Procesory AMD s architekturou Zen 6 použijí 2nm technologii

LinkedIn vyzradilo první informace o architektuře Zen 6

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že grafiky GeForce RTX 5000 (respektive jejich GPU s architekturou Blackwell) prý ještě nebudou využívat 3nm výrobní proces, zřejmě zůstanou na 4nm technologii. Vzápětí je tu pro změnu zpráva o dalším produktu, který pro změnu novou technologii mít bude – o procesorech AMD s architekturou Zen 6. Jeden ze zaměstnanců totiž tento důležitý detail vypustil na sociální síti LinkedIn.

Profilu na LinkedIn si všiml uživatel Twitteru s handlem davideneco25320, který upozornil na „utajované skutečnosti“, které nejmenovaný zaměstnanec nasdílel. Tento inženýr pracuje na správě spotřeby serverových procesorů (Epyců). Ty mají specifické IO čiplety odlišné od desktopových Ryzenů (ale sdílené s Threadrippery), ale power management nejspíš zasahuje i do samotných CPU čipletů, které jsou společné. A onen inženýr ve svém resumé podle všeho píše o těch.

Uvádí, že pracoval či pracuje na procesorech s jádry „Persephone“ (Zen 4), „Nirvana“ (Zen 5) a konečně na Zenu 6. Kódová jména Persephone pro Zen 4 a Nirvana pro Zen 5 už byla známá – jde o interní označení pro architekturu samotných jader, zatímco CPU čiplety, IO čiplety a poté ještě samotné procesory založené na nich mají vždy vlastní kódové označení. Kódové označení pro Zen 6 je „Morpheus“ (toto je nová informace).

Zásadní ale je, že inženýr také u procesorů uvádí použitý výrobní proces, což je také nová informace. Zen 6 podle něj bude již na 2nm procesu, tedy na příští „velké“ generaci po 3 nm. Nestane se tedy to co u Zenu 2 a 3, kdy dvě architektury po sobě byly na stejné technologii. Zen 6 by díky použití 2nm technologie mohl profitovat ze značně zlepšené energetické efektivity. Na druhou stranu bude závislý na tom, zda se TSMC podaří 2nm proces dobře zvládnout. Pravděpodobně se bavíme o technologii TSMC, které bude na 2nm procesu poprvé nasazovat tranzistory typu GAAFET.

Tip: 2nm čipy od TSMC asi uvidíme až v roce 2026. Možná, že Intel bude opět napřed

Zen 5 podle tohoto zdroje používá 3nm proces. To bylo původně plánováno, ale později byla část implementací překlopena na 4nm proces (AMD už to řeklo i oficiálně). Inženýr možná mluví o verzi, která bude 3nm proces používat i po těchto změnách, ale možná prostě uvádí lepší z obou technologií, které jádro může používat – toto neznamená nutně, že serverové procesory Epyc se Zenem 5 budou mít 3nm čiplety. Inženýr zřejmě pracoval na verifikaci daného designu se Zenem 5 od ledna 2021 do prosince 2022 (u Zenu 4 pak tyto práce probíhaly mezi březnem 2020 a prosincem 2020).

Informace k Zenu 6 na LinkedIn (zdroj: WCCFtech)

Na Zenu 6 podle zpovědi na LinkedIn tyto samé práce začaly v lednu 2023. Pokud bychom podle toho zkusili hádat, kdy může Zen 6 vyjít, tak u Zenu 4 začala práce dva roky a půl před vydáním Ryzenů 7000. Je však možné, že dotyčný zaměstnanec přišel do týmu až v průběhu prací. Na Zenu 5 dělal od začátku roku 2021 a tyto procesory nejspíš vyjdou až v první polovině roku 2024, tedy po třech letech. Pokud by to u Zenu 6 bylo stejné, pak hotové desktopové procesory – snad by to mohl být Ryzen 9000 – by mohly vyjít koncem roku 2025 nebo začátkem roku 2026. To by snad i sedělo s odhadovanou dostupností 2nm procesu TSMC. Ale je to velmi hrubé vodítko a nejspíš s ním můžeme být klidně třeba o půl roku mimo, ne-li o víc.

Roadmapa CPU architektur AMD dle prezentace na Financial Analyst Day 2022. Zen 6 v ní ještě ani nebyl (Zdroj: AMD)

Je také třeba upozornit, že podobně, jako byl dřív Zen 5 zamýšlený jen pro 3nm proces, ale pak zpoždění procesu přinutilo AMD změnit plán a část procesorů této architektury překoncipovat pro 4nm technologii, se totéž může stát i zde. Použití 2nm procesu pro Zen 6 je tedy původní či momentálně platný plán, ale nakonec se věci zase mohou změnit.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nižší spotřeby u procesorů Intel? Arrow Lake srazí PL2 o 30 %

Množí se zprávy o tom, že Arrow Lake, tedy příští velký generační upgrade procesorů Intel s 2nm výrobním procesem, by nemusel být zrovna hvězdou z hlediska toho, o kolik se zlepší výkon proti předchozím CPU. Ovšem výměnou za to by díky nové křemíkové technologii možná Arrow Lake mohlo být výrazně úspornější než dnešní procesory Intelu a po dlouhé době výrazně skrouhnout maximální turbo spotřebu alias PL2, dlouho se vymykající kontrole. Celý článok „Nižší spotřeby u procesorů Intel? Arrow Lake srazí PL2 o 30 %“ »

 •  
 •  
 •  

Podle dokumentu Intelu přidá Arrow Lake jen 5% nárůst ST výkonu

Před nějakým časem se objevily stránky z údajného dokumentu Intelu, údajně ukazujícího interní projekce výkonu chystaných desktopových procesorů – nyní přicházejícího Raptor Lake Refresh, ale zejména nové generace Arrow Lake-S, která přinese 2nm proces, novou architekturu a také novou platformu LGA 1851, s vydáním někdy v druhé polovině roku 2024. Nárůst výkonu byl uváděný podezřele nízký, ale teď, zdá se, totéž tvrdí další zdroj. Celý článok „Podle dokumentu Intelu přidá Arrow Lake jen 5% nárůst ST výkonu“ »

 •  
 •  
 •  

Ani Panther Lake nebude v desktopu, místo něj Arrow Lake refresh

Minulý měsíc měl Intel akci InnovatiOn 2023, kde představil procesory Meteor Lake, ale také roadmapu představující plán pokročilých nových procesorů na roky 2024 a 2025. Ovšem moc času neuplynulo a už se objevují zvěsti, že firma bude zase mít problémy s převodem plánů do reality. Vypadá to, že v desktopu by se mohla zase zopakovat situace, kdy nová generace nebude připravená a místo toho Intel bude vydávat refresh předchozí generace. Celý článok „Ani Panther Lake nebude v desktopu, místo něj Arrow Lake refresh“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *