Asus ROG Strix XF120: Špičkový ventilátor, ale iba v niečom

Merania statického tlaku...

Prvý a stále jediný ventilátor Asus, ktorý je v samostatnom predaji, môže byť dobrá voľba. Takisto sa ale môžete na ňom popáliť. Záleží na tom, na čo ho chcete použiť. Pri vhodnej aplikácii podáva atraktívne výsledky a dojem z veľmi slušného ventilátora kazia najmä nezmyselné konštrukčné detaily či prikrášľovanie špecifikácií. Každopádne je vidieť, že oproti predsa len obyčajnejším ventilátorom z minulého testu je Strix XF120 trochu iná trieda.

Merania statického tlaku…

Konečne nastal čas, aby sme sa po dráhe tunela trochu posunuli. Tesne za ventilátorom je umiestnená sonda na snímanie statického tlaku. Jej poloha je zvolená s ohľadom na maximálnu efektivitu meraní. Inými slovami sú snímače umiestnené v miestach najvyššieho tlaku (hoci ten je v nezúženej časti tunela prakticky všade rovnaký).

Na meranie statického tlaku v tuneli slúži Fieldpiece ASP2, ktorý je pripojený k manometru Fieldpiece SDMN5. Ten umožňuje merania aj v milimetroch vodného stĺpca, ale my meriame v milibaroch. To je pre tento merací prístroj základná jednotka s jemnejším rozlíšením. A až z nej namerané hodnoty prepočítavame do mm H2O, aby bolo možné jednoduché porovnanie s tým, čo uvádzajú výrobcovia.

Interná časť sondy na meranie statického tlaku vnútri tunela…

Zatiaľ čo sme pri meraniach hladiny hluku písali, že sa naše výsledky nedajú porovnávať s parametrami, tak v tomto prípade to už neplatí. Pokiaľ si výrobcovia ventilátorov parametre neprikrášľujú, tak by mali uvádzať približne také hodnoty tlaku, aké vychádzajú aj nám. Najvýraznejšie odchýlky môžu vznikať iba na úrovni rôznej presnosti meracích prístrojov, ale to sú zanedbateľné percentá.

… a externá časť vedúca k manometru

Čím väčší je rozdiel udávaných hodnôt výrobcom oproti našim, tým menej špecifikácie zodpovedajú realite. Ak sú udávané hodnoty výrazne vyššie, je to určite zámer, ktorý má ventilátory na trhu umelo zvýhodniť. Pokiaľ ale výrobca uvádza nižšiu hodnotu tlaku než my, ukazuje to skôr na inú vec. A síce na slabšiu tesnosť meracieho prostredia. Čím menej tesný tunel je, tým nižší tlak prirodzene nameriate. Toto je jedna z vecí, ktorú sme ladili mimoriadne dlho, ale nakoniec sme vytesnili všetky slabé miesta. Či už sa jedná o priechod pre samotnú sondu, príruby okolo anemometra, dokonca bolo potrebné v strede zatesniť aj samotný rámček anemometra, ktorý sa skladá z dvoch dielov. Bezchybne tesná musí byť nakoniec aj záklopka na konci tunela. Statický tlak sa totiž meria pri nulovom prietoku vzduchu.

Najvzdialenejší člen od ventilátora – uzáver na merania statického tlaku

Je tu ale jedna vec, ktorá často tlak ventilátorov trochu znižuje. A to sú vystúpené antivibračné podložky v rohoch či inak vystúpené rohy. Inými slovami, keď ventilátor na vstupe perfektne nesadne k montážnemu rámčeku a po obvode sú malé škáry, tak i to má vplyv na to, čo nameriate. Do tohto sme už ale nezasahovali, pretože sa už jedná o kvalitatívne vlastnosti ventilátora. Rovnako „odstávať“ a dosahovať o trochu slabšie vlastnosti, než na aké ma potenciál pri lepšom vyhotovení, bude aj po aplikácii u koncového používateľa.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Zaujímavé je správanie pri push/pull koeficiente. Všade je cca 1 iba pri 33 dBA je pokles o tretinu (pri 36 dBA je asi chyba v desatinnej čiarke lebo je 0,1).

    Mal som prvé fany čo sa bežne (na trhu bol pred nimi Sunon pre priemyselné použitie) dali kúpiť s magnetickým ložiskom, Corsair ML 140, dvojbalenie, prvé balenie zreklamované kvôli jasne počuteľnému cvakavénu zvuku. Druhé bolo na tom podstatne lepšie (boli reálne počuť iba v noci) ale stále horšie ako tie od Fractalu (nepočuteľné) čo boli pribalené k skrinke, nakoniec som ich vymenil za Fractal Ventury a plná spokojnosť s nimi.

    1. Díky za upozornenie! Opravené, jedno aj druhé. V jednom áno, bola chyba v desatinnej čiarke a v druhom sa mi tam nejako dokotúľala hodnota z Coldwing 12. Ešteže sú všetky výsledky archivované v papierovej podobe. 🙂

      Vy, sklaní, čo to poriadne študujete, prosím vždy hláste, keď si všimnete niečo, čo sa bude zdať, že nedáva zmysel. Pri prepisovaní toľkých dát by bol zázrak, keby som sa už nikdy nikde nesekol. Ale špeciálne teraz je to trochu aj tým, že sa celkom ponáhľam, aby ste mali na zajtra kompletné testy Core i5-12400.

  2. Hm, tento vetrák mi ušiel, je to pre mňa novinka. MagLev ložiská ja beriem čiastočne ako marketing /aj u Corsair ML/ a bol by som zvedavý ako je to reálne s tou životnosťou, lebo v princípe základ ložiska je asi klasická klzné, magnetické vystedenie len pomáha znižovať trenie osky. Teoreticky to môže fungovať, ale aj nie celkom. 🙂 Ako presne to v praxi je pri dlhodobej prevádzke si netipnem. Hlavne ak sa prevádzkuje na nízkych otáčkach, či to nemá vplyv aj na silu magnetického poľa /hlavne aj sa reguluje pomocou napätia/ a pod..

    Rotor mi tvarovo pripomína niečo medzi Corsiar ML a Fractal Venturi HP, a výsledky asi korešpondujú s tvarom, je to viac na tlak než na airflow.

    Inak čo sa týka nylonového filtra… nerozmýšľali ste upraviť jeho prevedenie? Bola by škoda ak by kvantum otestovaných fanov bolo nekompatibilných. V skrinkách v praxi väčšinou k treniu nedochádza kvôli odstupu filtra od rotora, väčšinou stačí aj hrúbka plechu konštrukcie skrine, aby filter nepricuclo k rotoru. Niečo na ten spôsob by sa asi dalo vymyslieť.

    Lebo podobné skúsenosti som mal aj s NB Multiframe keď som upravoval intake pozície a nahodil veľkoplošný Demciflex, liezlo to do vrtule cez kompletne očistené otvory. Nahradil som to samostatnými kruhovými filtrami, ktoré lepšie „držali rovinu“ a kolízia už nebola problém. Pointa je, že vo väčšine skriniek nylonový filter buď má nejakú plastovú výstuž, alebo je proste ďalej a v praxi teda k takému problému nedochádza. Ani by nedávalo zmysel aby výrobcovia fanov masovo púšťali von modely, ktoré sa nedajú montovať do skriniek. myslím, že by ste to mali zvážiť, aj vzhľadom na to, že väčšina slušných bední dnes má práve nylovové filtre.

    PS: Asi tu budem nejaký čas otravný. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *