Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Detaily

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru.

Detaily

Kontaktná plocha pasívu má 71 × 21,5 mm a výška je 6 mm. To je o milimeter viac, než má EKWB EK-M.2, o ktorom už viete, že je špičkový chladič. V tomto porovnaní má Akasa menej rebier, ale sú hrubšie. S backplate chladič nepočíta, žiadny sa nedodáva.

   

Systém inštalácie je najjednoduchší možný, cez samolepiaci thermalpad. Jeho hrúbka je iba 0,3 mm, čo môže (ale i nemusí) spôsobovať problémy na SSD s rozdielnou výškou radiča a pamätí. Na testovanom OCZ RD400 je radič nižší o približne dve desatiny milimetra, no takýto malý rozdiel ešte nespôsobuje žiadne ťažkosti. Keď pri montáži primerane zatlačíte nad miesto s medzierkou, PCB je dostatočne flexibilné na to, aby sa o ten chlp podvolilo a prispôsobilo.

Na fotografii môžete vidieť, že hoci sú pamäťové čipy vyššie, thermalpad sa dotýka i celej plochy radiča. Nedolieha až na puzdro vyrovnávajúcej pamäte LPDDR3 (všimnite si presvitajúceho svetla vo vrchnej časti pri konektore), ktorá je ešte o stupienok nižšie. Tá sa veľmi nezahrieva a netreba ju ochladzovať. Kritických teplôt dosahujú iba výkonné radiče.

   

SSD s chladičom Akasa môže za istých okolností kolidovať s grafickou kartou. Treba však dodať, že iba naozaj v ojedinelých situáciách. A to keď je konektor M.2 príliš ďaleko odsadený od základnej dosky a zároveň má grafika široký chladič. Toto všetko si treba pred kúpou pomerať. Sú samozrejme i možnosti, ako nainštalovať SSD nad grafiku alebo úplne mimo nej (ako je to napríklad na Crosshair VI Hero), no najpriaznivejšie podmienky majú SSD práve pod ventilátormi grafickej karty. Teda za predpokladu, že sa aspoň trochu otáčajú. V pasívnom režime platí opak.

Na doske Gigabyte X99-UD4 pasív presahuje sloty PCIe o 4 mm


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4

Jednodoskový počítač Raspberry Pi 4 oproti predošlým generáciam výrazne pridal na výkone a spolu s ním adekvátne stúpla spotreba i zahrievanie. Týmto témam sme sa v článkoch viackrát venovali. Nové možnosti chladenia a vôbec uskladnenia teraz prinášajú skrinky Akasy – Gem. Dostupné sú v dvoch variantoch, „obyčajná“ bez prívlastku a „Pro“. Charakterizuje ich pasívny dizajn a neortodoxný vzhľad. Celý článok „Akasa Gem (Pro) je nová atraktívna skrinka pre Raspberry Pi 4“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. no, polku chladiča zaberá jedno rebro, ale za 4 eurá v pohode.

  kde zmizol článok z minulého týždňa o vplyve konfigurácie ventilátorov na chladenie cpu / gpu?

 2. Výborný článok.
  Dá sa použiť tento chladič a neprísť o záruku?
  Pri lepení treba dať dole nálepku na disku?
  Po nalepení chladiča AKASA M.2 SSD na disk Samsung 970 EVO 500 GB prídem o päťročnú záruku na disk?

  1. Chladič je samozrejme možné použiť aj cez nálepku. Aj keď, asi za cenu nejakého zanedbateľného zníženia jeho efektivity. Tie nálepky na SSD bývajú pomerne pevné a dajú sa šetrne odstrániť. Pri ich slušnejsej archivácii (napr. nalepením na lesklý papier) a opätovnom použití by v prípade potreby RMA nemuselo byť rozpoznateľné, že bola niekedy preč.

 3. Dobry den, mal by som dve otazky:
  1. z ssd 970 evo ide lahko dole ta nalepka?
  2. keby to nalepim na tu nalepku a budem niekedy davat dole chladic koli reklamacii, nestrhnem s chladicom aj nalepku?
  Dakujem

  1. Odstrániť nálepku z 970 Evo bude porod. Ľahko idú dole plastové nálepky, ktoré používajú napríklad SSD Patriotu. Alebo i tie papierové, pokiaľ nie sú ponarezávané. A práve 970 Evo je papier, v rohoch (teda na najkritickejších miestach) narezany a aby toho nebolo málo, ešte i to lepidlo je nejaké pevnejšie, než sa dáva bežne. Odlepiť tento štítok a potom ho v prípade potreby vrátiť späť tak, aby nebolo nič poznať, je porod. Aj kvôli väčšej ploche je to odstránenie (aj po správnom zahriatí lepidla) podstatne náročnejšie ako v prípade malej plomby na skrutke. Osobne si myslím, že to za to nestojí. V dohĽadnej dobe v rámci mini testu asi otestujeme chaldewnie s/bez nálepky a snáď sa potvrdí ten zanedbateľný rozdiel, ktorý predpokladám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *