„Reťaziace sa“ ventilátory má Lian Li už aj s hliníkom – AL120

Ventilátory Lian Li AL120 sú oproti predošlým luxusnejšie a sľubujú i vyššiu efektivitu

Lian Li síce nepatrí medzi tradičných výrobcov ventilátorov, ale veľmi šikovným spôsobom dal na známosť, že sa angažuje v tomto smere. To najmä praktickým systémom zapojenia ventilátorov do radu za sebou cez konektory v rámčeku. Oproti sérii SL, ktorej sa toto už takisto týkalo, nové AL120 konštrukčne trochu odlišujú. Pri nižšej hlučnosti by mali byť výkonnejšie a charakteristické sú takisto hliníkovým telom.

Po Uni Fan SL120 a SL140 Lian Li vydáva nové, vylepšené ventilátory AL120. Pozornosť najviac pútajú unikátnym rámčekom, ktorý je vybavený kontaktmi na spojenie s vedľajším ventilátorom. Tým pádom odpadá potreba káblov a zlučovačov na jeden konektor a kabeláž sa tým pádom výrazne redukuje.

Na pripojenie k základnej doske (alebo rozbočovaču) tak stačia vždy dva kábliky na krajnom ventilátore, cez ktoré je zdieľané tak napájanie rotora ako i ARGB LED. To je praktické najmä pre 3-ventilátorové konfigurácie ventilátorov, s ktorými sa človek často stretáva na radiátoroch kvapalinových AIO vodníkov alebo v skrinkách za čelným panelom. Eventuálne môžete ale do série pripojiť pokojne i štyri ventilátory.

Lian Li pritom evidentne myslelo i na to, že väčšina PWM konektorov je stavaná na 1 A. Prúdový odber rotora na jeden ventilátor by nemal pri maximálnom výkone presahovať 0,22 A. Uvádzaná spotreba ARGB LED je o trochu vyššia (3,3 W na kus), ale s tým si dosky poradia.

Konektor v rámčeku je súčasťou každého ventilátoru bez ohľadu na to, či si kúpite jeden kus alebo balenie troch, ktorého súčasťou je aj rozbočovač prípadne až na 16 ventilátorov Uni Fan.

Vždy je v príslušenstve aj modulárny kábel, prípade tri káble pre prípad, že by nebola možná kontaktná montáž (natlačením ventilátorov na seba) alebo preferujete oddelené rozloženie. Pri tomto spôsobe pripojenia cez modulárny je však dôležité pri krajnom ventilátore dbať na jeho natočenie, aby napríklad nekolidoval so spojkou na radiátore a podobne. Obojsmerná orientácia („tlač“ i „ťahaj“) samozrejme možná je. Obrázok nižšie ilustruje montáž kábla a následne i spájanie dvoch ventilátorov cez západky na rámčeku ventilátorov.

Ventilátory AL120 (120 mm) majú v porovnaní SL120 (120 mm) udávaný vyšší prietok (109,6 m³/h, nárast o 10 %) i statický tlak (2,62 mm H2O, nárast o 3,1 %) a súčasne hladinu hluku nižšiu o 2,7 dBA. Čo je za tým Lian Li neupresňuje, ale upozornením na tieto zlepšenia zdôrazňuje, že nejde len o chybu v tabuľkových špecifikáciách.

Tvar rotora sa, zdá sa, nezmenil alebo je minimálne veľmi podobný ako na SL120. Inú polohu voči nemu však majú statorové vzpery, ktoré sú v nezvyčajnom tvare rovného „X“ (obvykle bývajú tieto vzpery zaoblené) a lopatkám snáď i kladú menší odpor. To pre zrejme menšiu plochu, než je bežné. Aj takáto malá úprava môže znamenať vyšší prietok a tlak. Nakoniec, tie nárasty týchto veličín sú oproti SL120 pomerne malé.

Ventilátory podporujú univerzálnu aplikáciu na L-Connect 2 na reguláciu otáčok i osvetlenia, čo je jedna z pridaných hodnôt

Lian Li trochu ubral na svetlovodoch, ktoré už do profilu nezasahujú. To preto, že je tu luxusnejší zámer. Zboku dvoch strán AL120 majú elegantné hliníkové panely s brúsenou povrchovou úpravou. To je medzi ventilátormi rarita, ale kto iný by mal vniesť do ventilátorov trochu hliníka, keď nie Lian Li. Táto firma je historicky veľmi dobre známa preferovaním hliníkových plechov (pred oceľovými) aj v počítačových skrinka.

Použité ložiská sú fluidné (FDB), ale do väčší podrobností ich konštrukciu Lian Li neuvádza a nepoznáme ani hodnotu MTBF. Záruka na ventilátory AL120 je ale iba dvojročná. Vzhľadom na vyššie ceny týchto ventilátorov je teda pomerne krátka. AL120 sú už v nejakom obmedzenom množstve dostupné i v obchodoch. Na Amazone je cena za kus tridsať dolárov, za tri je to potom sto dolárov, ale to už máte v cene i rozbočovač. Ventilátory Lian Li AL120 sú dostupné v čiernom a bielom vyhotovení.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28

Parametre najnovších ventilátorov sú naozaj veľmi pôsobivé. Na základe skúseností z testovania a pozorovania vplyvu jednotlivých prvkov na vlastnosti ventilátorov, musíme v tomto prípade pracovať s myšlienkou, že P28 majú predpoklady prebiť sa až na úplný vrchol efektivity. A k tomu, navyše s veľmi praktickým reťazovým zapojením, ktoré väčšina špičkových ventilátorov nemá. Celý článok „Všetky tromfy k porážke ostatných: Novinka Lian Li, UNI Fan P28“ »

  •  
  •  
  •  

Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna

Lian Li Lancool? Firma Lian Li je historicka známa najmä používaním väčšieho množstva hliníku než jej „oceľoví“ konkurenti. Lancool bol zase svojho času samostatná značka pre, povedzme, lacnejšie deriváty Lian Li. Ako ale vyzerá taká „Lian Li Lancool“ Mesh Performance? Z názvu sľubuje dôraz na chladenie, ale skrinku charakterizuje aj nadštandardná modularita jednotlivých častí. Celý článok „Lian Li Lancool II Mesh Performance: Hlavne modulárna“ »

  •  
  •  
  •  

Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče

Je pozoruhodné sledovať, ako niektorí výrobcovia počítačových skriniek pracujú s priestorom. Lian Li Q58 nemá oveľa väčší objem, než je objem komponentov, ktoré sa zmestia do jej vnútra. A hoci je všetko tak nejako natlačené na sebe, treba uznať aj snahu o dosiahnutie čo najefektívnejšieho chladenia. Či takýmto návrhom fandíte alebo by ste sa zaobišli aj bez nich, necháme už na vás. Celý článok „Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Což o to, pěkné to je, ale úplně bych si vystačil s řešením bližším široce kompatibilnímu PST Arcticu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *