Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Ako testujeme

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. Niektoré výsledky sú celkom prekvapujúce. A nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé.

Bonusové testy chladičov sú pravidelnou nadstavbou štandardných recenzií. Okrem efektivity chladenia v okolí pätice obsahujú testovanie a porovnanie pasívov s použitím rovnakých ventilátorov a takisto pri pasívnej prevádzke bez aktívneho ochladzovania. Priestor tu dostanú aj rôzne iné nepravidelné merania, ktoré sa zdajú byť pre konkrétny chladič zaujímavé.

Ako testujeme

Počas testov pri 33 a 39 dBA meriame aj zahrievanie sa pasívu MOSFET-ov CPU. Snímač je vnorený do hradbovitého pasívu. Tieto testy začínajú vždy z rovnakej východiskovej teploty (35 °C) a hoci chladenie napájania má Gigabyte vyriešené ukážkovo a teploty vždy veľmi priaznivé, z nameraných rozdielov je stále dobre vidieť, ktorý z chladičov viac alebo menej dbá aj na ochladzovanie často kritických súčiastok.

Ventilátory sú vždy zarovnané tak, aby nad vrchným rebrom príliš neprečnievali, tam to nemá zmysel. Dôležitejšie je vírenie vzduchu v spodných partiách. Toto ešte meriame s ventilátormi, ktoré sa dodávajú spolu s chladičom.

V ďalšej várke testov pôvodné ventilátory nahradzujeme referenčnými. To preto, aby sme zistili, aké je výkonnostné porovnanie pasívov pri aktívnom ochladzovaní s rovnakými ventilátormi. Toto poznanie sa zíde vtedy, ak vám dodávaný ventilátor z nejakých dôvodov nevyhovuje a chcete ho vymeniť za iný. Obvykle preto, že je príliš rýchly či naopak pomalý (a nevýkonný), alebo z motorčeka či ložísk vydáva rušivé zvuky (píska, šuští, vrčí a pod.), alebo vám len skrátka píli uši jeho frekvenčná charakteristika.

Optimálnym adeptom na takéto testy sú „priemyselné“ ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Vďaka širokému rozsahu môžeme s nimi testovať tak pri veľmi vysokom prietoku, ako i pri veľmi nízkej hlučnosti. Pri 24 V (bez prekážky ~ 2000 ot./min) zvyšujeme ako v jedinom z režimov na maximum aj prietok systémových ventilátorov (4× ~ 1200 ot./min). Na porovnanie nevynechávame tieto testy ani pri štandardných 4× 550 ot./min. Po znížení napätia na 15 V sú už ventilátory pomerne tiché (~ 1290 ot./min) a pri 9 V sa otáčajú už iba pri ~ 765 ot./min, čo je výzva najmä pre veľké dvoj-vežové pasívy a väčších vodníkov. Referenčné ventilátory nahrádzame v počte zodpovedajúcom pôvodnému osadeniu. Obvykle teda jeden alebo dva. Zaznačené je to na lepšiu orientáciu vždy v grafe v popisku pri chladiči (1/2×). 

   

Nakoniec chladiče medzi sebou súperia bez ventilátora. Ochladzovaný procesor Core i7-5930K (TDP 140 W) je vtedy podvoltovaný (0,9 V) a spotrebu má oproti tej východiskovej nižšiu o 25 W. Tieto testy trvajú dlhšie než ostatné, a síce 900 sekúnd. Väčšina chladičov záťaž neustojí. Po dosiahnutí 95 ºC testy prerušujeme a vyhodnocujeme ako neúspešné (a od 90 ºC stupňov už ide takisto o kritické hodnoty sprevádzané throttlingom, minimálne na niektorom z jadier…). Na lepšiu predstavu sú preto zaujímavé aj teploty mimo záťaž, resp. po 15-minútovom chladnutí. Systémové chladenie je v tradičnej zostave a so zaužívaným prietokom.

Extra test: Konfigurácia s jedným ventilátorom. Teraz je to síce atypické použitie, v štandardných verziách sa všetci predchodcovia dodávali iba s jedným ventilátorom, dva sú sľubná novinka. Majú taký efekt ako na papieri?


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nejako som z tohto nezmúdrel, možno preto, že Fera 3 pri vysokom prietoku vychádza veľmi dobre a kazí dojem všetkým ostatným. 🙂 Ale už mi je jasné prečo na Ninju 5 nasadili také nízkootáčkové ventilátory. Pod 1000 rpm proste vychádza najlepšie. tak či tak sa neviem zbaviť dojmu, že tomu pasívu čosi chýba. Teoreticky Ninji 5 mal tento test sedieť… hlboký pasív, dva 120 mm fany, čo je medzi chladičmi takého objemu dnes skôr výnimka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *