Corsair AF120 RGB Elite: Svietiaca odroda vydareného ventilátora

Detaily Corsair AF120 RGB Elite

Za jedno z najpríjemnejších prekvapení minulého roka, čo sa týka ventilátorov, považujeme Corsair AF120 Elite. K jednoduchej, ale efektívnej konštrukcii nebolo príliš čo namietať. Niekomu ale možno chýbalo osvetlenie. To s nejakým odstupom času doplnil model s „RGB“ v názve označenia. Nejde však o jedinú zmenu, tých je viac a patria medzi ne napríklad aj vyššie rýchlosti. Široký rozsah (s nízkymi minimálnymi otáčkami) však zostáva.

Ventilátory Corsair AF120 RGB Elite vychádzajú čiastočne z modelov AF120 Elite (bez ARGB LED), ktorým sme v rámci testov venovali nadštandardnú pozornosť. To porovnávacími testami bieleho variantu s čiernym, kde má na rozdielne výsledky vplyv rôzne latkové zloženie materiálu, každé s trochu inou pevnosťou Tá (pevnosť lopatiek/rotora) vstupuje do hry aj teraz a od „obyčajných“ (neosvetlených variantov) sa výrazne odlišuje.

Aby bol ventilátor čo najžiarivejší a dosahoval vysoký jas na veľkej ploche, je AF120 RGB Elite typ ventilátora s kompletným osvetlením rotora. Použitý je štruktúrou „mliečny“ materiál s rozložením LED tradične na PCB pri ústí lopatiek. Smerom k špičkám lopatiek tak intenzita osvetlenia trochu slabne tak ako aj u iných ventilátorov.

Geometria lopatiek je veľmi podobná ako u neosvetlených variantov AF120 Elite. Jedná sa o tvar s agresívnejšie zahnutými nábežnými hranami, ktorý sa stal veľmi populárnym pre vysokú efektivitu, pre respektíve vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Plošne, pokiaľ sa zameriate na vzájomné medzery medzi lopatkami či medzi lopatkami a tunelom rámčeka, je to AF120 Elite ako cez kopírku.

Variant RGB má ale v hrubších miestach (špičiek) približne do pol milimetra tenšie lopatky, ale s 1,80–2,50 mm sú na pomery ventilátorov nadštandardne hrubé, nejde o žiadne „škrupinky“. Okrem menšej hrúbky pevnosť lopatiek (oproti AF120 Elite) znižuje prirodzene aj samotný materiál, pravdepodobne nejaký polykarbonát. Vyššia pružnosť je jednoznačná.

Hoci Corsair nešiel príliš do detailov, čo sa týka drobných vylepšení (na zrýchlenie vstupných prúdnic alebo na zníženie tónových špičiek), tak treba vyzdvihnúť špičkovú úroveň dielenského vyhotovenia. Vstrekolisové formy sú evidentne precízne a na hranách ničoho (či už ide o rotor alebo rámček) nenájdete najmenšie nedostatky. Skúškou správnosti celkovo precíznej práce (t.j. vrátane centrovania pri montáži rotora) potom svedčia mimoriadne nízke vibrácie aj pri vysokých rýchlostiach.

   

Vyššie rýchlosti (do 2100 ot./min), sú i jedným z bodov, v ktorom sa tieto ventilátory voči neosvetleným variantom rozchádzajú. AF120 RGB Elite sú o 300 otáčok rýchlejšie. To má oficiálne predstavovať zvýšenie prietoku o 11 %, čo s realitou pomerne dobre škáluje.

Ruka v ruke s vyššími rýchlosťami je použitý aj výkonnejší motorček, ložiská sú ale stále kvapalinové (fluidné). Strednú dobu medzi poruchami Corsair neuvádza. Káble na pripojenie motorčeka a ARGB LED sú dlhé, majú až 60 cm. Berie sa tak zvýšený ohľad aj na majiteľov veľkých skriniek, či používateľov, ktorí zvyknú pri správe kabeláže veľa kľučkovať.

Majte však na pamäti, že na ARGB LED má vlastné 4-pinové konektory, pre ktoré budete potrebovať doplnkový adaptér (nebýva súčasťou príslušenstva) alebo rozbočovač Lighting (ten už Corsair dodáva, ale iba v trojbalení). Samozrejme, pokiaľ máte toto vyriešené, tak máte k dispozícii naozaj detailné prostredie aplikácie iCUE. To je funkčne podstatne bohatšie ako univerzálne rozhrania výrobcov základných dosiek.

Upozornenie: Nepokúšajte sa 4-pinový konektor iCUE pripojiť k 4-pinovému konektoru starších dosiek. Ten je 12-voltový na rozdiel od 5 V napájania Corsair. Zradný tu môže byť podobný kľuč, ale pre výrazne väčšie dutinky konektora Corsair iCUE (navyše s iným tvarom prierezu – namiesto kruhu štvorec), než sú pinov 12 V konektora RGB, by nemalo dôjsť k elektrickému spojeniu (a nenávratnému poškodeniu LED). Nedrží to pokope a vypadáva.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením

SSD používající k přenosům rozhraní PCI Express 5.0 už jsou na trhu rok, ze začátku ale vyšla s nižšími rychlostmi, než jaké by se zhruba daly označit za typický potenciál PCIe 5.0. To teď ale dohánějí dodatečně vydávané rychlejší verze modulů. S tou přišel i Corsair a jeho moduly MP700 Pro SE nabízejí rychlost až 14 000 MB/s. A opět si je můžete pořídit rovnou s vodním blokem pro zapojení do custom chladicího okruhu. Celý článok „Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol

S ventilátormi RS Max Corsair mieri naozaj vysoko. Naprieč najpopulárnejšími formátmi 120 a 140 mm technicky zapracoval to, čo by malo definovať možno i najefektívnejšie ventilátory svojho druhu. Najmä, pokiaľ ide o 140 mm variant. Aj ten má hrúbku 30 mm, čo v kombinácii so zakrivenými LCP lopatkami z neho robí teoretického favorita na zisky mnohých „prvých miest“. Celý článok „Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *