Asus ZenBook 13 UX325E – Tiger s menším telom

Rendering a Geekbench

Intel pomerne rýchlo priniesol 11. generáciu procesorov, čo samozrejme znamená, že väčšina výrobcov notebookov aktualizovala svoje modely. Medzi ne patrí aj Asus, ktorý okrem nového Flip S, predstavil aj vynovený ZenBook 13 a 14. Minulú generáciu sme sa pozreli na 14, teraz si otestujeme menší 13-palcový model. Očakávania sú vysoké, nakoľko ZenBook 14 som považoval za jeden z najlepších ultrabookov roka.

Rendering, Geekbench

10. generácia Intel procesorov sa u nás objavila vo viacerých zariadeniach, no ako sme mali možnosť sledovať, rozdiely vo výkone Core i7-1065G7 naprieč zariadeniami boli pomerne veľké. Uvidíme, či sa situácia bude opakovať aj pri novej i7-1165G7, ktorá sa u nás ukazuje druhýkrát. Porovnávať budeme teda priamo s predchodcom, ale nezabudneme ani na zástupcu z portfólia modelov Ryzen.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. V single-core sa potvrdzuje vysoký výkon, aký sme videli už pri Flip S, no ZenBook 13 je na tom ešte lepšie. Flip S nadelila 12 % a oproti predchádzajúcej ZenBook 14 dokonca 21 %. Acer Swift 3 s Ryzenom a XPS s Ci7 zaostávajú ešte o pár jednotiek viac. V multicore testoch sme však v minulosti videli väčšie rozdiely, čo sa potvrdilo aj teraz. ZenBook 14 s 10. gen strácala 22 % na XPS, pritom majú rovnaký procesor. Na XPS nestačil ani nový Flip S s 11. generáciou, a to o 8 %. Nový ZenBook 13 už však XPS poráža a to o 6 %. Napriek tomu multi-core tabuľke jasne kraľuje Swift 3 s 8-jadrovým Ryzenom s náskokom ďalších 23 %.



Cinebench R20 ukazuje prakticky zhodné výsledky, teda vysoké skóre ZenBook 13 v single core a lepší výsledok v multi-core ako všetky ostatné Intel modely, no stratu na viacjadrový Swift.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, aby sme vyvodzovali nejaké závery.


Praktické testy Blender a POV-Ray boli pre ZenBook 14 aj Flip S zaťažkávajúcou skúškou, nakoľko práve v takýchto dlhých testoch dramaticky klesal výkon. Nová ZenBook 13 je na tom o čosi lepšie a POV-Ray spravila o 23 a 32 % rýchlejšie než Flips a 14. Stále je to však pomalšie ako XPS a Swift 3 aj tu ukazuje vysoký viacjadrový výkon. Veľmi podobná situácia je aj v Blenderi.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 tiež ukazujú náskok ZenBook 13 pred Flip S (19/1/3 %), starou 14 (14/16/21 %) a Swift 3 (18/35/33 %). V Multicore tiež vidíme rozdiely, hoci tentokrát trochu v inom pomere – Flip S (30/8/16 %), starou 14 (17/17/23 %) a Swift 3 (-24/9/7 %). Je zaujímavé, že v najstaršom Geekbench je Swift s Ryzenom najrýchlejší, no pri novších verziách už stráca na ZenBook 13.

Grafický test Compute ukazuje, že Flip S je rýchlejší o 10/16 %, zatiaľ čo ZenBook 14 minulej generácie zaostáva o -40/-44 a Swift 3 s Ryzenom o -16/-21 %. Uvidíme, či sa tieto výsledky potvrdia aj v ďalších grafických testoch.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

        1. Vskutku sofistikované řešení. Proč k čertu nemůže být sluchátkový i síťový konektor součástí jednoho „dongle“?! (řečnická)

      1. „integrovany LAN konektor“, to ze je tam pribalena USB sietovka vidim a nechcem…. tolko k mojim poziadavkam, doplnim mam ASUSPRO BU201 no a tak sa pozeram po nastupcovi … kombinacia LAN+SC+FP – u ASUS-u slovom nula – nic vidim to tak, ze vezmem latitude, este si musim prejst lenovo a uvidim….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *