Corsair AF120 RGB Elite: Svietiaca odroda vydareného ventilátora

Hodnotenie

Za jedno z najpríjemnejších prekvapení minulého roka, čo sa týka ventilátorov, považujeme Corsair AF120 Elite. K jednoduchej, ale efektívnej konštrukcii nebolo príliš čo namietať. Niekomu ale možno chýbalo osvetlenie. To s nejakým odstupom času doplnil model s „RGB“ v názve označenia. Nejde však o jedinú zmenu, tých je viac a patria medzi ne napríklad aj vyššie rýchlosti. Široký rozsah (s nízkymi minimálnymi otáčkami) však zostáva.

Hodnotenie

Efektivitu Corsair AF120 RGB Elite môžeme medzi 120-milimetrovými ventilátormi s osvetlením klasifikovať ako nadpriemernú. To platí ale aj pre taký o Asus TUF TF120 za polovičnú cenu, ktorý v nereštriktívnom prostredí (bez prekážky), ale na prachových filtroch dosahuje pri porovnateľnej hlučnosti dokonca o trochu vyšší prietok vzduchu. Horší je zvukový profil AF120 RGB Elite je obzvlášť v kombinácii s plastovým filtrom. Do režimu „33 dBA“ sa nám ventilátor ani nepodarilo zregulovať pre kritickú tónovú špičku na frekvencii 269 Hz. Dobre ju ilustruje aj tento spektrograf, ktorý je 0,5 dBA nad spomínanú referenčnou hladinou hluku. Celkovo sú výsledky v tomto prostredí slabšie, podpriemerné.

S nylonnovým filtrpm ventilátor v rebríčku stúpa, ale pre vyšší statický tlak je naozaj atraktívny až na rebrách radiátorov. Na nich má už v porovnaní s TF120 navrch naprieč celým rýchlostným spektrom, ale najviac pri nízkych rýchlostiach okolo 720 ot./min. Ale aj vtedy je pod DeepCool FC120 – na tenšom, hustejšom radiátore, ale i na hrubšom s redším rebrovaním. To je ale vlastne veľmi dobrá vizitka, keďže ventilátor DeepCoolu medzi osvetlenými variantmi vo svojom formáte zatiaľ nenašiel premožiteľa. Oba tieto ventilátory pre dlhé pružné lopatky a často dunia na nižších frekvenciách, ale AF120 RGB Elite je tu predsa len o trochu hlučnejší. Jeho výhoda je však v tom, že na rozdiel od FC120 na rámček neprenáša prakticky žiadne vibrácie. A to ani pri maximálnej rýchlosti, čo je pomerne unikátna vlastnosť.

Ventilátory s podobne zanedbateľnými vibráciami sú obvykle pomalšie. Vzhľadom na výrazné tónové špičky vznikajúce v dôsledku vibrácií na sa to zdá ako paradox, ale pre to existujú hneď dve vysvetlenia, ktoré môžu fungovať i vo vzájomnej symbióze. Rezonančné frekvencie dané konštrukciou lopatiek vznikajú pri nízkych vibráciách. U konštrukčne (tvarom, materiálom, …) iných lopatiek nemusia byť dosahované také výrazné tónové špičky ani pri vyšších vibráciách. A potom tu môže zohrávať úlohu napríklad aj tvrdosť materiálu, ktorá je eventuálne u AF120 RGB Elite nižšia a tým pádom sa vibrácie strácajú na kratšej dráhe. Inými slovami, hoci je ventilátor Corsairu dunivejší, tak aspoň vibráciami z rámčeka nerozozvučí skrinku a ani chladič, skrátka nič, s čím je v kontakte.

Veľmi nízke vibrácie svedčia aj po perfektnom dielenskom vyhotovení, ktoré je i vidieť. Všetky hrany ventilátora a aj jeho plocha, sú naozaj hladké. Takže výrobné tolerancie sú posadené naozaj nízko a výsledok je tak na špičkovej úrovni. To je tiež jeden z argumentov pre voľbu AF120 RGB Elite. U osvetlených ventilátorov sa na prvotriednu presnosť obvykle zase až tak nehľadí.

Energetická efektivita je priemerná, či už ide o prietok vzduchu na jednotky spotreby alebo o svietivosť. V tomto sa AF120 RGB Elite drží v sivej zóne.

Za určitú pridanú hodnotu sa dá považovať aj podporu aplikácie Corsair iCUE, ale je to za cenu proprietarnych 4-pinových konektorov ARGB. Tie niekomu, kto chce ventilátory pripojiť priamo k základnej doske, môže považovať za negatívum, pretože je potreba dokúpenia adaptéra zo 4-pinu iCUE na štandardný 3-pin ARGB.

Na záver môžeme konštatovať, že Corsair AF120 RGB Elite nepredstavuje ventilátor „pre každého“, ale pokiaľ ho dobre poznáte a presne viete, prečo vás zaujíma, tak s ním chybu neurobíte.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *