Asus ROG Strix XF120: Špičkový ventilátor, ale iba v niečom

Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter

Prvý a stále jediný ventilátor Asus, ktorý je v samostatnom predaji, môže byť dobrá voľba. Takisto sa ale môžete na ňom popáliť. Záleží na tom, na čo ho chcete použiť. Pri vhodnej aplikácii podáva atraktívne výsledky a dojem z veľmi slušného ventilátora kazia najmä nezmyselné konštrukčné detaily či prikrášľovanie špecifikácií. Každopádne je vidieť, že oproti predsa len obyčajnejším ventilátorom z minulého testu je Strix XF120 trochu iná trieda.

Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter








Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom

Asus TUF Gaming BE3600 prináša WiFi 7 za dostupnú cenu a nestráca ani súboji so staršími modelmi z vyšších tried. Router v našom teste prekvapil vysokým výkonom a ukázal, že aj zariadneie za priaznivú cenu môže ponúknuť špičkovú rýchlosť aj špičkovú stabilitu. Zdá sa, že tu máme tu nového favorita pre hráčov a náročných používateľov. Poďte sa naňho pozrieť. Celý článok „Asus TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom“ »

  •  
  •  
  •  

Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO

Nevýhodou extrémně výkonné GeForce RTX 5090 je vysoká spotřeba velkého čipu GB202. I když výrobce osadí na kartu špičkový vzduchový chladič, je nutné ještě zajistit dostatečně výkonné systémové chlazení, které ze skříně odvede teplo vydávané bezmála 600W kartou. Karty s vodním chlazením AiO mohou ale nabídnout ještě lepší provozní vlastnosti díky většímu chladiči s trojicí 120mm ventilátorů a ohřátý vzduch odvádět rovnou ven ze skříně. Celý článok „Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť

Menší formát, ale stále dobrá pripravenosť aj na najvýkonnejšie procesory. Základná doska ROG Strix B860-G Gaming WiFi má dostatočne robustnú napájaciu kaskádu aj pre Core Ultra 9 285K a jej výhoda je napríklad v menšej výške. To túto základnú dosku predurčuje na použitie v nižších a celkovo v priestorovo úspornejších skrinkách, ktorých je na trhu poskromne podobne ako slušnejších základných dosiek μATX. Celý článok „Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Zaujímavé je správanie pri push/pull koeficiente. Všade je cca 1 iba pri 33 dBA je pokles o tretinu (pri 36 dBA je asi chyba v desatinnej čiarke lebo je 0,1).

    Mal som prvé fany čo sa bežne (na trhu bol pred nimi Sunon pre priemyselné použitie) dali kúpiť s magnetickým ložiskom, Corsair ML 140, dvojbalenie, prvé balenie zreklamované kvôli jasne počuteľnému cvakavénu zvuku. Druhé bolo na tom podstatne lepšie (boli reálne počuť iba v noci) ale stále horšie ako tie od Fractalu (nepočuteľné) čo boli pribalené k skrinke, nakoniec som ich vymenil za Fractal Ventury a plná spokojnosť s nimi.

    1. Díky za upozornenie! Opravené, jedno aj druhé. V jednom áno, bola chyba v desatinnej čiarke a v druhom sa mi tam nejako dokotúľala hodnota z Coldwing 12. Ešteže sú všetky výsledky archivované v papierovej podobe. 🙂

      Vy, sklaní, čo to poriadne študujete, prosím vždy hláste, keď si všimnete niečo, čo sa bude zdať, že nedáva zmysel. Pri prepisovaní toľkých dát by bol zázrak, keby som sa už nikdy nikde nesekol. Ale špeciálne teraz je to trochu aj tým, že sa celkom ponáhľam, aby ste mali na zajtra kompletné testy Core i5-12400.

  2. Hm, tento vetrák mi ušiel, je to pre mňa novinka. MagLev ložiská ja beriem čiastočne ako marketing /aj u Corsair ML/ a bol by som zvedavý ako je to reálne s tou životnosťou, lebo v princípe základ ložiska je asi klasická klzné, magnetické vystedenie len pomáha znižovať trenie osky. Teoreticky to môže fungovať, ale aj nie celkom. 🙂 Ako presne to v praxi je pri dlhodobej prevádzke si netipnem. Hlavne ak sa prevádzkuje na nízkych otáčkach, či to nemá vplyv aj na silu magnetického poľa /hlavne aj sa reguluje pomocou napätia/ a pod..

    Rotor mi tvarovo pripomína niečo medzi Corsiar ML a Fractal Venturi HP, a výsledky asi korešpondujú s tvarom, je to viac na tlak než na airflow.

    Inak čo sa týka nylonového filtra… nerozmýšľali ste upraviť jeho prevedenie? Bola by škoda ak by kvantum otestovaných fanov bolo nekompatibilných. V skrinkách v praxi väčšinou k treniu nedochádza kvôli odstupu filtra od rotora, väčšinou stačí aj hrúbka plechu konštrukcie skrine, aby filter nepricuclo k rotoru. Niečo na ten spôsob by sa asi dalo vymyslieť.

    Lebo podobné skúsenosti som mal aj s NB Multiframe keď som upravoval intake pozície a nahodil veľkoplošný Demciflex, liezlo to do vrtule cez kompletne očistené otvory. Nahradil som to samostatnými kruhovými filtrami, ktoré lepšie „držali rovinu“ a kolízia už nebola problém. Pointa je, že vo väčšine skriniek nylonový filter buď má nejakú plastovú výstuž, alebo je proste ďalej a v praxi teda k takému problému nedochádza. Ani by nedávalo zmysel aby výrobcovia fanov masovo púšťali von modely, ktoré sa nedajú montovať do skriniek. myslím, že by ste to mali zvážiť, aj vzhľadom na to, že väčšina slušných bední dnes má práve nylovové filtre.

    PS: Asi tu budem nejaký čas otravný. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *