Hodnotenie
Štvrtý Ninja v čase uvedenia príjemne prekvapil (k čomu prispela hlavne neatraktívna trojka). Scythe vtedy totižto čiastočne nadviazal na popularitu prvého a druhého dizajnu, ale krátko na to si 4 kanibalizoval pilotným modelom Fuma. Ten mal pri rovnosti ceny navrch, avšak v aktuálnej druhej revízii už nie je tým, čím býval, a legendárna séria Ninja má nového pokračovateľa. Základ sa nezmenil, no chladič narástol a zosilnel.
Hodnotenie
Kľúčové sú dve veci. Jednak tá, pri akých otáčkach chladič prevádzkujete a za akú cenu ho kúpite. Čím intenzívnejší prietok na rebrách nastavíte, tým viac klesá na atraktivite. Najlepší pomer chladiaci výkon/hlučnosť Ninja 5 dosahuje pri nízkych otáčkach – 600 a nižšie. Scythe dobre vie, prečo dodáva chladič s nízkoobrátkovými ventilátormi. A to podstatné je, že pri vhodných otáčkach si počína výrazne lepšie než SPC Fera 3 v2 a súčasne primerane cene stráca na Noctua NH-D15. Podstatné však je, za koľko chladič kúpite.
Rozptyl cien je pomerne výrazný a za cenu okolo 70 eur sa už Ninja 5 príliš neoplatí. V účinnosti ho zhltne tak Reeven Okeanos ako i Raijintek Nemesis, čo sú chladiče za podobné peniaze. Aj keď dôležitý je tiež fakt, že Scythe z tejto trojky chladičov najkvalitnejšie ventilátory, za čo si pripisuje kladné body. Každopádne, do 60 eur ide o atraktívnu voľbu pre používateľov bažiacich po tichom počítači. Výkonnejšia prevádzka, nad 650 otáčok, zhoršuje tak účinnosť ako i efektivitu chladenia, tzn. pomer výkonu k hmotnosti nijako nenadchne.
Za vynikajúci výkon pri nízkych otáčkach a kvalitnejšie ventilátory, než sú pri tejto cene bežné, si Ninja 5 odnáša redakčné ocenenie „Go for it!“. Týmto testy tohto chladiča nekončia, čoskoro ich rozšírime o bonusové merania s fokusom na škálovanie výkonu v širokom rozsahu prietoku referenčných ventilátorov a tešiť sa môžete napríklad i na výsledky z pasívneho režimu.
Scythe Ninja 5 |
+ vysoký chladiaci výkon |
+ ani po výraznejšom spomalení ventilátorov výkon významne neklesá |
+ pri nižšom prietoku špičkový pomer výkon/hlučnosť |
+ s optimálnym nastavením, pod 650 otáčok, výhodný pomer výkon/hlučnosť |
+ veľmi tichá regulácia PWM v záťaži aj mimo záťaž |
+ nadštandardná kvalita ventilátorov... veľmi nízke minimálne otáčky, fluidné ložiská, bez pazvukov |
+ pohodlná montáž k základnej doske |
+ široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4 |
+ solídne, masívne montážne príslušenstvo. Skutkovač súčasťou balenia |
+ nízka výška, tzn. nadštandardná kompatibilita so skrinkami |
+ 100% kompatibilita s drvivou vačšinou modulov RAM, tj. s pasívmi siahujúcimi do 4 cm |
- s vyššími než 4cm pamäťami od druhého slotu koliduje |
- pri rýchlosti ventilátorov nad 650 otáčok začína pomer výkon/hlučnosť strácať na výnimočnosti |
- slabší pomer chladiaci výkon/hmotnosť |
- nemá zárezy na uchytenie ventilátorov z každej strany, pritom sa dizajn pasívu na to ponúka |
- na procesoroch AMD možnosť natočenia pasívu iba jedným smerom (vertikálne) |
Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!
- Contents
- Parametre a detaily
- Metodika testovania
- Automatická regulácia
- Max. otáčky
- 45 a 42 dBA
- 39 a 36 dBA
- 33 a 31 dBA
- Hodnotenie
znovu skvělá recenze…opravdu děkuji
Vďaka za recenziu, veľmi som bol zvedavý na výsledky, lebo na rôznych iných weboch tomu vychádzali dosť neuveriteľné čísla. Toto ma trochu schladilo :D. Na taký kus železa to IMO nie je žiadna sláva. Čakal som čísla bližšie k NH-D15 a ono to z toho pomyselného stredu uteká skôr k Fera 3. Čo keď si skúsime predstaviť fyzické porovnanie tých dvoch chladičov nie je práve kompliment. Celkom by ma zaujímal retest Ninja 4, aby bolo vidieť medzigeneračný progres a či vôbec nejaký je. Mám dojem, že ani nie, resp. skôr naopak.
Inak v tabuľke 33 a 31 dBA sú zrejme prehodené údaje… 33 dBA/608 rpm, 31 dBA/692 rpm, asi to má byť naopak.
Miňo, vďaka za upozornenie, chybka opravená.
Ninja 4 by som takisto rád na re-test, aj keď kto vie, tá sa dnes už vyrába možno inak ako pred troma rokmi. Na upresnenie dodám, že režim 31 dBA z HWC zodpovedá približne 33 dBA na EHW – teraz meriame trochu z bližšia a z iného uhla). Pasív Ninja 5 vyzerá byť pri najoptimálnejšom nastavení ventilátorov minimálne tak dobrý (a skôr lepší) než 4. Počkaj na bonusové testy… 🙂
Ľubo, ako si chcel… prišiel som si „zanadávať“ :-)))
…ale inak ďakujem za recenziu.
Inak ešte k tej orientácii fanov na pasíve, že sa už nedajú osadiť na všetky 4 boky, predpokladám, že montážna sada pre AMD počíta s klasickou orientáciu fanov smerom na zadnú stenu skrine, inak by to bol pri tej hĺbke chladiča ozaj problém.
Áno, Ninja umožňuje na AMD vertikálnu montáž pasívu, tj. s fúkajúcimi ventilátormi k zadnému outtake. Ale napríklad Fuma to má opačne.