Scythe Ninja 5: evolúcia revolučného predchodcu

Hodnotenie

Štvrtý Ninja v čase uvedenia príjemne prekvapil (k čomu prispela hlavne neatraktívna trojka). Scythe vtedy totižto čiastočne nadviazal na popularitu prvého a druhého dizajnu, ale krátko na to si 4 kanibalizoval pilotným modelom Fuma. Ten mal pri rovnosti ceny navrch, avšak v aktuálnej druhej revízii už nie je tým, čím býval, a legendárna séria Ninja má nového pokračovateľa. Základ sa nezmenil, no chladič narástol a zosilnel.

Hodnotenie

Kľúčové sú dve veci. Jednak tá, pri akých otáčkach chladič prevádzkujete a za akú cenu ho kúpite. Čím intenzívnejší prietok na rebrách nastavíte, tým viac klesá na atraktivite. Najlepší pomer chladiaci výkon/hlučnosť Ninja 5 dosahuje pri nízkych otáčkach – 600 a nižšie. Scythe dobre vie, prečo dodáva chladič s nízkoobrátkovými ventilátormi. A to podstatné je, že pri vhodných otáčkach si počína výrazne lepšie než SPC Fera 3 v2 a súčasne primerane cene stráca na Noctua NH-D15. Podstatné však je, za koľko chladič kúpite.

Rozptyl cien je pomerne výrazný a za cenu okolo 70 eur sa už Ninja 5 príliš neoplatí. V účinnosti ho zhltne tak Reeven Okeanos ako i Raijintek Nemesis, čo sú chladiče za podobné peniaze. Aj keď dôležitý je tiež fakt, že Scythe z tejto trojky chladičov najkvalitnejšie ventilátory, za čo si pripisuje kladné body. Každopádne, do 60 eur ide o atraktívnu voľbu pre používateľov bažiacich po tichom počítači. Výkonnejšia prevádzka, nad 650 otáčok, zhoršuje tak účinnosť ako i efektivitu chladenia, tzn. pomer výkonu k hmotnosti nijako nenadchne.

Za vynikajúci výkon pri nízkych otáčkach a kvalitnejšie ventilátory, než sú pri tejto cene bežné, si Ninja 5 odnáša redakčné ocenenie „Go for it!“. Týmto testy tohto chladiča nekončia, čoskoro ich rozšírime o bonusové merania s fokusom na škálovanie výkonu v širokom rozsahu prietoku referenčných ventilátorov a tešiť sa môžete napríklad i na výsledky z pasívneho režimu.





Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360 BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy. Celý článok „PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg

Toľko prízvukovali na to, že je ich chladič optimalizovaný na procesory Intel LGA 1700, až sme to museli vyskúšať. A vzhľadom na to, že CPS RZ820 je „poriadny kus“ materiálu, tak do výberu referenčných vzoriek sa dostali také konkurenčné chladiče, ktoré sú na špičke databázy vežovitých modelov. Tie by mal PCCooler CPS RZ820 poriadne potrápiť. Súčasne by pritom tento chladič nemal byť drahší. Celý článok „PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot

Před rokem zde prošel testy povedený chladič DeepCool Assassin IV, který si nakonec odnesl naše nejvyšší ocenění. Dnes se blíže podíváme na upravenou variantu tohoto chladiče s označením Assassin 4S. Tato varianta sice přišla o zadní ventilátor, ale ten středový byl kompletně přepracován, aby tento výpadek kompenzoval. Dnešní článek si tak logicky klade za cíl zjistit, jak velký dopad na účinnost a akustiku tato zásadní změna přináší. Celý článok „DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu, veľmi som bol zvedavý na výsledky, lebo na rôznych iných weboch tomu vychádzali dosť neuveriteľné čísla. Toto ma trochu schladilo :D. Na taký kus železa to IMO nie je žiadna sláva. Čakal som čísla bližšie k NH-D15 a ono to z toho pomyselného stredu uteká skôr k Fera 3. Čo keď si skúsime predstaviť fyzické porovnanie tých dvoch chladičov nie je práve kompliment. Celkom by ma zaujímal retest Ninja 4, aby bolo vidieť medzigeneračný progres a či vôbec nejaký je. Mám dojem, že ani nie, resp. skôr naopak.

    Inak v tabuľke 33 a 31 dBA sú zrejme prehodené údaje… 33 dBA/608 rpm, 31 dBA/692 rpm, asi to má byť naopak.

    1. Miňo, vďaka za upozornenie, chybka opravená.

      Ninja 4 by som takisto rád na re-test, aj keď kto vie, tá sa dnes už vyrába možno inak ako pred troma rokmi. Na upresnenie dodám, že režim 31 dBA z HWC zodpovedá približne 33 dBA na EHW – teraz meriame trochu z bližšia a z iného uhla). Pasív Ninja 5 vyzerá byť pri najoptimálnejšom nastavení ventilátorov minimálne tak dobrý (a skôr lepší) než 4. Počkaj na bonusové testy… 🙂

      1. Inak ešte k tej orientácii fanov na pasíve, že sa už nedajú osadiť na všetky 4 boky, predpokladám, že montážna sada pre AMD počíta s klasickou orientáciu fanov smerom na zadnú stenu skrine, inak by to bol pri tej hĺbke chladiča ozaj problém.

        1. Áno, Ninja umožňuje na AMD vertikálnu montáž pasívu, tj. s fúkajúcimi ventilátormi k zadnému outtake. Ale napríklad Fuma to má opačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *