Asus ROG Strix XF120: Špičkový ventilátor, ale iba v niečom

Hodnotenie

Prvý a stále jediný ventilátor Asus, ktorý je v samostatnom predaji, môže byť dobrá voľba. Takisto sa ale môžete na ňom popáliť. Záleží na tom, na čo ho chcete použiť. Pri vhodnej aplikácii podáva atraktívne výsledky a dojem z veľmi slušného ventilátora kazia najmä nezmyselné konštrukčné detaily či prikrášľovanie špecifikácií. Každopádne je vidieť, že oproti predsa len obyčajnejším ventilátorom z minulého testu je Strix XF120 trochu iná trieda.

Hodnotenie

Začnime tým pozitívnym. Tichučké ložiská ventilátora Strix XF120 sú počas prevádzky balzam pre uši. Sú podobne ako pri ventilátoroch Noctua bezhlučné. Ruka v ruke s veľmi nízkym trením ide aj veľmi nízka spotreba, keďže sila, ktorú musí motorček prekonať, sa vyžaduje iba veľmi malá. Preto sú nízke aj rozbehové (od cca 285 ot./min)minimálne rýchlosti (do cca 135 ot./min). Jediný nedostatok je krátke počiatočné šušťanie, zhruba sekundu, dokým nedôjde k vystredeniu. Potom je už chod pekne tichý a nejaké drobné vibrácie sa na rámček dostávajú až pri vysokých otáčkach a zrejme i to iba vplyvom turbulencií.

Prietok je slušný, ale v tejto cenovej kategórii je v režimoch rovnakej hlučnosti priemerný až podpriemerný. Na mriežke ho pri veľmi nízkej hlučnosti predbieha už i o viac než polovicu lacnejší ventilátor Akasa X7. Pri vyšších rýchlostiach pri porovnateľnej hlučnosti má síce oproti doteraz otestovaným ventilátorom malý náskok, ale ani jeden z nich sa nedá považovať za priamu konkurenciu – porovnania s ňou sa ešte len dočkáte. My už vieme, ako XF120 stojí oproti rovnocenným ventilátorom (vrátane Noctua NF-A12x25) a s ohľadom na to je i toto slovné hodnotenie.

Na ochladzovanie skrinky tento ventilátor jeho konštruktéri skrátka poriadne nedoladili a takéto použitie stroskotáva už napríklad aj na takých banalitách, ako je kolízia rotora s prachovým filtrom. Tým ale rozhodne nechceme tvrdiť, že by XF120 bol zlý ventilátor. Svoje fungovanie si s prehľadom obháji na radiátoroch chladičov. A to navyše pri pôsobivom pomere cena/výkon.

Statický tlak má tento ventilátor nadštandardný, v tomto sa už lacnejším ventilátorom výrazne vzďaľuje naprieč celým spektrom otáčok. Sklamaním v tomto smere sú len zavádzajúce špecifikácie, ktoré realitu (2,29 mm H2O) prekračujú o 25 %. To je už veľký rozdiel, ktorý nespadá do uvádzanej tolerancie. Výšku maximálneho prietoku už však Asus špecifikuje celkom presne.

Medzi najlepšími ventilátormi (a na radiátoroch sa medzi ne v rámci 120-milimetrových radí aj XF120) je smerodajné, ktorý ventilátor je na posluch menej otravný. Zvuk Strix XF120 pri pomalších otáčkach charakterizujú nízke, čiže príjemejšie frekvencie. A to i s použitím na radiátore. K nejakému výraznejšiemu syčaniu dochádza až na plastovom prachovom filtri pri vyších rýchlostiach (nad 1000 ot./min), čomu sa nevyhýbajú ani iné ventilátory. S XF120 sa dvíhajú frekvencie v pásme 4,5–6 kHz.

Nebyť toho zavádzania so statickým tlakom, tak by sme možno prižmúrili oko a XF120 by si siahol aj na vyššie ocenenie, než je „Approved“. Je to síce viac-menej jednoúčelový ventilátor, ale pokiaľ presne viete, na čo ho kupujete (a bude sa používať s ohľadom na to, čo mu ide najlepšie), tak to zase až tak nevadí.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

 •  
 •  
 •  

Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov. Celý článok „Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Vďaka za parádny test.
  Zaujímavé je správanie pri push/pull koeficiente. Všade je cca 1 iba pri 33 dBA je pokles o tretinu (pri 36 dBA je asi chyba v desatinnej čiarke lebo je 0,1).

  Mal som prvé fany čo sa bežne (na trhu bol pred nimi Sunon pre priemyselné použitie) dali kúpiť s magnetickým ložiskom, Corsair ML 140, dvojbalenie, prvé balenie zreklamované kvôli jasne počuteľnému cvakavénu zvuku. Druhé bolo na tom podstatne lepšie (boli reálne počuť iba v noci) ale stále horšie ako tie od Fractalu (nepočuteľné) čo boli pribalené k skrinke, nakoniec som ich vymenil za Fractal Ventury a plná spokojnosť s nimi.

  1. Díky za upozornenie! Opravené, jedno aj druhé. V jednom áno, bola chyba v desatinnej čiarke a v druhom sa mi tam nejako dokotúľala hodnota z Coldwing 12. Ešteže sú všetky výsledky archivované v papierovej podobe. 🙂

   Vy, sklaní, čo to poriadne študujete, prosím vždy hláste, keď si všimnete niečo, čo sa bude zdať, že nedáva zmysel. Pri prepisovaní toľkých dát by bol zázrak, keby som sa už nikdy nikde nesekol. Ale špeciálne teraz je to trochu aj tým, že sa celkom ponáhľam, aby ste mali na zajtra kompletné testy Core i5-12400.

 2. Hm, tento vetrák mi ušiel, je to pre mňa novinka. MagLev ložiská ja beriem čiastočne ako marketing /aj u Corsair ML/ a bol by som zvedavý ako je to reálne s tou životnosťou, lebo v princípe základ ložiska je asi klasická klzné, magnetické vystedenie len pomáha znižovať trenie osky. Teoreticky to môže fungovať, ale aj nie celkom. 🙂 Ako presne to v praxi je pri dlhodobej prevádzke si netipnem. Hlavne ak sa prevádzkuje na nízkych otáčkach, či to nemá vplyv aj na silu magnetického poľa /hlavne aj sa reguluje pomocou napätia/ a pod..

  Rotor mi tvarovo pripomína niečo medzi Corsiar ML a Fractal Venturi HP, a výsledky asi korešpondujú s tvarom, je to viac na tlak než na airflow.

  Inak čo sa týka nylonového filtra… nerozmýšľali ste upraviť jeho prevedenie? Bola by škoda ak by kvantum otestovaných fanov bolo nekompatibilných. V skrinkách v praxi väčšinou k treniu nedochádza kvôli odstupu filtra od rotora, väčšinou stačí aj hrúbka plechu konštrukcie skrine, aby filter nepricuclo k rotoru. Niečo na ten spôsob by sa asi dalo vymyslieť.

  Lebo podobné skúsenosti som mal aj s NB Multiframe keď som upravoval intake pozície a nahodil veľkoplošný Demciflex, liezlo to do vrtule cez kompletne očistené otvory. Nahradil som to samostatnými kruhovými filtrami, ktoré lepšie „držali rovinu“ a kolízia už nebola problém. Pointa je, že vo väčšine skriniek nylonový filter buď má nejakú plastovú výstuž, alebo je proste ďalej a v praxi teda k takému problému nedochádza. Ani by nedávalo zmysel aby výrobcovia fanov masovo púšťali von modely, ktoré sa nedajú montovať do skriniek. myslím, že by ste to mali zvážiť, aj vzhľadom na to, že väčšina slušných bední dnes má práve nylovové filtre.

  PS: Asi tu budem nejaký čas otravný. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *