Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28

Lian Li UNI Fan P28

Parametre najnovších ventilátorov sú naozaj veľmi pôsobivé. Na základe skúseností z testovania a pozorovania vplyvu jednotlivých prvkov na vlastnosti ventilátorov, musíme v tomto prípade pracovať s myšlienkou, že P28 majú predpoklady prebiť sa až na úplný vrchol efektivity. A k tomu, navyše s veľmi praktickým reťazovým zapojením, ktoré väčšina špičkových ventilátorov nemá.

Ako hlavný bod k čerstvo vydaných ventilátorom P28 Lian Li uvádza akustické optimalizácie – ventilátor má byť tichý a zrejme nepôjde o klišé. Toto tvrdenie je postavené na dobrom základe, pretože minimálne na výrobu rotora je použité LCP. Lopatky sú navyše veľmi hrubé, takže aj ani pri svojej väčšej dĺžke budú aj na konci pevné alebo keď to obrátime, tak nebudú pružné a tým pádom sa dajú očakávať zanedbateľné vibrácie aj pri vysokých rýchlostiach.

Konštrukčne tak rotor ventilátorov P28 nedáva príliš priestor k vzniku výraznejších rezonančných frekvencií, respektíve tónových špičiek, pre ktoré bývajú ventilátory „hlučné“. Isteže, aerodynamický hluk z prúdenia tu bude, ale tomu sa nevyhne žiadny ventilátor – zvuk prúdenia je skrátka počuť a so zvyšujúcou rýchlosťou prúdnic vzduchu narastá.

Efektívny s ohľadom čo najvyššieho prietoku pri čo najnižšej hlučnosti je aj geometrický návrh nových ventilátorov. Rotor na postavený na pevných „kosovitých“ lopatkách má síce viacero ventilátorov, ale menej je už takých, čo majú takto malé vzájomné medzery lopatkami. NA UNI Fan P28 sú viditeľne menšie aj v porovnaní s ventilátorom Noctua NF-12×25. Ten má zase pravdepodobne (pokiaľ údaj Lian Li sedí) menšiu medzeru medzi tunelom rámčeka a špičkami lopatiek, ale rozdiel medzi 0,6 mm (UNI Fan P28) a 0,5 mm (NF-A12x25) sa na výsledku príliš neprejaví, pretože rozdiel v priereze je naozaj zanedbateľný. To aj vtedy, keď sú tieto medzery (medzi lopatkami a rámčekom) väčšie. Z pohľadu dosahovania čo najvyššieho statického tlaku, respektíve čo najnižšieho úbytku prietoku vplyvom odporu prekážky, hrajú dôležitejšiu úlohu „únikový“ priestor vznikajúci medzi jednotlivými lopatkami pozdĺžne. A tiež má UNI Fan P28 nadštandardnú hrúbku 28 mm. Teda niekde medzi štandardnými 25 mm a 30 mm Phanteks T30.

Statický tlak je v parametroch uvádzaný 4,79 mm H2O pri „iba“ 2600 ot./min. Tým zodpovedá prietok vzduchu 156,3 m3/h. Aby v niektorých prípadoch nedochádzalo k príliš agresívnej regulácií (s vyššími otáčkami a vyšším aerodynamickým hlukom, ako je potrebný), je súčasťou P28 obmedzovač maximálnej rýchlosti. Po zmene pozície mechanického prepínača z polohy H (High) ho M (Medium) by malo dôjsť k zastropovaniu na zhruba 2200 ot./min a na L (Low) potom na 1300 ot./min.

Veci okolo aerodynamických vlastností máme prebraté, vyzerajú dobre, ale Lian Li vsádza aj na nadštandardne pohodlnú správu inštalácie na radiátory chladičov alebo skrinky s viacerými ventilátormi vedľa seba. To vzájomným poprepájaním ventilátorov cez konektory v rámčekoch. Tento systém používali napríklad už aj staršie UNI Fan AL120 či ešte predtým UNI Fan SL1x0. Lian Li je v tomto smere priekopníkom.

Ventilátory P28 sú v čiernom a v bielom vyhotovení, v rámci balení s jedným ventilátorom, ale aj s troma ventilátormi s rozbičovačom. Odporúčaná cena za kus je bez ohľadu na farebný variant 26 USD, trojbalenie potom za 75 USD. Komu by chýbali osvetlené prvky, tak si môže voliteľné dokúpiť pás ARGB LED, ktorý môžete vymeniť za predinštalovanú bočnú lištu (ventilátorov) z hliníku. Naformátovaný je s ohľadom na použitie na dĺžku troch ventilátorov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí. Celý článok „Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna“ »

  •  
  •  
  •  

Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče

Je pozoruhodné sledovať, ako niektorí výrobcovia počítačových skriniek pracujú s priestorom. Lian Li Q58 nemá oveľa väčší objem, než je objem komponentov, ktoré sa zmestia do jej vnútra. A hoci je všetko tak nejako natlačené na sebe, treba uznať aj snahu o dosiahnutie čo najefektívnejšieho chladenia. Či takýmto návrhom fandíte alebo by ste sa zaobišli aj bez nich, necháme už na vás. Celý článok „Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *