V duchu „malý objem, veľký airflow“ vyšla Lian Li O11 Air Mini

Lian Li O11 Air Mini

Po skrinke O11 Air firma Lian Li rozšírila ponuku aj o jej menšiu sestričku. Tá má rovnomenný názov, akurát s prívlastkom „Mini“, ktorý v praxi znamená mínus 17 litrov. O toľko je nová skrinka O11 Air Mini menšia, pritom možnosti inštalácie komponentov sú na veľmi podobnej úrovni. Hlavné ale je, že Lian Li sľubuje lepšie chladenie. To je trochu odvážne tvrdenie, ktoré podrýva stereotypné vnímanie chladenia počítačových skriniek.

Nová skrinka O11 Air Mini je z radu, v ktorom sa kladie dôraz na čo najlepšiu efektivitu chladenia. To okrem osadenia viacerých ventilátorov znamená v tomto prípade aj pomerne otvorenú konštrukciu. Plná je iba pravá strana skrinky, tvorená vždy temperovaným sklom.

Ostatné steny sú už výrazne perforované. Či už sa jedná o strop, predok alebo pravý bok. Významná plocha plášťa skrinky je tvorená sitom, ku ktorému Lian Li uvádza aj bližšie špecifikácie. Dierky majú priemer 1,5 mm a ich stredy sú od seba vzdialené 2 alebo 1,15 mm. Záleží na tom, v ktorej osi. Tak či onak je však „otvorená“ (t.j. perforovaná) časť tvorí výrazne percento povrchu.

Toto sito zároveň plní aj úlohu prachového filtra, aj keď teda priepustnosť bude pomerne vysoká. Na druhú stranu sa táto skrinka profiluje ako model efektívnym chladením. A hoci je z pohľadu primárnej funkcie (zachytávania prachových čiastočiek) takáto konštrukcia menej efektívna ako nylonové sitá, tak prietok ventilátorov v porovnaní s jemnejšími filtrami zase až tak neškrtí. To si už čo nevidieť ukážeme aj v pripravovanom teste prachových filtrov.

   

Súčasťou skrinky O11 Air Mini sú tri ventilátory. Vpredu dva 140-milimetrové modely a vzadu jeden 120 mm. Vnútri tak bude panovať pretlak, čo je pri takýchto „deravých“ konštrukciách pomerne praktické, keďže systémové chladenie nebude fungovať ako vysávač.

Interiér skrinky  je vertikálne rozdelený na dve komory – väčšiu a menšiu. Vo väčšej je tradične základná doska so všetkými komponentmi, ktoré sa na ňu osádzajú, vrátane grafickej karty. Pri nej môžete zvoliť aj zvislú montáž, ale to až po dokúpení risera. Ten v príslušenstve nenájdete. V zvislom uložení môže byť grafická karta vďaka širokému profilu i štvorslotová a skrinka nijako neobmedzuje výber grafiky ani čo sa týka dĺžky. Dosahovať môže teoreticky aj 362 mm. Tento rozmer počíta už i s predinštalovanými ventilátormi. Ale ak za ne ešte doplníte radiátor vodného chladenia, tak jeho hrúbku už prirodzene treba zohľadniť. Ale ani potom sa nemusíte obzerať po menších grafických kartách.

Veľké sa do vnútra zmestia aj základné dosky. Dokonca i formátu E-ATX, aj keď oficiálne iba s 280 mm na šírku. Koniec koncov je „Mini“ v označení pomerne zavádzajúce. Je pravda, že v porovnaní so staršou O11 Air dáva takéto označenie zmysel, pretože je O11 Air Mini menšia, ale s rozmermi 384 × 280 × 400 mm má stále 43 litrov, ku ktorým sa označenie SFF príliš nehodí.

Oproti O11 Air je najväčší rozdiel v podpore radiátorov. Formát s 360 mm do variantu „Mini“ už nedostanete, ale zase sú tu štyri miesta, kde dostaňte aspoň 240 mm radiátor. To spredu, zvrchu, zboku i zospodu. Okrem dna skrinky všade zmestíte aj 280 mm modely, pričom hrúbka nebude limitujúca zvrchu (do 65 mm) ani zboku (59 mm), keď zoberiete do úvahy, že riešenia AIO mávajú hrúbku obvykle 52–53 mm.

O11 Air Mini podporuje montáž šiestich palcových úložísk. Všetky sa inštalujú za základnú dosku a môžete osadiť až šesť 2,5″, prípadne štyri 3,5 “ a k nim dve 2,5″. V Lian Li tak mysleli aj na majiteľov HDD. Na tejto strane má svoje miesto aj zdroj, ktorý sa inštaluje s ventilátorom orientovaným na výšku. Podporovaný formát je ATX s dĺžkou do 200 mm.

Odporúčaná maloobchodná cena je 110–120 eur, pričom drahšia o 10 eur má byť skrinka v bielom variante. Dôvod toho je zrejme ten, že sa bude vyrábať v menších sériách než čierna.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče

Je pozoruhodné sledovať, ako niektorí výrobcovia počítačových skriniek pracujú s priestorom. Lian Li Q58 nemá oveľa väčší objem, než je objem komponentov, ktoré sa zmestia do jej vnútra. A hoci je všetko tak nejako natlačené na sebe, treba uznať aj snahu o dosiahnutie čo najefektívnejšieho chladenia. Či takýmto návrhom fandíte alebo by ste sa zaobišli aj bez nich, necháme už na vás. Celý článok „Lian Li Q58 má pod 15 litrov, ale podporuje veľké grafiky aj chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

„Reťaziace sa“ ventilátory má Lian Li už aj s hliníkom – AL120

Lian Li síce nepatrí medzi tradičných výrobcov ventilátorov, ale veľmi šikovným spôsobom dal na známosť, že sa angažuje v tomto smere. To najmä praktickým systémom zapojenia ventilátorov do radu za sebou cez konektory v rámčeku. Oproti sérii SL, ktorej sa toto už takisto týkalo, nové AL120 konštrukčne trochu odlišujú. Pri nižšej hlučnosti by mali byť výkonnejšie a charakteristické sú takisto hliníkovým telom. Celý článok „„Reťaziace sa“ ventilátory má Lian Li už aj s hliníkom – AL120“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „Vnútri tak bude panovať podtlak“, možno sa mýlim ale asi tam bude pretlak ak mám privádzaný vzduch väčší ako odvádzaný

  1. Nemýlite sa. Napísal som hol presný opak toho, na čo som myslel. Díky za upozornenie! Opravené. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *