B350/X370 desky Gigabyte a MSI mají podporu Ryzenu 4000/5000

Desky generace B350 a X370 konečně dostávají možnost upgradu na novější CPU nebo APU

Jedno z témat loňského roku (i když načnuté už v roce 2020) bylo, že AMD utnulo kompatibilitu procesorů architektury Zen 3 s první generací desek na socketu AM4, takže čipsety řady 300 mají smůlu. V závěru roku se ale tato situace nakonec vyvinula nečekaným směrem. Minulý měsíc dostala řada desek generace 300 nové BIOSy, umožňující oficiální upgrade na novější procesory – APU Ryzeny 4000G a někde i Ryzeny 5000.

Prvním znamením těchto změn bylo, když se na řadě desek s čipsety A320 objevila podpora pro Ryzeny 5000 (Vermeer) u Gigabyte, zatímco Asus ji nejdřív uvedl a pak na svých stránkách přestal inzerovat. Později přidal podporu na A320 desky také Biostar. Tyto BIOSy byly založené na nejnovějším kódu AGESA, takže se čekalo, zda se podobně dostane i na desky s čipsety X370 a B350, které asi budou většinu uživatelů zajímat více.

Nakonec se zdá, že se dostane i na ně, ale nebude to tak jednoduché, jejich status je od A320 zdá se odlišný – zatímco u A320 je zdá se podpora odsouhlasená přímo AMD coby výrobcem procesorů, u B350 a X370 asi výrobci desek pořád svolení nemají. Blokuje to patrně přímo AMD. Podle výsledků experimentování totiž všechny novější AGESA zabraňují nabootování počítače, pokud je v něm kombinace Ryzen 5000 a čipsetu B350 nebo X370. V posledních vydáních tento blok AMD odstranilo pro čipset A320, takže byla umožněna podpora nejnovějších CPU na těchto deskách (BIOSy mají novou AGESA). Ale pro B350 a X370 bylo blokování bohužel ponecháno.

Nové BIOSy pro B350 a X370 desky Gigabyte

Firma Gigabyte překvapivě teď koncem roku vydala nové BIOSy pro své desky s čipsetem B350 a X370, které jinak obvykle měly poslední aktualizaci v létě 2020. Nejdřív vyšla jen servisní aktualizace, která patrně opravovala chybu, kdy bylo příliš snadné aktualizovat UEFI (riziko vůči malwaru, který by chtěl infikovat přímo firmware) a také ve výchozím režimu zapínala Secure Boot a fTPM kvůli Windows 11.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI (Zdroj: Gigabyte)

Poté ovšem Gigabyte kolem Vánoc (děkujeme Ježíšku) vydala další vlnu aktualizací, které také aktualizovaly AGESA v deskách na ComboV2 1.2.0.5, čímž se tyto postarší desky dostaly na velmi čerstvou verzi. Díky tomu by na nich snad mohla fungovat i funkce Smart Access Memory (PCIe Resizable BAR) s procesory Ryzen 3000. Tato velmi nová AGESA má ale tu nevýhodu, že ačkoliv podporuje Ryzeny 5000 i APU 5000G „Cezanne“, obsahuje také ten zmíněný blok, takže se to týká jen jiných čipsetů. A zkušenosti uživatelů už i potvrdily, že opravdu není možné tyto procesory rozběhat. Uvidíme, zda se třeba neobjeví nějaké mody, které by to dokázaly (což ale asi není moc pravděpodobné), případně třeba AMD ještě svou politiku změní. Z hlediska Gigabyte evidentně ochota tyto aktualizace poskytnout byla.

Nový BIOS (F51d) přidávající podporu Ryzenů 4000G na desku Gigabyte AB350N-Gaming WIFI (Zdroj: Gigabyte)

Ryzeny 5000 tedy na B350 a X370 od Gigabyte oficiálně možné nejsou – jediná možnost je hodně riskantní crossflashing, kdy použijete BIOS pro desku B450/X470, ale ten musí mít starou AGESA (v2 1.1.0.0). Crossflash vás totiž nezachrání před oním blokováním, o kterém byla řeč, proto aktuální BIOSy nefungují. Crossflashing ale nedoručujeme, protože máte slušnou šanci, že deska přestane fungovat a bez externího programátoru jste nahraní (osobně teď na jeden zatím marně čekám z Číny, takže můžu potvrdit, že rizika opravdu jsou reálná…). Při použití BIOSů pro B450/X470 také nemusí fungovat všechny funkce desky, podle některých informací prý na Ryzenech 5000 musíte vypnout úsporné C-stavy (Global C-State Control), jinak systém není stabilní.

Konečně podpora alespoň 7nm APU Ryzenů 4000G

Tyto aktualizace ale přesto mají svůj přínos. Přidaly totiž alespoň oficiální podporu Ryzenů 4000G. Doteď desky B350 a X370 umožňovaly používat jen 12nm a 14nm APU, s těmito aktualizacemi ale desky oficiálně podporují 7nm APU s jádry Zen 2. Je to dost pozdě, protože na trhu už je jejich náhrada (Ryzen 5000G „Cezanne“ s jádry Zen 3), ale je dobře, že je pro tyto desky alespoň nějaká možnost upgradu. Již sice podporovaly Ryzeny 3000 s architekturou Zen 2, ale to nebylo nic platné těm uživatelům, kteří chtěli úspornější PC s integrovanou grafikou. Bohužel ale je sehnatelnost Ryzenů 4000G pořád dost špatná, ve většině obchodů je nenajdete a shánět čtyřjádrový model asi bude úkol pro eBay a podobné kanály.

Parametry 7nm Ryzenů 4000G/GE pro desktop

MSI: stará AGESA, ale podpora více CPU

Vedle Gigabyte teď nové BIOSy vydalo také MSI, kde na to ale šli jinak. MSI naopak použilo přes rok starou AGESA v2 1.1.0.0, což byla ta poslední verze, kde nebyl ještě přítomen onen blok, který schválně brání fungování Ryzenů 5000 na B350 a X370. Takovýto BIOS dostala například deska B350 Tomahawk a některé další, je možné, že počet bude postupně růst. Tyto BIOSy by nyní měly být v Beta fázi.

Ryzen 7 5800X běžící na desce MSI B350 Tomahawk (Zdroj: Reddit)

Tyto BIOSy přidávají podporu pro Ryzeny 4000G a Ryzeny 5000 „Vermeer“, tedy čipletové Zeny 3, ale ne pro APU Ryzeny 5000G „Cezanne“ s integrovanou grafikou. Ty tedy nejdou, ale modely „X“ bez iGPU podle uživatelů ano. Je to za cenu oné starší AGESA, takže je možné, že fungování bude o trošku horší a například nebudete mít přístup k Smart Access Memory/PCIe ReBAR. Pokud jste se ale těšili na upgrade, může to pro vás být přijatelný kompromis. Vedle těchto CPU ale máte na výběr také Ryzen 4000G, pokud chcete 7nm (nebo víc jak čtyřjádrový) procesor s integrovanou grafikou.

Od ASRocku neoficiálně vypuštěné BIOSy existují už rok

Stejným způsobem, tedy s touto AGESA, byly asi implementované BIOSy přidávající podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“ koncem roku 2020 na desky ASRock. Ty firma vydala polooficiálně, ale AMD jí zřejmě tento krok nepovolilo, protože tyto BIOSy nebyly běžně ke stažení na jejích stránkách. Je možné, že nyní po kroku MSI je bude ASRock moci nabízet více oficiálně.

Možná je nějaká naděje, že tyto přibývající iniciativy výrobců desek nakonec AMD přesvědčí, aby uvolnilo onen blok v kódu AGESA úplně a povolilo běh procesorů s architekturou Zen 3. Pak by se podpora mohla dostat na desky Gigabyte (a doufejme by fungovala i Zen 3 APU) a možná by se přidal také Asus. To by byl asi ideální konec po hodně neideálním průběhu tohoto příběhu.

Na naší straně je teď asi skutečnost, že po vydání Alder Lake se hodně posílila konkurenční pozice Intelu, takže AMD bude pod větším tlakem. Teoreticky by ho mohl ke změně politiky přimět příslib, že otevřením možnosti upgradovat pro majitele B350 a X370 desek prodá více nových procesorů nad rámec toho svých ostatních příležitostí, a získá tak větší tržní podíl.

Zdroje: Reddit (1, 2, 3, 4)

English translation and edit by Jozef Dudáš, original text by Jan Olšan, editor for Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nestabilní CPU Intel: Propad výkonu s novými BIOSy bude menší

Máme tu třetí článek o tom, jakou reakci Intel chystá coby náplast na problém nestabilních procesorů Core 13. a 14. generace, který vešel ve známost během letošní zimy a jara, a opět je tu změna. Těžko říct, zda se mění to, co Intel plánuje udělat, nebo jen kvůli oficiálnímu tichu prosakovaly ven nepřesné informace, ale nyní to vypadá, že chystaná opatření v podobě profilů s výchozími nastaveními budou stát méně výkonu, než jsme psali minule. Celý článok „Nestabilní CPU Intel: Propad výkonu s novými BIOSy bude menší“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilní Raptor Lake: Intel omezí boost na 188 W a 56 sekund?

Již jsme párkrát psali o problémech procesorů Intel Core 13. a 14. generace, kdy přestávají být stabilní ve hrách (často se to projevuje hláškou o nedostatečné paměti GPU, chyba je však v CPU). Problém je zdá se rozšířený a zatím není jasné, zda je jen při přetaktování, nebo dochází k degradaci křemíku, takže zpočátku funkční CPU postupně ztrácejí stabilitu. Vypadá to, že Intel tyto problémy bude řešit snížením výkonu těchto procesorů… Celý článok „Nestabilní Raptor Lake: Intel omezí boost na 188 W a 56 sekund?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. +Výrobcovia už dávno pridali podporu pre Zen, Zen+ a Zen2 pre dosky A520 a B550. Tam oficiálne tie procesory nemajú fungovať, len dlhú dobu nebolo do nich čo dať.
  Ako bolo spomenuté v článku, najväčší problém je nedostupnosť AMD procesorov. Ryzen 5300G by vyriešil problém mnohým (na webe, na youtube sú články, videá o ňom ako o najvýhodnejšom procesore, ktorý by bol hviezdou trhu, keby bol), ale nie je. 5600G je predražený, zajtra má byť predstavenie lacných Alder Lake.
  Vyzerá to tak, ak AMD rýchlo nedodá dostatok moderných cenovo výhodných procesorov, obrovské množstvo dosiek nezažije ani jeden upgrade procesoru. Pochybujem, že by niekto nahradzoval lacný Athlon, Ryzen 2200G za niekoľkonásobne drahší Ryzen 5600G. Keď v tej dobe si mohli zakúpiť len o niekoľko desiatok eur drahší 2400G, ak by im šlo o počet jadier.

  Pokiaľ sa potvrdia predbežné výsledky i3 a i5 Alder Lake, bude cenovo racionálnejšie (nie len pre výkon, môže to byť aj cenovo lacnejšie) kúpiť novú dosku s intel procesorom, ako upgradovať staré AMD „novým“, prekonaným AMD. Ak ide o výkon CPU. Pokiaľ ide o výkon integrovanej GPU, nemá význam meniť 2200/2400 za 5600. Prišlo ku zvýšeniu frekvencií, ale reálny nárast v hrách je mierny, nezodpovedá cenovému rozdielu.

  Kde vidím prínos podpory nových/starších procesorov, tak to pre bazárový nákup CPU za výrazne nižšie ceny. Možno o rok, možno o menej, sa budú ľudia zbavovať starých Zen3. Bude tu AM5, DDR5 RAM a množstvo „moderných“ používaných cpu do AM4 a aj ľudia s počítačmi s lacnými AM4 doskami so Zen až Zen2, ktorí si predĺžia ich životnosť kúpou lacného používaného Zen3. Potom majiteľia AM4 dosiek ocenia tento update Biosu z roku 2021.

 2. Chybka v článku, „Jedno z témat loňského roku (i když načnuté už v roce 2020) bylo, že AMD utnulo kompatibilitu procesorů architektury Zen 3 s první generací desek na socketu AM3“
  Tá ani nikdy nebola. Jedná sa o AM4 🙂

  1. Díky za upozornění. Původně jsem tam měl blbě napsanej rok, ten jsem opravil, ale tohle jsem teda neviděl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *