První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Desktopový Ryzen 8000 Granite Ridge poodhalen

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci.

Tyto informace se objevily ve videu youtubera Moore’s Law is Dead a také na webu PC Games Hardware. Jak už víme z dřívějška, výkonné desktopové Ryzeny 8000 pro socket AM5 mají kódové označení „Granite Ridge“. Podle PC Games Hardware by kódové označení samotného CPU čipletu mělo být Eldora a nedávný únik odhalil, že kódové jméno jádra Zen 5 je Nirvana. CPU čiplet Eldora pro procesory Granite Ridge se má vyrábět 4nm procesem. Na 3nm procesu má AMD prý vyrábět čiplet s jádry Zen 5d pro cloudové servery.

Podle uniklé roadmapy, kterou ukázal web Moore’s Law is Dead, procesory Granite Ridge do určité míry zůstanou hodně podobné Ryzenům 7000, až na samotnou přítomnost nového jádra. Má jít totiž stále o procesory s maximálně 16 jádry. Konfigurace mají mít 6–16 jader, takže asi budou stejné jako dnes – šestijádra Ryzen 5 8600 / 8600X, osmijádra Ryzen 7 8700 / 8700X / 8800 / 8800X, dvanáctijádra Ryzen 9 8900, 8900X a šestnáctijádra 8950X (a možná 8950). A jako obvykle od nich pak asi budou existovat verze s 3D V-Cache, které ale prý vyjdou opět až nějakou dobu po vydání první várky běžných modelů.

Také TDP jsou údajně chystaná stejná jako nyní – od 65 W po 170 W. Lze předpokládat, že se také nezmění reálné maximální spotřeby (PPT) spojené s těmito TDP, tedy 88 W až 230 W. Toto asi souvisí i s tím, že AMD na tyto hodnoty specifikovalo platformu AM5, takže dává smysl, aby budoucí CPU měla stejné nebo nižší limity, ne vyšší.

Zen 5 nezvětší L3 a L2 cache, L1 naroste

Změnit se ale prý nemají ani kapacity nejviditelnějších pamětí cache. L3 cache bude u běžných modelů až 64 MB, což asi znamená dva 32MB bloky u 12jádrových a 16jádrových procesorů složených ze dvou čipletů (čili stejně jako u Zenu 3 a 4). L2 cache má mít celkově až 16 MB. To je asi opět uvedeno pro nejvyšší šestnáctijádrový model, takže Zen 5 podle tohoto má stejnou 1MB L2 cache jako Zen 4. Dává to ale smysl, Zen 4 zvýšil kapacitu po třech generacích architektury, které se držely stejného designu 512KB L2 cache s latencí 12 cyklů. Je nelogické, aby AMD zase změnilo koncepci hned poté.

Ani modely X3D asi nemusí mít víc L3 cache než předchozí generace. Podle toho, jaké kapacity L3 cache se uvádí pro serverové (respektive HPC) procesory Epyc s jádry Zen 5, by V-Cache opět mohla přidávat 64 MB k 32MB bloku L3 cache, takže pokud bude mít CCD čiplet s osmi jádry Zen 5 navíc V-Cache, bude výsledkem 96MB blok L3 cache. Opět by to tedy mělo fungovat tak, že procesory 8000X3D budou mít stejné kapacity jako obdobné modely generace 7000X3D.

Architektura AMD Zen 5 dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Výjimkou má být jen L1 cache v jádrech Zen 5. Podle nedávného úniku (také od Moore’s Law is Dead) by prý procesory s architekturou Zen 5 měly mít 80 KB L1 cache na jedno jádro. Toto ale je součet L1 datové a L1 instrukční cache, takže nevíme, jaká bude přesně skladba. Mohlo by teoreticky jít o 64 + 16 KB, ale spíše to bude o 32 KB a 48 KB. U Zenu 2 a Zenu 3 je rozdělení 32 a 32, nevíme ale, zda se u Zenu 4 zvětší na 48 KB datová nebo instrukční cache (to je asi jednodušší na návrh, ostatně původní Zen měl 64KB L1 instrukční cache, která byla později zmenšená výměnou za zvětšení uOP cache).

Paměťový řadič, PCIe a konektivita beze změn

Mimochodem to, že půjde opět o čipletové procesory se samostatným CPU čipletem (podle onoho kódového jména Eldora), také znamená, že bude opět existovat i nějaký IO čiplet. Je vysoce pravděpodobné že opět bude převzatý ze starší generace, tedy z nynějšího Ryzenu 7000. Byla by to tedy stejná situace jako mezi Ryzeny 3000 a 5000.

Proto asi také nikde není řeč o tom, že by Ryzeny 8000 měly umět PCI Express 6.0. Konektivita (a také integrovaná grafika) totiž bude s IO čipletem převzatá z generace 7000 a nedají se v ní čekat velké změny. Inovace Zenu 5 tedy budou čistě v samotném CPU jádře a věcech přibalených k němu na CPU čipletu.

AMD Ryzen 7000 Raphael s architekturou Zen 4 pro socket AM5 bez rozvaděče tepla. I(O čiplet je nahoře, u procesorů s architekturou Zen 5 se zřejmě vymění spodní CPU čiplety, ale IO čiplet zůstane stejný (foto: AMD)

Vydání začátkem roku 2024?

Kdy Ryzeny 8000 „Granite Ridge“ vyjdou, není zatím jasné. Roadmapa ukázaná Moore’s Law is Dead sice ukazuje časová zařazení, ale je s ní ten problém, že nejde o roadmapu pro desktop, ale pro servery. Není v ní tedy vydání Ryzenů 8000 pro desktop, ale zřejmě jejich embedded verze (8000E). Ta ale bývá vydávána s velkým zpožděním, například Ryzeny 5000E AMD uvedlo až letos v dubnu, tedy více než dva roky po vydání desktopové verze.

Ukázaná roadmapa uvádí vydání Ryzenů 7000 „Raphael“ v serverech na Q4 2023 (tedy se zpožděním rok a něco) a Ryzenů 8000 „Granite Ridge“ na Q1 2025. Z toho by se tedy možná dalo hádat, že by běžná desktopová verze mohla jít na trh v prvním kvartálu příštího roku (2024), ale je to jenom dedukce, takže na to zatím moc nespoléhejte.

Zdroje: PC Games Hardware, Moore’s Law is Dead, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851

V pondělí jsme tu měli zprávu o tom, že Intel oficiálně sdělil své plány uvést nové 4nm (a zároveň čipletové) procesory Meteor Lake také do desktopu. Byla to dost novinka, protože do té doby jsme měli (pravda, neoficiální) informace, že desktopová verze byla zrušená a Intel ji koneckonců nahradil refreshem procesorů Raptor Lake. Nicméně zdroje, které toto uváděly, měly nakonec pravdu. S desktopovým vydáním Meteor Lake to bude komplikovanější. Celý článok „Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851“ »

 •  
 •  
 •  

Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024

Intel minulý týden oznámil vydání nové generace procesorů Meteor Lake používajících 4nm výrobní proces, čiplety a také například novou grafickou architekturu Xe LPG. V prosinci mají vyjít modely pro notebooky, ale o desktopové verzi se už dlouho mluví jako o zrušené, místo ní Intel přichystal refresh procesorů Raptor Lake. Ovšem teď firma sdělila, že nějaké Meteor Lake pro desktop přesto má v plánu. Otázka je, jaké. Celý článok „Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition

Pokud se fandové Nvidie chtějí vzhledem počítače viditelně přihlásit ke své značce, mohou pořídit referenční grafiku Founders Edition s charakteristickým designem. Ten se nicméně hodí do dnešních chladně černobílých, šedých a černých sestav, které barví jenom RGB LED. Pokud se vám ale zdá, že dřív byla tráva GeForce zelenější, MSI teď chystá grafiku, která přinese opět design v tradičních výrazných barvách Nvidie, dnes až nostalgicky působící. Celý článok „Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *