ARM procesory s GeForce. MediaTek chystá čipy s GPU od Nvidie

První SoC MediaTek s GPU licencovaným od Nvidie možná už za rok

Telefonům s operačním systémem Android dominuje Qualcomm, ale hodně se na něj tlačí MediaTek, který už dosáhl podobně významné tržní podíly, jen mu chybí takové pozice v nejvyšších třídách mobilů. Ale vypadá to, že MediaTek chystá krok, který by možná mohl situací zamíchat. Tchajwanský výrobce se totiž prý spojil s Nvidií, a v jeho čipech pro mobily by se tak mohlo objevit GPU s její architekturou.

Tuto zprávu přinesl tchajwanský web DigiTimes. Podle jeho zdrojů MediaTek bude integrovat GPU licencované od Nvidie (nebo nějak společně vyvinuté s její pomocí) do svých budoucích mobilních procesorů nejvyšší třídy, tedy těch určených do „vlajkových lodí“ a podobných highendových telefonů.

Mohlo by to vypadat podobně jako u obdobných ARM SoC Exynos od Samsungu, do nichž se pro změnu dostalo GPU s architekturou RDNA 2 od AMD (zatím takový vyšel jeden, Exynos 2200). Na rozdíl od této kombinace nebyla spolupráce mezi MediaTekem a Nvidií nikdy veřejně oznámena, ale už zřejmě běží delší dobu. Podle DigiTimes by totiž první výsledný čip s GPU od Nvidie mohl přijít na trh již někdy začátkem příštího roku (2024).

Pokud je to pravda, mohla by Nvidia v MediaTecích nahradit GPU licencované od ARMu už v příští generaci. Stejně jako v případě Samsungu si od toho MediaTek asi slibuje zlepšení grafického výkonu a také exkluzivitu, kdy jeho čipy budou moci nabídnout něco, co postrádají standardní mobilní GPU ARM Mali, přítomné například i v různých čínských SoC.

Je zajímavé, že podle některých informací ARM chce v budoucnu své klienty tlačit do toho, aby s jeho licenčními procesorovými jádry nesměli používat jiná GPU a další bloky než ty také licencované od něj. Vypadá to, že po Samsungu je teď na kolizním kurzu s těmito spády i MediaTek.


MediaTek Dimensity 9000. Ilustrace, ne reálná podoba (zdroj: MediaTek)

Nejen mobily, ale i notebooky

Takovéto čipy MediaTeku by mohly mít docela zajímavé možnosti využití i mimo mobilní telefony. GPU, jeho ovladače a ekosystém pro něj jsou totiž jedním z velkých problémů, kterým čelí pokusy postavit osobní počítač s procesorem ARM. Pokud by Nvidia dodala potřebné ovladače, pak by ARM procesor MediaTek s integrovanou GeForce (GoForce?) najednou mohl běžet se systémem Windows, včetně spouštění všech možných moderních her pro PC.

Podle DigiTimes je toto součástí plánu – prý obě firmy budou usilovat o to dostat se s těmito čipy do segmentu „Windows On ARM“, tedy notebooků s Windows na bázi ARM SoCů, které nyní existují jen na platformě čipů Qualcomm Snapdragon. MediaTek se sice také do notebooků dostává, ale jde jen o omezená zařízení platformy Chromebook (ta je postavená na bázi Linuxu). MediaTek by v nich ale měl mít značný podíl až okolo 20 % a vytváří mu to odrazový můstek pro penetraci do schopnějších notebooků, pokud by byly spojené s plnohodnotným operačním systémem a softwarovým ekosystémem.

Nabízí se i jedna další možnost, kterou také zpráva DigiTimes zmiňuje. MediaTek by v tomto partnerství s Nvidií možná mohl vyvinout i nový SoC pro konzole Nintendo. Handheld Switch nyní běží na čipu Tegra X1 přímo od Nvidie, jenž je ale už výkonem i technologicky hodně zastaralý. Původní revize z roku 2015 například měla chyby znemožňující použití malých jader, takže konzole používá vždy jen jádra Cortex-A57.

Nintendo Switch OLED (zdroj: Nintendo)

Zatímco Nvidia má nezpochybnitelné schopnosti ve vývoji GPU, lze čekat, že MediaTek by dokázal vyvinout lépe zbytek celého SoC včetně všech dalších součástí (s integrovaným GPU blokem dodaným Nvidií). Zejména asi bude kompetentnější, co se týká úspornosti a nízké spotřeby. Pokud by next-gen Nintendo Switch mělo SoC vyvinutý ne přímo Nvidií, ale společně MediaTekem a Nvidií, zřejmě by konzole ve výsledku měla lepší výdrž na baterii. A možná i výkon, protože by čip byl v určité obálce spotřeby efektivnější.

Nicméně nemusí jít o Switch (nebo ne pouze o Switch). Nvidia a MediaTek mohou mít v úmyslu prorazit i do dalších handheld konzolí, tedy do zařízení, která by konkurovala Steam Decku od Valve, přicházejícímu Asus ROG Ally či řadě dalších handheldů, které již na trhu jsou (například různá zařízení od GPD).

Zdroje: VideoCardz, DigiTimes

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

 •  
 •  
 •  

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

 •  
 •  
 •  

Amazon má 96jádrový ARM procesor Graviton4 a AI čip Trainium2

Minulý měsíc odhalil Microsoft první vlastní procesory vyvíjené pro potřeby svých datacenter a služby Azure. Také Amazon, který byl z těchto amerických hyperscalerů první, kdo se cestou vlastního hardwaru pustil, teď uvádí nové CPU pro své servery. A současně i vlastní akcelerátor umělé inteligence nazvaný Trainium2, jelikož jde už o druhou generaci jeho vlastního AI hardwaru. Amazon také prozradil, že už vyrobil přes dva miliony svých CPU. Celý článok „Amazon má 96jádrový ARM procesor Graviton4 a AI čip Trainium2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *