Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče

Minimalistická skrinka Lian Li Q58 je dostupná už i v našich obchodoch

Je pozoruhodné sledovať, ako niektorí výrobcovia počítačových skriniek pracujú s priestorom. Lian Li Q58 nemá oveľa väčší objem, než je objem komponentov, ktoré sa zmestia do jej vnútra. A hoci je všetko tak nejako natlačené na sebe, treba uznať aj snahu o dosiahnutie čo najefektívnejšieho chladenia. Či takýmto návrhom fandíte alebo by ste sa zaobišli aj bez nich, necháme už na vás.

Nedávno vyšla nová skrinka Lian Li – Q58. V hrubých črtách sa od bežných vežovitých skriniek proporčne príliš neodlišuje, akurát je výrazne menšia. Oproti midi-towerom 3–4-krát.

Q58 je s 250 mm oproti nim hlavne nižšia, ale zaberá aj menej miesta do hĺbky (342 mm) a trochu i do šírky (170 mm). Objem Q58 je tak 14,5 litra a úžitkový bude ešte o trochu menší (keďže toto je vypočítane na základne vonkajších rozmerov). Napriek tomu sa do skrinky zmestia komponenty aj pre výkonnejšie konfigurácie.

Jediné, čo musí byť menšie, je základná doska. Tá je podporovaná iba do formátu Mini-ITX, ktorý je však pre drvivú väčšinu bežných počítačov vyhovujúci. Umožňuje tak inštaláciu jednej grafickej karty ako i dvojkanálovej súpravy pamäťových modulov. Ostaných komponentov sa už také striktné obmedzenia netýkajú. Grafická karta môže mať trojslotové chladenie a na dĺžku až 320 mm. Do takýchto mier sa zmestí drvivá väčšina súčasných nereferenčných vyhotovení. Výnimka je napríklad Asus ROG-Strix RTX 3080 O10G. Pri kartách s hraničnými dĺžkami však treba počítať s komplikovanejšou montážou a hrou s rôznymi uhlami vkladania.

V takýchto zmenšených skrinkách sa výrobcovia často utiekajú v vodorovnej montáži základnej dosky. Tu je však vertikálna, vďaka čomu môže byť šírka o niečo menšia. V súlade s tým sa vertikálne, „na štíhlo“ za chrbát základnej dosky inštaluje aj grafická karta. Ako? Cez flexibilný riser PCIe ×16, ktorý je súčasťou príslušenstva. Ten ale môže byť rôzny. Varianty Q58 s číslom „3“ na konci označenia sú vybavované s riserom s podporou PCI Express 3.0. Dodávka s riserom PCIe 4.0 končí „4“, napríklad takto: Q58X4. Lian Li zároveň upozorňujete, že v prípade skriniek s podporou PCIe 3.0 s použitím v slote PCIe 4.0 treba režim PCIe v BIOSe z „auto“ alebo „Gen4“ ručne prepnúť na voľbu „Gen3“.

Pomerne veľký a výkonný môže byť v tejto malej skrinke aj chladič CPU. Teda v prípade, že sa rozhodnete pre kvapalinové riešenie. Pod strop sa zmestíte aj 280 mm radiátor. Lian Li dokonca píše o 325 mm na dĺžku, čím poukazuje na to, že nevadí ani väčší rezervoár. To však platí len v prípade, že použijete zdroj formátu SFX. Popri väčších ATX (s dĺžkou do 160 mm), ktoré sú takisto podporované, sa zmestíte už iba so 120 mm radiátormi. Alebo je tu tretia možnosť, a to použitie tradičného chladiča typu top-flow. Pri ňom je obmedzenie na výšku 67 mm.

Zdroj ATX ukráti aj priestor na montáž interných úložísk na dve 2,5″ SSD/HDD. Popri zdroji SFX je priestor až pre štyri 2,5″ SSD/HDD alebo pre tri 2,5″ SSD/HDD a jeden 3,5″ HDD. Q58 má aj jednu externú, hot-swapovú pozíciu pre 2,5″ úložisko, ktoré je možné naištalovať zvrchu.

Skelet skrinky je z ocele (SPCC), vonkajší plášť z hliníka. Pomerne zvláštne sú tu dvojdielne bočnice. Na každej strane sú do hĺbky orientované vrátka. Polovica je z temperovaného skla, polovica je kovová, s perforovaným sitom. Tieto vrátka sú zameniteľné a môžete si vybrať, či chcete otvorenejší vrch alebo spodok skrinky. Prípadne mať jednu stranu komplet perforovanú a druhú sklenenú. A potom je tu ešte možnosť dokúpiť si dvoje perforované dvierka a mať skrinku poriadne deravú po celej ploche z obidvoch strán.

Súčastou výbavy je aj rozbočovač pre ventilátory s troma konektormi PWM a rovnako s troma ARGB. Pripojíte k nemu teda potenciálne všetky ventilátory, ktoré je možné do skrinky nainštalovať. Dva 120/140 mm môžu byť v strope a jeden 120 mm na dne. Výbava čelného panela obsahuje dva porty USB štandardu 3.2 (jeden rýchlejší 10-gigabitový typ C, jeden pomalší typu A, gen. 1) a zdieľaný 4-pólový 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel s mikrofónom.

   

Lian Li Q58 sa vyrába v dvoch farebných variantoch a v štyroch rôznych výbavách – Q58X3/Q58X4 (čierna s riserom PCIe ×16 3.0/4.0) alebo Q58W3/Q58W4 (biela s riserom PCIe ×16 3.0/4.0). Skrinka je už v predaji. Cena čiernej Q58 je 123 eur, resp. 158 eur (s riserom s podporou PCIe 4.0). Biela je za zhruba 10-eurový príplatok. Voliteľne si potom ešte môžete za 20 eur dokúpiť perforované dvierka (a vymeniť ich za sklenené) alebo za rovnakú sumu pás ARGB LED, ktorý je naformátovaný na dĺžku Q58.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28

Parametre najnovších ventilátorov sú naozaj veľmi pôsobivé. Na základe skúseností z testovania a pozorovania vplyvu jednotlivých prvkov na vlastnosti ventilátorov, musíme v tomto prípade pracovať s myšlienkou, že P28 majú predpoklady prebiť sa až na úplný vrchol efektivity. A k tomu, navyše s veľmi praktickým reťazovým zapojením, ktoré väčšina špičkových ventilátorov nemá. Celý článok „Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28“ »

  •  
  •  
  •  

Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí. Celý článok „Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna“ »

  •  
  •  
  •  

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *