Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Detaily

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru.

Detaily

Kontaktná plocha pasívu má 71 × 21,5 mm a výška je 6 mm. To je o milimeter viac, než má EKWB EK-M.2, o ktorom už viete, že je špičkový chladič. V tomto porovnaní má Akasa menej rebier, ale sú hrubšie. S backplate chladič nepočíta, žiadny sa nedodáva.

   

Systém inštalácie je najjednoduchší možný, cez samolepiaci thermalpad. Jeho hrúbka je iba 0,3 mm, čo môže (ale i nemusí) spôsobovať problémy na SSD s rozdielnou výškou radiča a pamätí. Na testovanom OCZ RD400 je radič nižší o približne dve desatiny milimetra, no takýto malý rozdiel ešte nespôsobuje žiadne ťažkosti. Keď pri montáži primerane zatlačíte nad miesto s medzierkou, PCB je dostatočne flexibilné na to, aby sa o ten chlp podvolilo a prispôsobilo.

Na fotografii môžete vidieť, že hoci sú pamäťové čipy vyššie, thermalpad sa dotýka i celej plochy radiča. Nedolieha až na puzdro vyrovnávajúcej pamäte LPDDR3 (všimnite si presvitajúceho svetla vo vrchnej časti pri konektore), ktorá je ešte o stupienok nižšie. Tá sa veľmi nezahrieva a netreba ju ochladzovať. Kritických teplôt dosahujú iba výkonné radiče.

   

SSD s chladičom Akasa môže za istých okolností kolidovať s grafickou kartou. Treba však dodať, že iba naozaj v ojedinelých situáciách. A to keď je konektor M.2 príliš ďaleko odsadený od základnej dosky a zároveň má grafika široký chladič. Toto všetko si treba pred kúpou pomerať. Sú samozrejme i možnosti, ako nainštalovať SSD nad grafiku alebo úplne mimo nej (ako je to napríklad na Crosshair VI Hero), no najpriaznivejšie podmienky majú SSD práve pod ventilátormi grafickej karty. Teda za predpokladu, že sa aspoň trochu otáčajú. V pasívnom režime platí opak.

Na doske Gigabyte X99-UD4 pasív presahuje sloty PCIe o 4 mm


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. no, polku chladiča zaberá jedno rebro, ale za 4 eurá v pohode.

    kde zmizol článok z minulého týždňa o vplyve konfigurácie ventilátorov na chladenie cpu / gpu?

  2. Výborný článok.
    Dá sa použiť tento chladič a neprísť o záruku?
    Pri lepení treba dať dole nálepku na disku?
    Po nalepení chladiča AKASA M.2 SSD na disk Samsung 970 EVO 500 GB prídem o päťročnú záruku na disk?

    1. Chladič je samozrejme možné použiť aj cez nálepku. Aj keď, asi za cenu nejakého zanedbateľného zníženia jeho efektivity. Tie nálepky na SSD bývajú pomerne pevné a dajú sa šetrne odstrániť. Pri ich slušnejsej archivácii (napr. nalepením na lesklý papier) a opätovnom použití by v prípade potreby RMA nemuselo byť rozpoznateľné, že bola niekedy preč.

  3. Dobry den, mal by som dve otazky:
    1. z ssd 970 evo ide lahko dole ta nalepka?
    2. keby to nalepim na tu nalepku a budem niekedy davat dole chladic koli reklamacii, nestrhnem s chladicom aj nalepku?
    Dakujem

    1. Odstrániť nálepku z 970 Evo bude porod. Ľahko idú dole plastové nálepky, ktoré používajú napríklad SSD Patriotu. Alebo i tie papierové, pokiaľ nie sú ponarezávané. A práve 970 Evo je papier, v rohoch (teda na najkritickejších miestach) narezany a aby toho nebolo málo, ešte i to lepidlo je nejaké pevnejšie, než sa dáva bežne. Odlepiť tento štítok a potom ho v prípade potreby vrátiť späť tak, aby nebolo nič poznať, je porod. Aj kvôli väčšej ploche je to odstránenie (aj po správnom zahriatí lepidla) podstatne náročnejšie ako v prípade malej plomby na skrutke. Osobne si myslím, že to za to nestojí. V dohĽadnej dobe v rámci mini testu asi otestujeme chaldewnie s/bez nálepky a snáď sa potvrdí ten zanedbateľný rozdiel, ktorý predpokladám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *