Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Ako testujeme

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. Niektoré výsledky sú celkom prekvapujúce. A nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé.

Bonusové testy chladičov sú pravidelnou nadstavbou štandardných recenzií. Okrem efektivity chladenia v okolí pätice obsahujú testovanie a porovnanie pasívov s použitím rovnakých ventilátorov a takisto pri pasívnej prevádzke bez aktívneho ochladzovania. Priestor tu dostanú aj rôzne iné nepravidelné merania, ktoré sa zdajú byť pre konkrétny chladič zaujímavé.

Ako testujeme

Počas testov pri 33 a 39 dBA meriame aj zahrievanie sa pasívu MOSFET-ov CPU. Snímač je vnorený do hradbovitého pasívu. Tieto testy začínajú vždy z rovnakej východiskovej teploty (35 °C) a hoci chladenie napájania má Gigabyte vyriešené ukážkovo a teploty vždy veľmi priaznivé, z nameraných rozdielov je stále dobre vidieť, ktorý z chladičov viac alebo menej dbá aj na ochladzovanie často kritických súčiastok.

Ventilátory sú vždy zarovnané tak, aby nad vrchným rebrom príliš neprečnievali, tam to nemá zmysel. Dôležitejšie je vírenie vzduchu v spodných partiách. Toto ešte meriame s ventilátormi, ktoré sa dodávajú spolu s chladičom.

V ďalšej várke testov pôvodné ventilátory nahradzujeme referenčnými. To preto, aby sme zistili, aké je výkonnostné porovnanie pasívov pri aktívnom ochladzovaní s rovnakými ventilátormi. Toto poznanie sa zíde vtedy, ak vám dodávaný ventilátor z nejakých dôvodov nevyhovuje a chcete ho vymeniť za iný. Obvykle preto, že je príliš rýchly či naopak pomalý (a nevýkonný), alebo z motorčeka či ložísk vydáva rušivé zvuky (píska, šuští, vrčí a pod.), alebo vám len skrátka píli uši jeho frekvenčná charakteristika.

Optimálnym adeptom na takéto testy sú „priemyselné“ ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Vďaka širokému rozsahu môžeme s nimi testovať tak pri veľmi vysokom prietoku, ako i pri veľmi nízkej hlučnosti. Pri 24 V (bez prekážky ~ 2000 ot./min) zvyšujeme ako v jedinom z režimov na maximum aj prietok systémových ventilátorov (4× ~ 1200 ot./min). Na porovnanie nevynechávame tieto testy ani pri štandardných 4× 550 ot./min. Po znížení napätia na 15 V sú už ventilátory pomerne tiché (~ 1290 ot./min) a pri 9 V sa otáčajú už iba pri ~ 765 ot./min, čo je výzva najmä pre veľké dvoj-vežové pasívy a väčších vodníkov. Referenčné ventilátory nahrádzame v počte zodpovedajúcom pôvodnému osadeniu. Obvykle teda jeden alebo dva. Zaznačené je to na lepšiu orientáciu vždy v grafe v popisku pri chladiči (1/2×). 

   

Nakoniec chladiče medzi sebou súperia bez ventilátora. Ochladzovaný procesor Core i7-5930K (TDP 140 W) je vtedy podvoltovaný (0,9 V) a spotrebu má oproti tej východiskovej nižšiu o 25 W. Tieto testy trvajú dlhšie než ostatné, a síce 900 sekúnd. Väčšina chladičov záťaž neustojí. Po dosiahnutí 95 ºC testy prerušujeme a vyhodnocujeme ako neúspešné (a od 90 ºC stupňov už ide takisto o kritické hodnoty sprevádzané throttlingom, minimálne na niektorom z jadier…). Na lepšiu predstavu sú preto zaujímavé aj teploty mimo záťaž, resp. po 15-minútovom chladnutí. Systémové chladenie je v tradičnej zostave a so zaužívaným prietokom.

Extra test: Konfigurácia s jedným ventilátorom. Teraz je to síce atypické použitie, v štandardných verziách sa všetci predchodcovia dodávali iba s jedným ventilátorom, dva sú sľubná novinka. Majú taký efekt ako na papieri?


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejako som z tohto nezmúdrel, možno preto, že Fera 3 pri vysokom prietoku vychádza veľmi dobre a kazí dojem všetkým ostatným. 🙂 Ale už mi je jasné prečo na Ninju 5 nasadili také nízkootáčkové ventilátory. Pod 1000 rpm proste vychádza najlepšie. tak či tak sa neviem zbaviť dojmu, že tomu pasívu čosi chýba. Teoreticky Ninji 5 mal tento test sedieť… hlboký pasív, dva 120 mm fany, čo je medzi chladičmi takého objemu dnes skôr výnimka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *