GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP

AD106-351, ale stejný počet jednotek

Minulý týden jsme tu měli zprávu, že chystaný levnější model nové generace grafik GeForce RTX 4060 Ti bude mít vedle základní 8GB také verzi s rozšířenou 16GB pamětí. Ten má sice vyjít až během prázdnin, a ne hned tento měsíc, ale už, zdá se, není moc pochybností o jeho existenci. Na internetu už se objevily i specifikace této karty. Existovala možnost, že by je Nvidia mohla proti 8GB verzi výrazně změnit, ale patrně nejde o rozdíly drastické.

Web VideoCardz přišel v sobotu se zprávou, že Nvidia předala výrobcům karet plánované specifikace této karty (tedy varianty GeForce RTX 4060 Ti s 16GB pamětí) a část z nich se mu podařilo zjistit.

Podle VideoCardz bude 16GB karta založená na čipu AD106 jako běžná 8GB verze, ale s jiným značením – AD106-351, zatímco běžná 8GB verze bude mít GPU značené AD106-350. Tento rozdíl asi ukazuje, že karty budou mít odlišný BIOS a nějaké změny v konfiguraci, Nvidia také možná nechce, aby výrobci karet používali čipy určené pro model 8GB v 16GB kartách.

V čem budou změny? Pravděpodobně moc ne ve výkonu (vedle vlivu vyšší kapacity paměti), GeForce RTX 4060 Ti 16GB bude mít podle VideoCardz stejný počet jednotek – 34 SM a 4352 shaderů. Karta s větší pamětí ale bude mít vyšší TDP – má být stanoveno na 165 W, zatímco 8GB karta ho bude mít při referenčních frekvencích 160 W.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Tento rozdíl by asi měl být dán tím, že 16GB karta bude používat dvojnásobný počet čipů GDDR6. Na 128bitovou sběrnici se běžně osazují čtyři čipy, které u 8GB karty budou mít kapacitu 16 Gb (2 GB). Čipy s kapacitou 32 Gb ještě nejsou na trhu, takže karta bude muset být osazena osmi 16Gb čipy v tzv. clamshell zapojení, kdy je na každý 32bitový kanál osazena dvojice čipů místo jednoho, každý se šířkou rozhraní sníženou jen na 16 bitů. Provoz dvojnásobku čipů ale bude stát nějaký ten příkon navíc.

Nejsou ovšem ještě známé takty GPU a v nich by tedy nějaký rozdíl proti 8GB modelu být mohl. Ale i v takovém případě nemusí být větší, než bývá rozdíl mezi různými referenčními a nereferenčními kartami stejného modelu. Frekvence pamětí také ještě není jistá, ale tady je asi velká pravděpodobnost, že zůstane stejná jako u 8GB verze, tedy 18,0 GHz efektivně. To by dávalo propustnost 288 GB/s. Sběrnice samozřejmě zůstává stejně široká 128bitová.

PCIe 4.0 ×8

Další věc, která se u GeForce RTX 4060 Ti mimochodem asi chystá, má být rozhraní PCI Express 4.0 ×8, bude tedy zredukované na jen osm linek podobně jako u grafik AMD s čipy této třídy (teď to nastane u Navi 33 v Radeonu RX 7600). Toto se týká jak 16GB modelu, tak toho 8GB, a samozřejmě také „ne-Ti“ GeForce RTX 4060, která má ještě o třídu menší čip AD107.

VideoCardz upozorňuje, že specifikace GeForce RTX 4060 Ti 16GB ještě asi nemusí být definitivně uzavřené. Varianta čipu AD106-351 zatím není dodávána výrobcům karet, kteří tedy zatím jsou jen informováni o tom, jaké budou specifikace, ale pořád ještě může dojít k nějaké úpravě. Pokud ovšem Nvidia specifikace tohoto modelu oficiálně sdělí nyní v květnu při odhalení 8GB modelu, což prý má v plánu, asi pak už od té doby budou neměnné.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851

V pondělí jsme tu měli zprávu o tom, že Intel oficiálně sdělil své plány uvést nové 4nm (a zároveň čipletové) procesory Meteor Lake také do desktopu. Byla to dost novinka, protože do té doby jsme měli (pravda, neoficiální) informace, že desktopová verze byla zrušená a Intel ji koneckonců nahradil refreshem procesorů Raptor Lake. Nicméně zdroje, které toto uváděly, měly nakonec pravdu. S desktopovým vydáním Meteor Lake to bude komplikovanější. Celý článok „Meteor Lake „pro desktop“ jsou jen NUCy a all-in-one, ne LGA 1851“ »

 •  
 •  
 •  

Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024

Intel minulý týden oznámil vydání nové generace procesorů Meteor Lake používajících 4nm výrobní proces, čiplety a také například novou grafickou architekturu Xe LPG. V prosinci mají vyjít modely pro notebooky, ale o desktopové verzi se už dlouho mluví jako o zrušené, místo ní Intel přichystal refresh procesorů Raptor Lake. Ovšem teď firma sdělila, že nějaké Meteor Lake pro desktop přesto má v plánu. Otázka je, jaké. Celý článok „Intel: Procesory Meteor Lake budou pro desktop, vydání 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition

Pokud se fandové Nvidie chtějí vzhledem počítače viditelně přihlásit ke své značce, mohou pořídit referenční grafiku Founders Edition s charakteristickým designem. Ten se nicméně hodí do dnešních chladně černobílých, šedých a černých sestav, které barví jenom RGB LED. Pokud se vám ale zdá, že dřív byla tráva GeForce zelenější, MSI teď chystá grafiku, která přinese opět design v tradičních výrazných barvách Nvidie, dnes až nostalgicky působící. Celý článok „Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *