Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Hodnotenie

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža.

Hodnotenie

Ventilátor TF120 v testoch príjemne prekvapil. Hoci Asusu naparí etablovaných výrobcov chladiacich komponentov, tak tým je teraz (s TF120) veľmi silný konkurent.

V nereštriktívnom prostredí ventilátor TUF podáva nadštandardné výsledky nielen v porovnaní s osvetlenými ventilátormi, ale celkovo. Pri veľmi nízkych otáčkach špičkové. Na mimoriadne nízku hlučnosť je možné tento ventilátor spomaliť aj pre tichý chod motorčeka a ložísk, aj keď nejaký zvuk v ich pásme (1–2,5 kHz) je. Do tichých počítačov, v ktorých je podmienkou osvetlenie, každopádne veľa vhodnejších alternatív nenájdete. Obzvlášť, keď je požadovaná kombinácia s nylonovými filtrami, pre ktorú má TF120 nadštandardnú podporu (tzn., že sú kompatibilné aj varianty s nespevnenou sieťkou), čo s mnohých konkurenčných modelov netýka.

S prekážkami efektivita tohto ventilátora pre iba priemerný statický tlak klesá, ale stále je nadštandardná v pomere k cene vynikajúca. Výsledky na šesťuholníkovej mriežke sú už priemerné a výrazne slabšie ako napríklad u Arctic BioniX P120 A-RGB, ale výhoda TUF je v tom, že sa nikdy nedostáva do rezonančných frekvencií a zvuk je tak podstatne príjemnejší. Okolo 1250 ot./min sme síce zaznamenali zvýšené vibrácie, tie sa ale na rozdiel od ventilátora Arctic, ale aspoň nehlásia v zvukovom spektre. Síce prirodzene podnecujú vznik sekundárneho hluku (napríklad rozdrnčaním skrinky), ale samotné zvlnenie lopatiek pri týchto kritických otáčkach sa do zvuku nedostáva. Frekvencie zvuku sú vyrovnané, bez výrazných špičiek.

Chladiaci výkon pre radiátory je tiež slušný a platí, čím redší, tým lepšie. V tradičnej orientácii „tlač“ (na rebrá radiátora) však so stúpajúcim celkovým odporom prostredia najmä v strednom spektre otáčok efektivita TF120 klesá. To pre nižší v tejto polohe nižší statický tlak. Napriek tomu výberom TF120 na radiátor nikdy nič zásadné nepokazíte. Najmä, keď sa jedná o lacnejší systém a typicky náhradu ventilátorov na AIO vodníku.

O vibráciách čiastočne reč bola. Mimo jedno kritické pásmo (režim 45 dBA) sú vibrácie vždy pomerne nízke. Pri nižších otáčkach (pod 1150) sú vibrácie vždy zanedbateľné. Na maxime je to už „horšie“, ale stále nejde o nič strašné.

Pomer prietoku výkonu k spotrebe je priemerný, vzhľadom na nižšiu cenovú kategóriu možno trochu nadpriemerný. Teda, pokiaľ zohľadňujeme iba spotrebu motorčeka bez LED. S osvetlením sme namerali rekordných 5,1 W. To je, pre zaujímavosť, dvakrát vyššia spotreba, než má mimo záťaže procesor Intel Core i3-13100F. Isteže, je to dané naozaj vysokou svietivosťou, zatiaľ najvyššou v testoch. Vysoký je i jas na jednotku spotreby, takže i po tejto stránke je ventilátor efektívny. Dôležité je, že ARGB LED je možné i výrazne stlmiť, rozsah je široký podobne, ako je široký aj rýchlostný (275–2032 ot./min).

Tak snáď to, že TF120 dáme teraz ocenenie „Smart buy!“ nebudeme neskôr (s väčším počtom osvetlených ventilátorov v porovnaní) ľutovať. Nedostatkov má tento ventilátor minimum a prietok vzduchu vzhľadom k cene vždy veľmi vysoký. Sú efektívnejšie ventilátory ARGB, to je v mnohých scenároch napríklad aj DeepCool FC120, ktorý je však výrazne drahší. Naopak lacnejší Gelid Zodiac s ešte lepším pomerom cena/výkon má zase podstatne viac negatív (a obmedzení), ktoré sú výsledkom agresívnejšieho šetrenia (než u TUF Gaming TF120). Čo na to Arctic P12 A-RGB?




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Vcelku Ok ventilátor hlavne okolo nižších otáčok, aj sa dá pekne zregulovať.
    Jediný problém by som videl v tom keby niekto dal 3 do reťaze na jeden konektor do lacnej dosky a nechal to na plno pustené ale to je asi fakt extrémny prípad.

    1. Tri tieto ventilátory na jeden konektor budú ešte v poriadku. Bežne aj tie „obyčajné“ (konektory) sú stavané na 1 A, čiže do 12 W. Pri troch ventilátoroch TF120 na max. rýchlosť je tak stále rezerva. Na hrane by to bolo až so štvrtým.

  2. Zaujímavý ventilátor, na filtri dokonca lepší ako Fluctus, bohužiaľ na hexa mriežke už dosť stráca. Čiže dobrý akurát ako intake vpredu na niektorých skrinkách, spodný intake či vrchný/zadný outtake sú prakticky na všetkých skrinkách nejaké mriežky, a keď náhodou nie tak nejaká iná hustá prekážka takže automaticky pozerám rovno výkon na hexamriežke. Či robím zle?

    Teším sa na ten Arctic 🙂

    1. Jasné, mriežky a pevné filtre pre ich užší profil často zhoršujú vlastnosti ventilátora viac ako radiátor. Pri ňom ľudia často mylne uvažujú v tej súvislosti, že je predsa hrubý a čím hrubšia prekážka, tým „horšie sa pretláča“, čo je trochu somarina. Hrúbka pre rozdiel tlakov pred a za prekážkou nemusí byť určujúca. Naopak keď je prekážka príliš tenká, pevná a má ostré hrany (t.j. typická konštrukcia mriežky v skrinke :)), tým viac mikroturbulencií na nej vzniká a tým, hlučnejšia je prevádzka pri rovnakom úbytku prietoku.

      Do detailov to ale teraz rozoberať nechcem, neefektívne… to, čo sme avizovali začiatkom roka (že rok 2023 bude rok ventilátorov) stále platí, hoci ten rozbeh je pomalší. Restov, čo sa týka testov procesorov sme sa už ale zbavili, ešte dokončiť grafiky a môže prísť tornádo. Parostroj na vizualizáciu niektorých javov sa už nevie dočkať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *