Scythe Ninja 5: evolúcia revolučného predchodcu

Parametre a detaily

Štvrtý Ninja v čase uvedenia príjemne prekvapil (k čomu prispela hlavne neatraktívna trojka). Scythe vtedy totižto čiastočne nadviazal na popularitu prvého a druhého dizajnu, ale krátko na to si 4 kanibalizoval pilotným modelom Fuma. Ten mal pri rovnosti ceny navrch, avšak v aktuálnej druhej revízii už nie je tým, čím býval, a legendárna séria Ninja má nového pokračovateľa. Základ sa nezmenil, no chladič narástol a zosilnel.

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Predtým, než sa dostaneme k jadru veci, stojí za pozornosť precíznejšia ochrana komponentov v balení. Tá bola pri Scythe vždy podpriemerná, pasív je už ale v škatuli pred nárazmi pri preprave bezpečne vytlmený a vytesnený penou.

Transformácia pasívu zo štvorky na päťku je minimálna, doteraz v rámci série najmenšia. Hrubé črty zostali zachované a tvar rebier sa odlišuje iba kozmeticky, v rohoch – tie už nie sú tak výrazne vystúpené, čo výrobca docielil malým rozšírením strán rebier, ktoré sa tak k rohom viac doťahujú. Maximálne rozmery v obidvoch osiach zostali prakticky nezmenené. Hĺbka je väčšia iba o 5 mm, na čom má podiel možno i väčší presah upínacích spôn na ventilátory. Nech je to tak či onak, pasív nabral na hmotnosti 145 g pričom s výškou sa nehýbalo.

Medzi pôvodných 36 rebier (Ninja 4) sa vložilo ďalších päť (Ninja 5) s rovnakou hrúbkou (0,4 mm). Vzájomný rozstup sa samozrejme zúžil, z 2,6 na 2,2 mm. Konštrukcia je solídne masívna, teda až na vrchné okrasné rebro – to až tak pevne heatpipe neobopína.

Smer priechodu a rozloženie trubíc na odvod tepla sú identické ako u staršieho bračeka. Samotná základňa je v obidvoch smeroch vypuklá, v smere prechádzajúcich trubíc však podstatne viac ako v protismere, kde je symbolická konvexia sotva viditeľná, a aj to iba uprostred, medzi treťou a štvrtou trubicou.

   

Povrch základne má blízko k zrkadlovému a v jeho štruktúre sú jemnučké drážky po kruhovom obrábaní. Ich jemnosť je taká vysoká, že ich ani nenahmatáte. Pastám s vyššou viskozitou, ktorú má i tá z príslušenstva, to však stačí. Dodávaná termopasta v testoch obstála mimochodom výborne.

Výrazné zmeny nastali na pozícii ventilátora. Rovnaký zostal iba formát – 120 mm. V prvom rade sa v základe nedodáva jeden, ale dva ventilátory. Zámer je evidentný, zefektívniť ochladzovanie rebrovania v zadnej časti aj pri nízkych otáčkach. Celkovo je strop rýchlostí ventilátorov nastavený nízko (max. pri 12 V je 834 otáčok) a mimoriadne nízka je i spodná hranica, pri napätí 2,52 V je rotor stále aktívny, pri iba 60 ot./min. To už sa však ventilátor trochu trápi a z desiatich a menej centimetrov je počuť jemnučké vrčanie, ktoré takmer úplne zaniká až pri 3,45 V (~ 200 ot./min). Od tejto méty je jedinou zložkou zvuku aerodynamický hluk. Chod SU1225FD12L-CDP (ako výrobca ventilátor označuje) tak parazitné zvuky nesprevádzajú.

K zlepšeniu došlo i na pozícii ložísk – typické klzné (zo štvorky) sú nahradené fluidnými (FDB). Aj keď tie nedosahujú robustnosti, aká je pri high-endových ventilátoroch Scythe, Grand Flex. Ventilátory použité pri Ninja 5 majú hmotnosť 130 g (kus), takže majú skôr ľahšiu ako ťažšiu hmotnosť a priemernú hrúbku majú aj lopatky.

Lopatiek je celkom jedenásť, čiže o dve viac, než bývalo, pritom plocha jednej sa, zdá sa, nezmenila. Z povrchu však zmizlo vrúbkovanie na usmernenie prúdenia vzduchu a výrobca konštrukciu zjednodušil aj odstránením prepínača na manuálnu reguláciu napätia, ktorý sa dal pekne uplatniť na priškrtenie PWM. Naopak, čo oproti minulej generácii pribudlo, sú gumené podložky v rohoch.

   


V rámci montážneho príslušenstva dostanete i skrutkovač s dlhým hrotom, ktorý je na inštaláciu chladiča nevyhnutný. Montážny systém je inak tradičný – počnúc rozšírením backplatu o dlhé skrutky, ich zaistenie proti vypadnutiu, cez pripevnenie dvojice držiakov, ku ktorým na záver pripevníte priečnu sponu, ktorá je v tomto prípade už predinštalovaná na základni chladiča.

Vďaka svojej konštrukcii Ninja 5 ako jeden z mála chladičov (a pravdepodobne jediný s hmotnosťou nad kilogram) umožňuje montáž k pätici aj s osadenými ventilátormi. Priebeh montáže je v rámci možností jednoduchý a pohodlný. Ale treba počítať s tým, že ide o veľký chladič a inštalácia do skrinky, povedzme s uzavretým stropom, môže proces osadzovania trochu znepríjemniť.

S piatou Ninjou sa Scythe snažil zlepšiť i kompatibilitu s modulmi RAM, predsa len ide o mimoriadne široký chladič. Do najbližších dvoch slotov od procesora je síce možné osadiť dva moduly s výškou do 6 cm, to však za predpokladu, že nepoužijete ventilátory. S nimi je druhý slot obmedzený na 4 cm (do tejto výšky sa však drvivá väčšina pamätí zmestí, vrátane špičkových G.Skill Flare X). Možné je takisto prichytiť ventilátor vyššie, na zachovanie 6-centimetrovej kompatibility však narastie celková výška chladiča až na 175 mm, čo už bude v niektorých prípadoch spôsobovať kolíziu s bočnicou skrinky.

   

Konfliktu s grafickou kartou sa obávať nemusíte, nedochádza k nej ani na doskách s prvým slotom Express ×16 bližšie k procesoru. Výnimkou by mohli byť azda staršie dosky Mini-ITX. Od stredu socketu k eventuálnemu stretu spôn s PCB/backplate grafickej karty je to 69 mm.

Je však škoda, že Scythe zrušil exkluzívnu montáž ventilátorov zo všetkých štyroch strán, čím boli chladiče Ninja výnimočné. Zárezy na ventilátory sú po novom už iba na dvoch stranách. To nepoteší najmä majiteľov procesorov AMD, kde je obvykle pasív na chladičoch možné orientovať iba jedným smerom. Natočenie airflow k stropnému ventilátoru preto za normálnych okolností nie je možné.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu

V ponuke Arcticu dlhodobo chýbal vežovitý chladič s poriadnym chladiacim výkonom. Zmenil to až Freezer 50 TR. Ten však vyšiel najprv exkluzívne pre Threadrippery, čím zasiahol iba okrajovú časť používateľov. Teraz však uzrel svetlo sveta Freezer 50 (bez prívlastku TR) s upraveným návrhom, ktorý je už mimo iné kompatibilný aj s mainstreamovými platformami AMD AM4 či Intel LGA 1200. Celý článok „Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází. Celý článok „Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Iceberg Thermal je nový výrobca chladiacich komponentov

Zatiaľ čo mnohé firmy trápia nástrahy dnešnej doby a boja sa o prežitie, skúsený tím vývojárov púšťa do sveta novú značku, ktorá sa bude zaoberať počítačovým chladením. Pod hlavičkou Iceberg Thermal je už teraz k nahliadnutiu široké portfólio procesorových chladičov a ventilátorov pripravených na predaja. A dobré je, že návrhy Iceberg Thermal sa vždy vyznačujú istou dávkou invencie. Celý článok „Iceberg Thermal je nový výrobca chladiacich komponentov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Vďaka za recenziu, veľmi som bol zvedavý na výsledky, lebo na rôznych iných weboch tomu vychádzali dosť neuveriteľné čísla. Toto ma trochu schladilo :D. Na taký kus železa to IMO nie je žiadna sláva. Čakal som čísla bližšie k NH-D15 a ono to z toho pomyselného stredu uteká skôr k Fera 3. Čo keď si skúsime predstaviť fyzické porovnanie tých dvoch chladičov nie je práve kompliment. Celkom by ma zaujímal retest Ninja 4, aby bolo vidieť medzigeneračný progres a či vôbec nejaký je. Mám dojem, že ani nie, resp. skôr naopak.

  Inak v tabuľke 33 a 31 dBA sú zrejme prehodené údaje… 33 dBA/608 rpm, 31 dBA/692 rpm, asi to má byť naopak.

  1. Miňo, vďaka za upozornenie, chybka opravená.

   Ninja 4 by som takisto rád na re-test, aj keď kto vie, tá sa dnes už vyrába možno inak ako pred troma rokmi. Na upresnenie dodám, že režim 31 dBA z HWC zodpovedá približne 33 dBA na EHW – teraz meriame trochu z bližšia a z iného uhla). Pasív Ninja 5 vyzerá byť pri najoptimálnejšom nastavení ventilátorov minimálne tak dobrý (a skôr lepší) než 4. Počkaj na bonusové testy… 🙂

   1. Inak ešte k tej orientácii fanov na pasíve, že sa už nedajú osadiť na všetky 4 boky, predpokladám, že montážna sada pre AMD počíta s klasickou orientáciu fanov smerom na zadnú stenu skrine, inak by to bol pri tej hĺbke chladiča ozaj problém.

    1. Áno, Ninja umožňuje na AMD vertikálnu montáž pasívu, tj. s fúkajúcimi ventilátormi k zadnému outtake. Ale napríklad Fuma to má opačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *