Asus ROG Strix XF120: Špičkový ventilátor, ale iba v niečom

Detaily Asus ROG Strix XF120

Prvý a stále jediný ventilátor Asus, ktorý je v samostatnom predaji, môže byť dobrá voľba. Takisto sa ale môžete na ňom popáliť. Záleží na tom, na čo ho chcete použiť. Pri vhodnej aplikácii podáva atraktívne výsledky a dojem z veľmi slušného ventilátora kazia najmä nezmyselné konštrukčné detaily či prikrášľovanie špecifikácií. Každopádne je vidieť, že oproti predsa len obyčajnejším ventilátorom z minulého testu je Strix XF120 trochu iná trieda.

Ventilátor XF120 spadá kategoricky pod ROG (rad Strix), čiže by sa malo jednať o slušnejší produkt, ktorý by mal vynikať vysokým kvalitatívnym štandardnom. Cenový strop ale tento ventilátor neprebúrava a kúpiť sa dá za nejakých 23 eur, teda za menej, než zaplatíte za top modely od konkurenčných výrobcov. Asus sa však tvári, že aj napriek nižšej cene má v rukáve celkovo lepší ventilátor. Tvrdí, že XF120 je optimalizovaný na všetky typy použitia (ako systémový ventilátor či ventilátor na radiátory) s tým, že dokonca dosahuje statický tlak až vo výške 3,07 mm H2O, čo sa u 120 mm ventilátorov s rýchlosťou pod 2000 otáčok len tak nevidí.

Kľúčová vec sú pre XF120 aj bezkontaktné magnetické ložiská, vďaka ktorým má byť jednak nižšia hlučnosť, jednak má ventilátor vydržať mimoriadne dlho. Sťrednú dobu medzi poruchami (MTBF) Asus uvádza až na 45 rokov. Škoda, že táto dlhovekosť nie je krytá doživotnú zárukou, tá je „iba“ päťročná.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Rotor pozostáva zo siedmych väčších lopatiek so zaoblenými rohmi. Kruhový stred rotora má pomerne malý priemer (39 mm), čo znamená, že na lopatky pripadá celkom veľká plocha/prierez. Lopatky sú pomerne mohutné, a to vo všetkých osiach, čiže sú i pomerne široké. Okrem zaoblených rohov spredu toho veľa neobjavíte.

Po osadení nylonového prachové filtra však zistíte, že rotor je pomerne vysoký a rámček ho prevyšuje iba o chlp. Tým pádom k šúchaniu o sito nylonového filtra (plastový sa použiť ešte dá, keďže ten si drží tvar a neprepadáva sa) a teda sa dá označiť za nekompatibilný. Ako systémový ventilátor do poriadneho počítača, v ktorom sa s jemným filtrom počíta, sa ale XF120 nehodí aj z iného dôvodu, ku ktorému sa postupne prepracujeme.

   

Na zadnej strane sa ukazujú drážky – v rozšírenej časti na koncoch je v každej lopatke. Tieto drážky majú usmerňovať prúdenie vzduchu a tým zvyšovať efektivitu.

Trochu zarážajúca je povrchová úprava niektorých lopatiek. Spredu majú všetky lopatky jemne pieskovanú povrchovú úpravu, zozadu už len štyri. Zvyšné štyri majú stopy po leštení a pôsobí to nedokončeným, odfláknutým dojmom podobne ako kedysi príliš dlhé skrutky na Radeonoch RX 5700. V tomto prípade to však na funkčnosť nebude mať vplyv, rotor je vyvážený dobre, ale dobrý dojem to teda nezanecháva. Zámer to rozhodne nebola týka sa to všetkých maloobchodných vzoriek.

V rohoch má ventilátor gumené podložky na redukciu vibrácii a na montáž do skrinky môžete použiť aj gumené tŕne. Tie si otestujeme neskôr vo veľkom porovnávajúcom teste antivibračných uchytení. V príslušenstve je sú už potom iba samorezné skrutky a Y rozdvojka. Predlžovací kábel sa v balení nedodáva, ale chýbať vám najskôr nebude. Vlastný kábel ventilátora je poriadne dlhý, presahuje pol metra.

Nezabudlo sa ani na okrasné prvky, medzi ktoré patria vystúpené nápisy „ROG Strix“ po dvoch stranách ventilátora. Tie majú lesklý kovový povrch rovnako ako lemovanie puzdra motorčeka na rotore.

Ešte môžeme dodať, že hmotnosť ventilátora je priemerná (155 g). To by bolo z konštrukčných detailov všetko, viac ich rozpitvávať netreba, dôležité sú výsledky testov, ktoré nájdete v nasledujúcich kapitolách článku. Tie si dôkladne preštudujte a záverečnú kapitolu s našou interpretáciou a hodnotením si nechajte až na koniec.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak vybrat vhodný router v roce 2024

V dnešní zrychlené IT době je jedním z klíčových prvků mít doma a nebo v práci rychlý a zabezpečený internet. To vše je úzce propojené nejen s internetovým tarifem, ale také s výběrem správného routeru. Ten zapůjčený od poskytovatele internetových služeb nemusí být nejvýhodnější a nejspolehlivější. Mnoho uživatelů ještě používá WiFi 5 a nebo dokonce staré WiFi 4 routery. Celý článok „Jak vybrat vhodný router v roce 2024“ »

 •  
 •  
 •  

Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie

Na Computexu 2024 byly nejen odhaleny nové procesory AMD a Intelu, ale také novinka pro mobilní hraní, totiž nové vylepšené zařízení ROG Ally X od Asusu. Jde o plnohodnotné herní PC umožňující hrát všechny hry na Steamu a podobných platformách pod Windows v podstatě kdekoliv díky handheldovému formátu podobného Steam Decku nebo konzoli Nintendo Switch. Proti nim je ale ROG Ally X o dost výkonnější zařízení. Celý článok „Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie“ »

 •  
 •  
 •  

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádny test.
  Zaujímavé je správanie pri push/pull koeficiente. Všade je cca 1 iba pri 33 dBA je pokles o tretinu (pri 36 dBA je asi chyba v desatinnej čiarke lebo je 0,1).

  Mal som prvé fany čo sa bežne (na trhu bol pred nimi Sunon pre priemyselné použitie) dali kúpiť s magnetickým ložiskom, Corsair ML 140, dvojbalenie, prvé balenie zreklamované kvôli jasne počuteľnému cvakavénu zvuku. Druhé bolo na tom podstatne lepšie (boli reálne počuť iba v noci) ale stále horšie ako tie od Fractalu (nepočuteľné) čo boli pribalené k skrinke, nakoniec som ich vymenil za Fractal Ventury a plná spokojnosť s nimi.

  1. Díky za upozornenie! Opravené, jedno aj druhé. V jednom áno, bola chyba v desatinnej čiarke a v druhom sa mi tam nejako dokotúľala hodnota z Coldwing 12. Ešteže sú všetky výsledky archivované v papierovej podobe. 🙂

   Vy, sklaní, čo to poriadne študujete, prosím vždy hláste, keď si všimnete niečo, čo sa bude zdať, že nedáva zmysel. Pri prepisovaní toľkých dát by bol zázrak, keby som sa už nikdy nikde nesekol. Ale špeciálne teraz je to trochu aj tým, že sa celkom ponáhľam, aby ste mali na zajtra kompletné testy Core i5-12400.

 2. Hm, tento vetrák mi ušiel, je to pre mňa novinka. MagLev ložiská ja beriem čiastočne ako marketing /aj u Corsair ML/ a bol by som zvedavý ako je to reálne s tou životnosťou, lebo v princípe základ ložiska je asi klasická klzné, magnetické vystedenie len pomáha znižovať trenie osky. Teoreticky to môže fungovať, ale aj nie celkom. 🙂 Ako presne to v praxi je pri dlhodobej prevádzke si netipnem. Hlavne ak sa prevádzkuje na nízkych otáčkach, či to nemá vplyv aj na silu magnetického poľa /hlavne aj sa reguluje pomocou napätia/ a pod..

  Rotor mi tvarovo pripomína niečo medzi Corsiar ML a Fractal Venturi HP, a výsledky asi korešpondujú s tvarom, je to viac na tlak než na airflow.

  Inak čo sa týka nylonového filtra… nerozmýšľali ste upraviť jeho prevedenie? Bola by škoda ak by kvantum otestovaných fanov bolo nekompatibilných. V skrinkách v praxi väčšinou k treniu nedochádza kvôli odstupu filtra od rotora, väčšinou stačí aj hrúbka plechu konštrukcie skrine, aby filter nepricuclo k rotoru. Niečo na ten spôsob by sa asi dalo vymyslieť.

  Lebo podobné skúsenosti som mal aj s NB Multiframe keď som upravoval intake pozície a nahodil veľkoplošný Demciflex, liezlo to do vrtule cez kompletne očistené otvory. Nahradil som to samostatnými kruhovými filtrami, ktoré lepšie „držali rovinu“ a kolízia už nebola problém. Pointa je, že vo väčšine skriniek nylonový filter buď má nejakú plastovú výstuž, alebo je proste ďalej a v praxi teda k takému problému nedochádza. Ani by nedávalo zmysel aby výrobcovia fanov masovo púšťali von modely, ktoré sa nedajú montovať do skriniek. myslím, že by ste to mali zvážiť, aj vzhľadom na to, že väčšina slušných bední dnes má práve nylovové filtre.

  PS: Asi tu budem nejaký čas otravný. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *