Máme takty a foto Ryzenů 6000: 5 GHz, 6nm, RDNA 2 iGPU a USB4

6nm APU Rembrandt pro herní notebooky, 45W verze

Na CES 2022 AMD odhalí novou generaci procesorů – Ryzeny 6000 pro notebooky, první APU s integrovanou grafikou architektury RDNA 2, podporou pamětí DDR5 a také první procesory této značky vyráběné na 6nm procesu. Před odhalením už teď unikly obrázky procesoru a také parametry nejvýkonnějších modelů, které se chystají. Ryzeny 6000 by mohly být zajímavé, přinesou například vyšší jednovláknový výkon. 6nm proces totiž zvedne takty.

Web WCCFtech přišel se specifikacemi tří modelů APU Rembrandt pro notebooky, které všechny patří do řady H, tedy procesorů se 45W TDP. APU Rembrandt navazuje na loňské Ryzeny 5000H „Cezanne“ v tom, že obsahuje osm jader Zen 3 s 16MB L3 cache. Čip je však vyráběný na 6nm procesu TSMC s EUV, což by mělo o něco zlepšit jeho vlastnosti.

Zatím víme o třech modelech, přičemž všechny mají osm jader. Lídrem mobilní nabídky AMD bude model Ryzen 9 6980HX. Ten bude mít maximální jednojádrový boost údajně rovných 5,0 GHz. Zatím nevíme, zda je to skutečný limit, či zda nemá toto CPU ještě navíc určité nedeklarované a nezaručené turbo, jako je tomu třeba u desktopových Ryzenů (například model 5950X má skutečný limit jednojádrového boostu 5,05 GHz, ačkoliv oficiálně má ve specifikacích jen 4,9 GHz). Základní frekvenci bohužel neznáme, ale mohla by asi být někde v rozsahu 3,3–3,5 GHz. Označení HX znamená, že výchozí TDP je 45 W, ale výrobci notebooků ho mohou zvýšit a zajistit tak lepší udržitelný výkon (ve specifikacích je proto „45W+“). U herních notebooků s tímto procesorem to asi bude obvykle využito.

Vedle tohoto osmijádra bude existovat ještě o trochu levnější model Ryzen 9 6900HX. Ten se bude lišit tím, že maximální jednovláknové turbo má uvedené jen 4,9 GHz. Zda bude nižší základní takt, není jasné. Mezi modely 5900HX a 5980HX byl stejný. TDP je opět „45W+“ s možností nastavit výš.

Třetí model Ryzen 7 68000H bude stále osmijádro, zde ale bude maximální boost už „jen“ 4,7 GHz. Zde už se asi spotřeba oficiálně odemykat nebude, protože již nejde o model řady HX a TDP je čistě 45W.

Není jasné, zda vyjdou později i nějaké šestijádrové modely, zatím ale žádný neunikl. AMD by mohlo levnější pásmo asi místo nového čipu Rembrandt pokrývat 7nm čipy Cezanne. Rembrandt by pak pokrýval jen nejvýkonnější část nabídky. Modely generace 5000 měly maximální boosty 4,4–4,8 GHz, takže navýšení o 200 –300 MHz by mohlo u Rembrandtů znamenat navýšení jednovláknového výkonu až o 4–7 %. Není to sice mnoho, ale o něco to zmírní skluz, který budou v jednovláknových zátěžích tyto procesory mít na mobilní procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake).

Nové uncore a GPU, PCIe 4.0

Další informace o těchto APU přinesl leaker ExecutableFix. Zatímco jádra CPU zůstala, procesor má nové uncore s dvoukanálovým (respektive by se asi dalo říct čtyřkanálovým, celková šířka je 128 bitů) řadičem pamětí, který podporuje DDR5 a LPDDR5. Spolu s tím už také procesor podporuje PCI Express 4.0, v noteboocích bude poskytovat rozhraní PCIe 4.0 ×8 pro samostatnou grafiku a ×4 pro NVMe SSD. APU Cezanne zatím měla stále jen PCIe 3.0.

Druhá velká novinka v konektivitě je vedle PCIe 4.0 podpora USB4, kterou by APU Rembrandt mělo podle schématu podporovat. Půjde zřejmě o první procesor/SoC od AMD, který bude USB4 poskytovat.

Schéma čipu AMD Rembrandt (Ryzen 6000) Zdroj: ExecutableFix

Slušný grafický výkon konečně s RDNA 2?

Poměrně velká událost by mohlo být integrované GPU. To poslední dvě generace mobilních Ryzenů dost zanedbávaly, používaly jen 512 shaderů staré architektury Vega. Ryzeny 6000 „Rembrandt“ mají poprvé integrovanou grafiku RDNA 2 (podpora ray tracingu však zatím není potvrzená), ale zároveň také konečně bylo přidáno na jednotkách: iGPU má 12 CU (6 Workgroup Processorů), což dává 768 shaderů.

Zatím není jasné, jaké budou frekvence GPU, ale kombinace architektury a šířky, navíc s bonusem lepší energetické efektivity 6nm procesu a případně vysoké propustnosti pamětí (LP)DDR5, by měly znamenat, že výkon integrovaného GPU ve hrách bude výrazně vyšší než u předchozích generací. AMD by zde asi mělo převzít zpět trůn nejvýkonnějšího integrovaného GPU od Intelu, nejspíš se značným náskokem.

Místo 15W modelů už jen 28W, podle Intelu?

Podle ExecutableFix se celkově chystá až 24 různých modelů, to ale není jen v řadě v řadě H, HX a HS (to jsou 35W varianty), nýbrž i v úspornější řadě U pro notebooky. Pro ty specifikace zatím nemáme. Ovšem jejich vzorky údajně jsou 28W. Procesory řady U měly dlouho jako nepsané pravidlo mírné TDP 15 W. Intel však v generacích Ice LakeTiger Lake začal preferovat 28W TDP, kvůli zvýšení výkonu (nebo proto, že jinak by kvůli energetické efektivitě byl výkon příliš nízký). AMD ho zdá se bude v tomto zvýšení TDP následovat. ExecutableFix uvádí, že AMD chystá jen samé 45W a 28W verze Ryzenů 6000 pro notebooky. 15W TDP bude asi možné také provozovat, ale v takovém případě asi půjde o 28W model procesoru, u nějž bude tzv. cTDP překonfigurováno.

Teoreticky by tu možná mohlo být ještě jedno vysvětlení, a sice že 28W modely nepatří do linie U, ale že jde naopak o modely řady HS. Ty doteď byly 35W, takže u nich by šlo naopak o snížení TDP, což by bylo vítané.

Podle uniklých materiálů by základem nabídky měla být trojice 45W modelů, které už teď unikly a vedle toho patrně odpovídající trojice 28W modelů „U“. jejich modelová jména nemáme, mohla by ale být třeba Ryzen 3 6300U, Ryzen 5 6600U a Ryzen 7 6800U. Je možné, že zde již bude v nabídce i šestijádro.

Modely APU Rembrandt v provedení FP7 (Zdroj: ExecutableFix)

Od obou těchto trojic pak bude existovat i verze Pro, čímž se dostáváme na 12 modelů. Navíc to ale vypadá, že každý z těchto modelů ještě bude mít dvě možná provedení, a to buď s pouzdrem FP7, nebo FP7r2. Ty spolu nejsou kompatibilní, ale samotný procesor by asi měl v obou variantách mít stejný křemík a parametry. Jedna z těchto verzí ale ale bude pro paměti DDR5 (FP7r2) a druhá pro LPDDR5 (FP7).

Modely APU Rembrandt v provedení FP7r2 (Zdroj: ExecutableFix)

Fotka procesoru

Už máme i fotku procesoru přímo na desce notebooku Alienware m17 R5. Na snímku, který zveřejnil web VideoCardz, je vpravo pouzdro FP7 nebo FP7r2 – jde o menší z obou pouzder. Údajně by na fotce měl být model Ryzen 9 6900HX, nicméně všechny modely by měly být tvořené stejným čipem. Web VideoCardz odhaduje, že jeho velikost je značná, možná lehce přes 200 mm čtverečních, takže by byl skoro stejně velký jako 12nm/14nm APU Raven Ridge a Picasso (210 mm²). Cezanne mělo 175 mm² a Renoir jen 156 mm².

AMD Ryzen 9 6980HX a Radeon RX 6850XT na desce notebooku Alienware m17 R5 (Zdroj: VideoCardz)

Vedle procesoru se nalevo, v pouzdru s kosočtverečně osazeným čipem, se nachází mobilní grafika AMD, Radeon RX 6700M s čipem Navi 22 a 10GB pamětí GDDR6. Nemá ale jít o nejvýkonnější konfiguraci v daném notebooku, Alienware bude údajně nabízet i Ryzen 9 6980HX, tedy top model Rembrandtu, a jako grafiku Radeon RX 6850M XT. To je také novinka, zřejmě jde o první z refreshovaných modelů herních mobilních grafik generace RX 6000. Nejspíš bude mít 2560 shaderů, 192bitovou sběrnici a 12GB paměť GDDR6.

Dell Alienware m17 R5 Ryzen Edition (Zdroj: VideoCardz)

Oficiální uvedení těchto procesorů, ale možná i nových Radeonů, by se mělo odehrát během nejbližších dní. AMD předvede svou prezentaci 4. 1. 2022 v 7 hodin západoamerického času, u nás by to mělo být v 16:00. Sledovat by ji mělo být možné například zde.

Zdroje: ExecutableFix, WCCFtech, VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $

Kromě grafických karet Nvidia GeForce RTX 3050, které se mají začít prodávat 27. ledna, tento měsíc přijdou na trh také další, a ještě levnější nové grafiky: Radeon RX 6500 XT od AMD, což bude ještě levnější karta s podporou ray tracingu pro dostupná herní PC. Tato grafika by dokonce mohla do jisté míry zůstat stranou zájmu kryptotěžařů, takže by mohla být o něco lépe sehnatelná něž vyšší modely. Celý článok „6nm Radeon RX 6500 XT jde na trh: raytracingové GPU jen za 199 $“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Ryzen 6000: 6nm Zen 3+ se superrychlým iGPU RDNA 2

Na lednových veletrzích CES vydávalo AMD v poslední době své nové notebookové procesory, a letos to nebude jinak. Byl odhalen Ryzen 6000, první 6nm APU od AMD, které zároveň přináší podporu rychlých pamětí DDR5 a LPDDR5. A hlavně zcela novou integrovanou grafiku s architekturou RDNA 2, která nastaví nový standard v herním výkonu. Ale tyto procesory mají také další významné novinky, které notebookům na bázi Ryzenů doteď chyběly. Celý článok „AMD uvádí Ryzen 6000: 6nm Zen 3+ se superrychlým iGPU RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

První 6nm GPU je tu. Radeon RX 6500 XT s Navi 24 má nový proces

AMD by už velmi brzo mělo odhalit nové grafické karty AMD Radeon RX 6500 XT a RX 6400. To by měly být zatím nejlevnější modely současné architektury RDNA 2 s podporou ray tracingu. Teď k nim konečně máme část specifikací, ale hlavně novou informaci, podle níž to budou zajímavější GPU, než jsme čekali. Tyto karty jsou totiž zdá se založené na 6nm čipu, jde o první modely, které AMD takto refreshuje. Už dokonce víme, kdy vyjdou. Celý článok „První 6nm GPU je tu. Radeon RX 6500 XT s Navi 24 má nový proces“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *