvom Enthoo Pro 2 SE je držiak na tri 120 milimetrové ventilátory. Vírenie vzduchu týmto spôsobom môžete priblížiť z dvoch smerov, spredu alebo zboku. Celkovo je k dispozícii stále 15 pozícií na 120 mm ventilátory, akurát variant SE má namiesto troch spodných (na dne skrinky) tieto bočné. Pozícií na 140 mm ventilátory je šesť, tri vpredu a tri stropné. Voľba ventilátorov je čisto vo vašej réžii, skrinka sa dodáva bez ventilátorov. Phanteks v prvom rade odporúča T30 a k nim aj svoj rozbočovač (PH-PWHUB_02). Po novom (exkluzívne pri Enthoo Pro 2 SE) pribudla zdropná pozícia pre 280 mm radiátor kvapalinového chladiča. Inak je pod strop možné osadiť aj väčší, do 360 mm. V prednej a bočnej pozícii sú podporované vodníkmi s až 420-milimetrovými radiátormi.

Okrem zdrojov formátu ATX je možná aj inštalácia modelov serverovej triedy (napríklad redundantných, ktoré pre toto prostredie bývajú dôležité). V príslušenstve je pre ne dodávaný adaptér, ktorý kompenzuje rozdiely v montážnych otvoroch oproti zdrojom ATX, ktoré skrinka podporuje natívne.

Enthoo Pro 2 Server Edition je dostupná v dvoch variantoch. S bočnicou z temperovaného skla za odporúčanú cenu 170 eur/cca 4040 Kč a s plným, plechovým panelom, je o 10 eur lacnejšia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?

Dostali sme sa k dokumentu, ktorý je akýmsi zoznamom vlastností, nad ktorými by ste sa podľa BeQuiet! mali zamyslieť pri výbere skrinky pre hernú PC zostavu. Do akej miery sa s ním dá stotožniť je asi individuálne (priority používateľov sú rôzne a niekto má i veľmi špecifické požiadavky). Každopádne sú to materiály, ktoré dávajú nahliadnuť aj do toho, čo popredný výrobca skriniek pri považuje za dôležité a aké si pri návrhoch kladie otázky. Celý článok „BeQuiet!: Skrinky pre hráčov – Aké vlastnosti sú dôležité?“ »

  •  
  •  
  •  

MEG Prospect 700R. Nová definícia high-endu podľa MSI

Skrinky s displejom sme už v testoch mali, avšak MSI posunulo jeho využitelnosť na novú úroveň. Cez dotykový panel je stále možné ovládanie, ale zároveň slúži ako ukazovateľ rôznych užitočných vecí. Isteže, s tristo eurami sa skrinka vyšplhala už veľmi vysoko, ale nejde len o príplatok za displej. MEG Prospect 700R si cenu obhajuje aj inými aspektami. Napríklad naozaj precíznym dielenským vyhotovením. Celý článok „MEG Prospect 700R. Nová definícia high-endu podľa MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov

Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť. Celý článok „Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *