Asus ROG Strix XF120: Špičkový ventilátor, ale iba v niečom

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Prvý a stále jediný ventilátor Asus, ktorý je v samostatnom predaji, môže byť dobrá voľba. Takisto sa ale môžete na ňom popáliť. Záleží na tom, na čo ho chcete použiť. Pri vhodnej aplikácii podáva atraktívne výsledky a dojem z veľmi slušného ventilátora kazia najmä nezmyselné konštrukčné detaily či prikrášľovanie špecifikácií. Každopádne je vidieť, že oproti predsa len obyčajnejším ventilátorom z minulého testu je Strix XF120 trochu iná trieda.

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Súčasťou moderných ventilátorov je často aj osvetlenie. Nejedná sa už síce o „chladiaci“ parameter, ale pre niektorých používateľov je prítomnosť (A)RGB LED dôležitá. Preto v rámci testov meriame aj to, ako intenzívne toto osvetlenie je. Tieto testy ako jediné prebiehajú externe, mimo veterný tunel.

Svietivosť ventilátorov zaznamenávame v komore s reflexnými stenami. Takáto vnútorná úprava je dôležitá pre zvýšenie rozlíšenia na to, aby sme pri ventilátoroch s nižšou svietivosťou vôbec niečo namerali. Ale aj preto, aby sa namerané hodnoty nezlievali a bolo evidentné, ktorý ventilátor svieti sviac a ktorý menej.

Ventilátor v svetelnej komore na meranie intenzity (A)RGB LED

Intenzita osvetlenia je snímaná vo vodorovnej polohe ventilátora, nad ktorým je snímač luxmetra (UNI-T UT383S). Ten je nacentrovaný na komory s priezorom na snímanie intenzity osvetlenia.

Osvetlenie regulujeme cez IR ovládač a odtieň nastavujem na úroveň RGB 255, 255, 255 (biela). Jas zaznamenávame pri maximálnej a minimálnej intenzite. Podľa toho ľahko zistíte, či je svietivosť ventilátora dostatočne vysoká, ale naopak i to, či je pre vás spodná úroveň dostatočne nízka.

Popri intenzite jasu meriame aj spotrebu, ktorá jej prináleží. To znovu cez bočník, ktorý je medzi zdrojom Gophert CPS-3205 a ovládačom (A)RGB LED. Po tomto získavame údaj o spotrebe osvetlenia. V grafoch ju udávame samostatne, ale aj v súčte so spotrebou motorčeka ako celkový maximálny príkon ventilátora.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Zaujímavé je správanie pri push/pull koeficiente. Všade je cca 1 iba pri 33 dBA je pokles o tretinu (pri 36 dBA je asi chyba v desatinnej čiarke lebo je 0,1).

    Mal som prvé fany čo sa bežne (na trhu bol pred nimi Sunon pre priemyselné použitie) dali kúpiť s magnetickým ložiskom, Corsair ML 140, dvojbalenie, prvé balenie zreklamované kvôli jasne počuteľnému cvakavénu zvuku. Druhé bolo na tom podstatne lepšie (boli reálne počuť iba v noci) ale stále horšie ako tie od Fractalu (nepočuteľné) čo boli pribalené k skrinke, nakoniec som ich vymenil za Fractal Ventury a plná spokojnosť s nimi.

    1. Díky za upozornenie! Opravené, jedno aj druhé. V jednom áno, bola chyba v desatinnej čiarke a v druhom sa mi tam nejako dokotúľala hodnota z Coldwing 12. Ešteže sú všetky výsledky archivované v papierovej podobe. 🙂

      Vy, sklaní, čo to poriadne študujete, prosím vždy hláste, keď si všimnete niečo, čo sa bude zdať, že nedáva zmysel. Pri prepisovaní toľkých dát by bol zázrak, keby som sa už nikdy nikde nesekol. Ale špeciálne teraz je to trochu aj tým, že sa celkom ponáhľam, aby ste mali na zajtra kompletné testy Core i5-12400.

  2. Hm, tento vetrák mi ušiel, je to pre mňa novinka. MagLev ložiská ja beriem čiastočne ako marketing /aj u Corsair ML/ a bol by som zvedavý ako je to reálne s tou životnosťou, lebo v princípe základ ložiska je asi klasická klzné, magnetické vystedenie len pomáha znižovať trenie osky. Teoreticky to môže fungovať, ale aj nie celkom. 🙂 Ako presne to v praxi je pri dlhodobej prevádzke si netipnem. Hlavne ak sa prevádzkuje na nízkych otáčkach, či to nemá vplyv aj na silu magnetického poľa /hlavne aj sa reguluje pomocou napätia/ a pod..

    Rotor mi tvarovo pripomína niečo medzi Corsiar ML a Fractal Venturi HP, a výsledky asi korešpondujú s tvarom, je to viac na tlak než na airflow.

    Inak čo sa týka nylonového filtra… nerozmýšľali ste upraviť jeho prevedenie? Bola by škoda ak by kvantum otestovaných fanov bolo nekompatibilných. V skrinkách v praxi väčšinou k treniu nedochádza kvôli odstupu filtra od rotora, väčšinou stačí aj hrúbka plechu konštrukcie skrine, aby filter nepricuclo k rotoru. Niečo na ten spôsob by sa asi dalo vymyslieť.

    Lebo podobné skúsenosti som mal aj s NB Multiframe keď som upravoval intake pozície a nahodil veľkoplošný Demciflex, liezlo to do vrtule cez kompletne očistené otvory. Nahradil som to samostatnými kruhovými filtrami, ktoré lepšie „držali rovinu“ a kolízia už nebola problém. Pointa je, že vo väčšine skriniek nylonový filter buď má nejakú plastovú výstuž, alebo je proste ďalej a v praxi teda k takému problému nedochádza. Ani by nedávalo zmysel aby výrobcovia fanov masovo púšťali von modely, ktoré sa nedajú montovať do skriniek. myslím, že by ste to mali zvážiť, aj vzhľadom na to, že väčšina slušných bední dnes má práve nylovové filtre.

    PS: Asi tu budem nejaký čas otravný. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *