Corsair AF120 Elite: Tak pozor, s týmto ventilátorom treba počítať

Corsair AF120 Elite

Poznáte to, čím menej od niečoho očakávate, tým väčšie sa nakoniec môže dostaviť prekvapenie. Nie, že by sme k elitnému ventilátoru Corsairu pristupovali s nejakými predsudkami, ale na úplne špičkové vlastnosti sa jeho konštrukcia zdá byť predsa len trochu jednoduchá. A v tom je to kúzlo ventilátora AF120 Elite. Za jeho návrhom stál niekto, kto vie, čo robí, odviedol totiž kus dobrej práce.

Tak ako všetci aj Corsair upúšťa od tradičných rotorov a s najnovšími ventilátormi AF120 Elite volí cestu väčšieho počtu čepelí s výraznejším zakrivením. Je to pre väčšiu koncentráciu prúdnic vzduchu požadovaným (priamejším) smerom. Tento návrh prináša so sebou aj určité úskalia a výrobcovia sa musia popasovať najmä s tým, aby lopatky neboli príliš pružné.

Pri týchto proporciách s menšou šírkou a väčšou dĺžkou často bývajú a vedľajším efektom je celý rad negatívnych dopadov. Od nižšieho statického tlaku cez vytváranie rezonančných frekvencií aj po prenášanie vibrácií na rámček, ktoré sa podieľajú na sekundárnom hluku (napríklad rozdrnčaním skrinky). V Corsairi si však dobre uvedomujú, ako dôležitá je u tohto typu rotorov pevnosť v tlaku a nízka tepelná rozťažnosť použitého materiálu. Rotor je vyrobený z bližšie nešpecifikovaného materiálu, ktorý sa však vyznačuje veľmi vysokou pevnosťou. Jeho elasticita je nízka aj pri pôsobení na špičku lopatky, kde je pružnosť prirodzene najväčšia. Na „sterroxové“ LCP Noctuy to síce nestačí, ale rozdiel v pevnosti je pomerne malý.

Väčší rozdiel (s porovnaní so sterroxom) je v húževnatosti materiálu, ktorú má Corsair výrazne nižšiu. Lopatky AF120 Elite sa totiž lámu už pri pomerne malom ohybe. V praxi to, samozrejme, zase až tak nevadí, pretože nedochádza ku silám, ktoré by ventilátor nejakým spôsobom poškodili. Teda pokiaľ sa mu do obehu medzi lopatky nepripletie neupevnený kábel alebo nejaké iné teleso. Na to si treba dávať pozor.

Lopatky majú pomerne veľkú plochu. Puzdro motorčeka je o trošičku menšie ako u väčšiny konkurenčných ventilátorov s podobným typom rotora a relatívne menšie sú aj kolmé medzery medzi jednotlivými lopatkami. Nie sú síce až tak natesno ako u BeQuiet! Silent (Pro) Wings 4, ale aj tu sú nábežné hrany takmer v osi odtokovej hrany predchádzajúcej lopatky. Povrch lopatiek je jednoduchý, bez výrezov, výstupkov či nejakého členenia. Ale je aspoň jemne zdrsnený „pieskovaním“, takže prúdnice vzduchu nemajú tendenciu po dĺžke lopatiek skĺzavať tak, ako na zrkadlovo hladkých povrchoch, čo je dobre.

   

Rovnaký, jemne zrnitý povrch, má aj rámček. Na ňom sú pozoruhodné najmä gumičky v rohoch. Tie sú užšie, než býva obvyklé (to ale ničomu nevadí a stačí to), ale hlavne sú mäkké (okolo 35 Shore) a so 4 mm i pomerne hrubé a v konečnom dôsledku i účinné. Pri takto vysokom prietoku, ako dosahuje AF120 Elite, sme namerali nulové vibrácie už iba pri ventilátore Akasa OTTO SC12. Ten sa ale na odvibrovanie vyložene zameriava pomerne sofistikovaným spôsobom a tlmenie vibrácií z pohyblivých časti ventilátora je jedna z jeho kľúčových predností.

Pomerne netradičné je aj vyhotovenie statorových vzprúh. Na rozdiel od drvivej väčšiny konkurenčných ventilátorov sú k rotoru natočené úzkou hranou. To znamená, že kladú vzduchu podstatne menší odpor a tým jednak menej znižujú prietok, jednak menej zvyšujú hlučnosť. Tieto statorové vzpery sú navyše tvarované tak, že menia trajektóriu prúdenia s cieľom dosahovania čo najvyššieho tlaku vzduchu.

Inými slovami, prúdnice sú stáčané tak, aby najmä na pasívoch chladičov neefektívne neunikal po stranách. Aj keď v tomto prípade by to malo byť ošetrené už na úrovni tvaru samotného rotora. Podobnú súpravu statorových vzpier má napríklad aj Noctua NF-F12 PWM, kde dávajú s ohľadom na rotor so podstatne širším záberom väčší zmysel než u AF120 Elite.

   

Tých statorových vzpier má ventilátor až deväť, čo je viac, než býva obvyklé (štyri). Dôležité to je ale aj z dôvodu, aby spoľahlivo udržali motorček s rotorom. Plocha vzpier, ktorá spája jednotlivé časti, je totiž pomerne malá a použitý materiál je, ako už padla zmienka vyššie, pri nárazoch náchylnejší k prasknutiu.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Před nějakým časem problesklo hardwarovou drbosférou, že si AMD zaregistrovalo ochrannou známku EXPO. Tehdy se nevědělo, pro co (takto předem kdysi prosákla i jména Ryzen a Threadripper). Ale nakonec jméno AMD EXPO označuje novinku, která přijde na trh spolu s právě oznámenými Ryzeny 7000: technologii ladění časování pamětí DDR5 konkurující XMP od Intelu. Profily EXPO na rozdíl od XMP budou optimalizované přímo pro platformu AMD. Celý článok „AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení

Zakřivené monitory se staly populární volbou pro hry, kde pomáhají pocitu „ponoření“. Pracovat ale se zakřivenou obrazovkou stále i mimo hry asi není ideální. S panely OLED je teď ale možné mít „transformeří“ monitor, který lze zakřivit a zase zploštit podle momentální potřeby. Takto fungující monitor s „variabilní křivostí“ teď představil Corsair na Gamescomu. A kromě tohoto unika to bude hodně schopný HDR herní monitor i sám o sobě. Celý článok „Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení“ »

 •  
 •  
 •  

Iná farba, iný výkon. Biely Corsair AF120 Elite je slabší než čierny

Nejde o vtip. Znie to síce ako hlúposť, ale vedzte, že antifyziku vám nepredkladáme. Naopak, základ vo fyzike je tu veľmi dobrý. Rôzne farebné vyhotovenie materiálov, pokiaľ nejde len o povrchovú úpravu, ale o homogénnu hmotu, môže mať (a často i máva) vplyv na ich pevnosť. To z dôvodu trochu iného zloženia, čo je aj prípad ventilátorov Corsair. Naše citlivé merania dobre odhaľujú rozdiely, ktoré sú medzi bielym a čiernym variantom. Celý článok „Iná farba, iný výkon. Biely Corsair AF120 Elite je slabší než čierny“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. O tom fane som doteraz nevedel, zaujímavý kúsok. Najviac ma berú tie tenké vzpery, už roky som rozmýšľal, že také riešenie by mohlo byť efektívne čo sa týka výkonu aj hluku a nejak sa k tomu nikto nemal. Pripisoval som to tomu, že kolmo otočená hrúbka vzpery by ubrala z hrúbky samotného rotora a to by mohlo byť viac na škodu než na úžitok. Každopádne tak nejak to mal spraviť Silverstonu z AP série. Trochu podobné to mala Noctua u F12, ale tam sú tie vzpery voči hranám lapatiek v úplne inej polohe a majú zrejme celkom iný účel. Aj keď som nikdy nepochopil ako presne fungujú v spolupráci s lopatkami. 😀

  Táto vrtuľa nie je na zahodenie, ale zase tá cena… pár eur navyše a sme pri Sterroxe.

  1. Na NF-F12 tento typ statorových vzpier menil uhol prirodzeného prúdenia rotora s ohľadom na zmenšenie jeho prierezu (a zvýšenú koncentráciu na jednotku plochy). V momente, ako to Noctua vedela dosahovať na úrovni rotora u NF-A12x25, tak sa už ale objavuje tradičný alebo tradičnejší tvar vzpier. Asi sa Noctuy na to spýtame, prečo od nich medzigeneračne upustili. Ale IMO pre to, že už teda nedávali zmysel plus je konštrukcia s nimi menej robustná (na jednu vzperu pripadá menšia fixačná plocha) a ako môže dopadnúť ventilátor Corsair pri pôsobení väčšej kinetickej energie typicky pri preprave, máme zachytené na fotke. Na vzpery už Noctua pevnejší sterrox nepoužíva, sú z PBT.

 2. Ľubo, prvá strana, odstavec nad poslednou dvojicou obrázkov:
  „Inými slovami, prúdnice sú stáčané tak, aby najmä na pasívoch chladičov neefektívne neefektívne po stranách.“ – chybička se vloudila

  Corsair prekvapil, som rád, že pozitívne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *