Phanteks PH-F120T30: Ventilátor, ktorý posunul hranice

... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)

Poráža, neporáža jasne Noctua NF-A12x25 PWM? Phanteks T30 nemá rád druhé miesta a v drvivej väčšine prípadov sa na ne ani nedostáva, pričom pri optimálnom nastavení konkurenčné ventilátory vo svojom plošnom formáte (120 mm) predbieha o poriadny kus. To bola ale na obhájenie nadštandardnej hrúbky, s ktorou sa spája predsa len horšia kompatibilita, tak trochu i povinnosť.

Nie je 33 dBA ako 33 dBA

Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Spektrograf s úrovňami hluku na jednotlivých frekvenciách zvuku

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.

Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.

K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.

Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Na presné meranie frekvenčných charakteristík zvuku je dôležité udržiavať stále akustické podmienky. Na ich vytvorenie používame súpravu akustických panelov.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm

Nadštandardne hrubých 120 mm ventilátorov je už niekoľko, teraz ale prichádza aj na o číslo väčší formát. A ujíma sa ho znovu značka, ktorej sa 30 mm profil podarilo najviac spopularizovať – Phanteks. Najnovšie D30-140 sa vyrábajú na dva konštrukčné spôsoby. Okrem variantu regular je aj reversed s rovnakými lopatkami, ale zapracovanými do rámčeka pre opačný smer prúdenia tak, aby to hlavne „vyzeralo“. Celý článok „Nové ventilátory Phanteks D30: Extra hrúbka už aj v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2

Phanteks sa vrátil k svojej skrinke Enthoo Pro 2 a v rámci vnútorného rozloženia v nej upravil zopár vecí, ktoré oslovia najmä serverovú klientelu. Kľúčová je podpora väčších základných dosiek s viac slotmi PCI Express, a to aj pri zachovaní rovnakého objemu skrinky. Pre predpoklad vysokej spotreby takejto zostavy sú intenzívnejšie aj možnosti chladenia a pre väčšiu spoľahlivosť je to zase možnosť inštalácie serverových zdrojov. Celý článok „Viac tepla, viac chladenia. Vyšiel serverový variant Enthoo Pro 2“ »

  •  
  •  
  •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. > Phanteks T30 používa unikátny rotor, ktorý je oproti hlavným konkurentom […] iný hlavne v tom, že má výrazne menej lopatiek, iba šesť.

    Tak, a končím s pivem, zřejmě už to na mně nechává následky. Lopatek totiž vidím 7.

        1. Doplnená, díky. Ďalšie textové chyby radšej e-mailom (ale snáď ich tam už veľa nebude). 🙂

          Na testy T30 sme sa pripravovali naozaj dlho a nakoniec ich znehodnocujú takéto kraviny, sakra. :/

  2. Ano, budu případné korektury posílat emailem. Jde o drobné chybky, které (jako vždy) precizně provedené testy neznehodnotí. 💯

  3. Ďakujem za extrémne precíznu recenziu T30tky, čakanie sa vyplatilo, viac menej sa potvrdili všetky moje doterajšie praktické pozorovania v súvislosti s týmto ventilátorom. Recenziu som zdieľal aj na firemnom FB 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *