Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Detaily Asus TUF Gaming TF120

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža.

S ventilátorom TF120 Asus mieri na trochu iného zákazníka ako s XF120. To je najmä z ohľadom na vysokú cenu trochu rozporuplný ventilátor. TF120 je ale za polovicu a navyše má osvetlenie, vďaka ktorému má potenciál osloviť i používateľa vyberajúceho komponenty i podľa vzhľadu.

Tvar lopatiek je medzi „tradičnými“ a „modernými“. Zo sveta tradičných majú väčšiu šírku a z moderných výraznejšie zakrivenie. To netlačí tak na rámček ventilátora, kde pre vyššie a turbulencie pri tradičných konštrukciách spôsobuje vyššiu hlučnosť, ale naopak maximalizuje prúdenie v axiálnom smere.

Medzery medzi lopatkami sú priemerné a v kombinácii s mäkším a materiálom (PBT) lopatiek s priemernou hrúbkou je možné očakávať statický tlak niekde okolo priemernosti.

Na rámčeku sú z obidvoch strán gumené podložky na tlmení vibrácií. Ich tvrdosť by sa dala označiť za strednú (odhadom okolo 50 Shore). Mäkšie by lepšie tlmili vibrácie v tomto smere najkritickejšom pásme okolo 1250 ot./min. Pri vyšších alebo nižších otáčkach sú však vibrácie natoľko nízke, že vplyv podložiek nemá zmysel vôbec rozoberať a eventuálne by nemuseli byť žiadne.

Za pochvalu stojí veľmi dobrá podpora nespevnených nylonových filtrov, o ktoré sa rotor mnohých ventilátorov obtiera. Toto však nie je ten prípad a i napriek vystúpenému logu TUF je odstup od sita stále dostatočný. Zdôrazňujeme to pre to, že pre polovicu doteraz otestovaných ventilátorov s ARGB to neplatí a medzi také patria aj drahšie modely, ako sú BeQuiet! Light Wings, DeepCool FC120 či Gigabyte Aorus 120 ARGB.

   

Pozoruhodné je, že zatiaľ čo predná strana rotora má jemne zdrsnenú, pieskovanú povrchovú úpravu, tak zadok je perfektne hladký, so zrkadlovým efektom. Obvykle máva povrch ventilátorov z obidvoch strán rovnakú štruktúru, tu je to ale inak. Nejaké funkčné zlepšenie však za tým nehľadajte.

Za jednu z predností sa TF120 sa dajú považovať aj kvapalinové ložiská, ktoré sa okrem nízkej hlučnosti vyznačujú aj veľmi vysokou životnosťou. Asus v kontexte s nimi píše o „pokročilej“ konštrukcii, ktorej prisudzuje extrémnu hodnotu (250 000 hodín) strednej doby medzi poruchami. Do detailov však technické materiály nezachádzajú, takže to berieme s rezervou každopádne všetky kvapalinové ložiska majú aj pre minimálne trenie vydržať v kondícii naozaj dlho.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E

Asus s hernou značkou ROG poznáme predovšetkým ako výrobcu herných komponentov, notebookov či príslušenstva. Z našich testov ale poznáte aj smerovače tohto výrobcu, ktoré často prinášajú nové technológie, štandardy, ale aj netradičný dizajn. Výnimkou nie je ani Rapture GT-AXE16000, ktorý predstavuje vrchol ponuky. Herný router s novou WiFi 6E sme podrobili našim testom, čo tentokrát trvalo takmer pol roka. Celý článok „Asus ROG Rapture GT-AXE16000: Router so 6 GHz WiFi 6E“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádny test.
  Vcelku Ok ventilátor hlavne okolo nižších otáčok, aj sa dá pekne zregulovať.
  Jediný problém by som videl v tom keby niekto dal 3 do reťaze na jeden konektor do lacnej dosky a nechal to na plno pustené ale to je asi fakt extrémny prípad.

  1. Tri tieto ventilátory na jeden konektor budú ešte v poriadku. Bežne aj tie „obyčajné“ (konektory) sú stavané na 1 A, čiže do 12 W. Pri troch ventilátoroch TF120 na max. rýchlosť je tak stále rezerva. Na hrane by to bolo až so štvrtým.

 2. Zaujímavý ventilátor, na filtri dokonca lepší ako Fluctus, bohužiaľ na hexa mriežke už dosť stráca. Čiže dobrý akurát ako intake vpredu na niektorých skrinkách, spodný intake či vrchný/zadný outtake sú prakticky na všetkých skrinkách nejaké mriežky, a keď náhodou nie tak nejaká iná hustá prekážka takže automaticky pozerám rovno výkon na hexamriežke. Či robím zle?

  Teším sa na ten Arctic 🙂

  1. Jasné, mriežky a pevné filtre pre ich užší profil často zhoršujú vlastnosti ventilátora viac ako radiátor. Pri ňom ľudia často mylne uvažujú v tej súvislosti, že je predsa hrubý a čím hrubšia prekážka, tým „horšie sa pretláča“, čo je trochu somarina. Hrúbka pre rozdiel tlakov pred a za prekážkou nemusí byť určujúca. Naopak keď je prekážka príliš tenká, pevná a má ostré hrany (t.j. typická konštrukcia mriežky v skrinke :)), tým viac mikroturbulencií na nej vzniká a tým, hlučnejšia je prevádzka pri rovnakom úbytku prietoku.

   Do detailov to ale teraz rozoberať nechcem, neefektívne… to, čo sme avizovali začiatkom roka (že rok 2023 bude rok ventilátorov) stále platí, hoci ten rozbeh je pomalší. Restov, čo sa týka testov procesorov sme sa už ale zbavili, ešte dokončiť grafiky a môže prísť tornádo. Parostroj na vizualizáciu niektorých javov sa už nevie dočkať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *