GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP

AD106-351, ale stejný počet jednotek

Minulý týden jsme tu měli zprávu, že chystaný levnější model nové generace grafik GeForce RTX 4060 Ti bude mít vedle základní 8GB také verzi s rozšířenou 16GB pamětí. Ten má sice vyjít až během prázdnin, a ne hned tento měsíc, ale už, zdá se, není moc pochybností o jeho existenci. Na internetu už se objevily i specifikace této karty. Existovala možnost, že by je Nvidia mohla proti 8GB verzi výrazně změnit, ale patrně nejde o rozdíly drastické.

Web VideoCardz přišel v sobotu se zprávou, že Nvidia předala výrobcům karet plánované specifikace této karty (tedy varianty GeForce RTX 4060 Ti s 16GB pamětí) a část z nich se mu podařilo zjistit.

Podle VideoCardz bude 16GB karta založená na čipu AD106 jako běžná 8GB verze, ale s jiným značením – AD106-351, zatímco běžná 8GB verze bude mít GPU značené AD106-350. Tento rozdíl asi ukazuje, že karty budou mít odlišný BIOS a nějaké změny v konfiguraci, Nvidia také možná nechce, aby výrobci karet používali čipy určené pro model 8GB v 16GB kartách.

V čem budou změny? Pravděpodobně moc ne ve výkonu (vedle vlivu vyšší kapacity paměti), GeForce RTX 4060 Ti 16GB bude mít podle VideoCardz stejný počet jednotek – 34 SM a 4352 shaderů. Karta s větší pamětí ale bude mít vyšší TDP – má být stanoveno na 165 W, zatímco 8GB karta ho bude mít při referenčních frekvencích 160 W.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Tento rozdíl by asi měl být dán tím, že 16GB karta bude používat dvojnásobný počet čipů GDDR6. Na 128bitovou sběrnici se běžně osazují čtyři čipy, které u 8GB karty budou mít kapacitu 16 Gb (2 GB). Čipy s kapacitou 32 Gb ještě nejsou na trhu, takže karta bude muset být osazena osmi 16Gb čipy v tzv. clamshell zapojení, kdy je na každý 32bitový kanál osazena dvojice čipů místo jednoho, každý se šířkou rozhraní sníženou jen na 16 bitů. Provoz dvojnásobku čipů ale bude stát nějaký ten příkon navíc.

Nejsou ovšem ještě známé takty GPU a v nich by tedy nějaký rozdíl proti 8GB modelu být mohl. Ale i v takovém případě nemusí být větší, než bývá rozdíl mezi různými referenčními a nereferenčními kartami stejného modelu. Frekvence pamětí také ještě není jistá, ale tady je asi velká pravděpodobnost, že zůstane stejná jako u 8GB verze, tedy 18,0 GHz efektivně. To by dávalo propustnost 288 GB/s. Sběrnice samozřejmě zůstává stejně široká 128bitová.

PCIe 4.0 ×8

Další věc, která se u GeForce RTX 4060 Ti mimochodem asi chystá, má být rozhraní PCI Express 4.0 ×8, bude tedy zredukované na jen osm linek podobně jako u grafik AMD s čipy této třídy (teď to nastane u Navi 33 v Radeonu RX 7600). Toto se týká jak 16GB modelu, tak toho 8GB, a samozřejmě také „ne-Ti“ GeForce RTX 4060, která má ještě o třídu menší čip AD107.

VideoCardz upozorňuje, že specifikace GeForce RTX 4060 Ti 16GB ještě asi nemusí být definitivně uzavřené. Varianta čipu AD106-351 zatím není dodávána výrobcům karet, kteří tedy zatím jsou jen informováni o tom, jaké budou specifikace, ale pořád ještě může dojít k nějaké úpravě. Pokud ovšem Nvidia specifikace tohoto modelu oficiálně sdělí nyní v květnu při odhalení 8GB modelu, což prý má v plánu, asi pak už od té doby budou neměnné.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *