Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Výklopný exteriér

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí.

Základné parametre


Výklopný exteriér

Príslušenstvo skrinky nie je ničím výnimočné, ale treba pochváliť za prácu na manuáli. Inštrukcie k zapojeniu skrinky sú tu veľmi podrobné a presné. Okrem neho mimo skrinky balenie obsahuje už iba skrutky a zopár sťahovacích pások na zviazanie kabeláže zdroja.

Na ľavej strane skrinky je pozoruhodná perforácia spodného panela pod sklom. Pri bližšom pohľade na jej spodnú časť si môžete všimnúť, že jej súčasťou sú pánty, takže sa dá otvárať. To sa pri skrinkách tak často nevidí.

Spodný panel má po bokoch dva magnety, na ktorých sa nachádza tlmiaca pena. K otvoreniu je treba vynaložiť značnú silu, takže sa nemusíte obávať samovoľného otvárania, napríklad pri prevoze skrinky. Celý panel slúži k rýchlemu prístupu k šuplíku s diskami.

Nezabudli sme ani na temperované sklo, ktoré má hrúbku štyri milimetre. Tak isto je bočnica osadená na pántoch, takže k rýchlej manipulácii so skrinkou nepotrebujete používať nástroje. Jedna menšia nevýhoda je, že k jej otvorení musíte otvoriť aj spodný panel, pretože sa otvára úchopom zospodu. Všade inde dokonale lícuje s konštrukciou a tak ju nie je za čo chytiť. Bočnicu držia taktiež dva silné magnety, ktoré sú osadené v konštrukcii skrinky.

Veľké otvory s priemerom 1,5 mm pokrývajú väčšinu plochy predného panela. Vypuknutý tvar odďaľuje vzdialenosť medzi panelom a ventilátorom. V najvzdialenejšom bode je to 45 mm, a tak by nemali byť vlastnosti ventilátorov degradované vo veľkom rozsahu, ak vôbec.

Keďže jediná „ochrana“ proti prachu je mriežka predného panela, tak sa po jeho odtrhnutí dostanete priamo k dvom predinštalovaným 140 mm ventilátorom. Podľa špecifikácie výrobcu majú prietok vzduchu necelých 103 m³/h pri najvyšších otáčkach. Tie sa dajú regulovať od 600 do 1200 otáčok za minútu. Lian Li tieto ventilátory samostatane nepredáva. Ak by ste chceli vymeniť pôvodné ventilátory, tak je vpredu priestor pre 3× 120 mm alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm s maximálnou šírkou 120 mm.

Zaujímavým spôsobom je vyriešené osadzovanie chladiacich prvkov. Tie sa umiestnia na odnímateľný panel, ktorý je možné osadiť obrátene a tak zvýšiť vzdialenosť od stredu skrinky. Tým sa zároveň zníži vzdialenosť spomínaných 45 mm od perforácie predného panela.

Vo väčšine skriniek býva zvykom, že predná časť je lepšie chránená proti prachu ako vrchná časť. Tu je to obrátené a tak mriežka, ktorá pokrýva vrchnú otvorenú časť skrinky, má otvory o veľkosti jedného milimetra. V žľabe je usadená o niečo nižšie než je celý vrch skrinky, čiže nechcená manipulácia s ňou je vylúčená. Ku skrinke ju ako aj väčšinu častí ťahajú magnety umiestnené po jej obvode. Na vrchnú časť z vnútra dokážete taktiež umiestniť chladenie. V prípade ventilátorov sa bavíme o dvoch kusoch buď 120 mm alebo 140 mm rozmeru. Radiátor vodného chladenia uchopí do maximálnej dĺžky 240 mm.

I/O panel je obohatený o mechanické ovládanie ventilátorov na tri prednastavené percentá výkonu s jedným stupňom pre manuálne ovládanie cez dosku. Najnižšia hodnota je 45 %, stredná 75 % a najvyššia 100 % výkonu.

Panel pokračuje štandardne s tlačidlami pre reštart, zapnutie, 1× 3,5 mm jack pre slúchadla s mikrofónom a dvoma konektormi USB typu A. Posledný otvor môže evokovať, že sa tu nachádza aj USB typu C. Bohužiaľ je to len predpríprava, na ktorú máte záslepku v príslušenstve. Ak by ste konektor v skrinke chceli, musíte si ho dokúpiť ako príslušenstvo (Lancool-4X) za zhruba 15 eur. Pri cene skrinky 110 eur kde nedostanete prachový filter na nasávaní, je chýbajúci konektor USB typu C ranou pod pás. Na druhú stranu máte možnosť voľby, či ho chcete a priplatíte si alebo ušetríte.

Pravá bočnica je takmer na nerozoznanie od ľavej. Temperované sklo s hrúbkou 4 mm osadené na pántoch. Spodný panel sa otvára rovnako ako ten naproti. Jedine čím sa líši je chýbajúca perforácia.

Zadná časť skrinky je spracovaná štandardným spôsobom, ktorý sa používa už dlhodobo. Nachádza sa tu otvor pre I/O panel základnej dosky, vedľa ktorého je nainštalovaný 120 mm ventilátor na otvoroch v tvare včelích plastov. V strede je umiestnených 7 odnímateľných záslepiek pre otvory rozširujúcich kariet PCI Express. Zospodu je otvor pre zdroj ATX.

Priamo pod zdrojom sa nachádza otvor, ktorý pred prachom chráni ten správny prachový filter s veľmi jemnou perforáciou. Aspoň tu sa toho v Lian Li nebáli. Na nožičkách je možné vidieť protišmykové podložky, ktoré kladú vysoký odpor. Skrinka s nimi drží na povrchu ako prikovaná. Na prednej časti je možné vidieť otvor, ktorý slúži k odnímaniu predného panela.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28

Parametre najnovších ventilátorov sú naozaj veľmi pôsobivé. Na základe skúseností z testovania a pozorovania vplyvu jednotlivých prvkov na vlastnosti ventilátorov, musíme v tomto prípade pracovať s myšlienkou, že P28 majú predpoklady prebiť sa až na úplný vrchol efektivity. A k tomu, navyše s veľmi praktickým reťazovým zapojením, ktoré väčšina špičkových ventilátorov nemá. Celý článok „Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28“ »

  •  
  •  
  •  

Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče

Je pozoruhodné sledovať, ako niektorí výrobcovia počítačových skriniek pracujú s priestorom. Lian Li Q58 nemá oveľa väčší objem, než je objem komponentov, ktoré sa zmestia do jej vnútra. A hoci je všetko tak nejako natlačené na sebe, treba uznať aj snahu o dosiahnutie čo najefektívnejšieho chladenia. Či takýmto návrhom fandíte alebo by ste sa zaobišli aj bez nich, necháme už na vás. Celý článok „Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek. Celý článok „V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *